Pomożemy Ci SZYBKO zdobyć klientów! SPRAWDŹ

Czas ładowania strony może mieć wpływ na jej pozycje w wyszukiwarce

„Najpierw powoli, jak żółw ociężale…”

Żółwie tempo ładowania się strony internetowej może skutecznie zniechęcić do jej oglądania, szczególnie jeśli jest to sklep internetowy lub portfolio jakiegoś artysty, gdzie głównym elementem są wysokiej jakości zdjęcia czy grafiki. W takim przypadku często rezygnujemy z wchodzenia w późniejszym czasie na taką stronę. Ale jak się okazuje szybkość ładowania się strony ma również wpływ na jej pozycję w wyszukiwarce – im szybciej się będzie ładować, tym ma szansę znaleźć się wyżej. Nie możemy przy tym zapominać oczywiście, że główny wpływ na miejsce na liście wyszukiwania ma odpowiednie pozycjonowanie (SEO).

Główną przyczyną wolnego działania strony jest jej ciężar. Jak pokazują badania w ostatnich trzech latach wielkość stron internetowych wzrosła o 151% i przeciętnie wynosiła ona 1575 kb, gdy przed tym okresem było to około 600 kb. Przyczynił się do tego w głównej mierze wzrost ilości zdjęć i grafik na stronach. Wielkość plików graficznych to obecnie około 51% wagi strony. Optymalny wskaźnik szybkości ładowania strony to dla algorytmów Google 1,5 sekundy.

Szybka strona to korzyść dla każdego

Wydawać się by mogło, że na większej prędkości ładowania się strony korzystają jedynie internauci – mogą szybciej zobaczyć interesujące ich treści, czy też zaoszczędzić transfer, jeśli korzystają z Internetu mobilnego. Jednak korzyści są również dla właściciela strony, gdyż więcej osób chętnie odwiedza witrynę, a co za tym idzie jego oferta dociera do szerszego grona potencjalnych klientów. Kolejnym „zainteresowanym” przyśpieszeniem strony są roboty wyszukiwarki – mogą one wtedy szybciej zaindeskować stronę. Nawet, jeśli będzie to tylko setna sekundy dla pojedynczej strony, dla całej sieci może oznaczać to bardzo duże oszczędności zarówno czasu jak i pieniędzy. Wiąże się to również z tym, że strona szybciej pojawi się w wynikach wyszukiwania.

Czas ładowania się strony

Jak szybko ładuje się strona?

Jaki jest sposób na sprawdzenie prędkości strony? Opcja ze stoperem w ręku w czasie ładowania witryny na pewno odpada. Są o wiele prostsze i zarazem skuteczniejsze sposoby. Jednym z nich jest skorzystanie z narzędzi analitycznych Google – Google Analitycs. Możemy dzięki niemu sprawdzić między innymi czas wczytywania się strony jej użytkownikom.

szybkość witryny

Na rynku dostępnych jest też wiele programów, które mogą pokazać dodatkowo, które z plików ładują się najdłużej i wyświetlić statystyki porównawcze z innymi stronami.

Czy da się przyśpieszyć wczytywanie strony?

Jest to możliwe. Jednym ze sposobów na przyśpieszenie strony jest wykorzystanie wtyczki Yslow od Yahoo, czy Google PageSpeed Tool. Wtyczka Google dostępna jest dla przeglądarek Chrome i Firefox, zaś Yslow także dla Opery i Safari. Zainstalowanie, którejś z tych wtyczek z pewnością się opłaci, gdyż dokonują one dokładnej analizy szybkości ładowania całej strony, ale i jej poszczególnych elementów. Dzięki temu możemy sprawdzić np. które konkretnie zdjęcie jest za duże lub który filmik umieszczony na stronie spowalnia znacznie jej ładowanie. Po przeprowadzeniu analizy wtyczki te przygotowują wskazówki, które mają na celu optymalizację strony pod względem szybkości ładowania. Obie wtyczki oferują także dodatkowe moduły ułatwiające automatyczną optymalizację strony. Przykładowo Yslow oferuje narzędzie Smushlt, które umożliwia automatyczne zmniejszenie wielkości zdjęć ze strony, bez utraty ich jakości.

Co jeszcze pomoże nam w przyśpieszeniu strony? Podstawowe zasady zostały przedstawione na stronie wtyczki Yslow. Wśród nich znajduje się między innymi umieszczanie plików graficznych na jednym serwerze, redukcja duplikatów skryptów, kompresowanie plików graficznych, stosowanie odpowiednich formatów plików czy unikanie przekierowań. Jeśli interesują Was wszystkie reguły możecie więcej o nich przeczytać  https://developer.yahoo.com/performance/rules.html , ale i w witrynie developers.google.com. Jednak optymalizując stronę nie możemy przesadzić i sprawić by jej zawartość prezentowała się nieciekawie – gdyż to nie przysporzy nam nowych odwiedzających. Najlepiej zrównoważyć treść i jej jakość do szybkości strony.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

x

ZAMÓW WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak