Pomożemy Ci SZYBKO zdobyć klientów! SPRAWDŹ

Parlament Europejski chce podzielić Google

Google już od dłuższego czasu zmaga się z europejskim urzędem antymonopolowym, ale teraz sprawy przybrały poważniejszy obrót, który faktycznie może zagrozić koncernowi. Parlament Europejski przegłosował projekt, który ma na celu oddzielenie wyszukiwarek internetowych od innych usług komercyjnych. Zaproponowano pomysł, aby Google wydzieliło odrębną spółkę, która miałaby być odpowiedzialna jedynie za wyszukiwarkę internetową. Nowe przepisy mogłyby dotknąć również innych dostawców tego typu usług.

Okazuje się, że nie jest to pierwszy raz, kiedy Google ma problemy z europejskim urzędem antymonopolowym – spółka była już kilkakrotniete ostrzegana, że mogą grozić jej dotkliwe kary. W czym rzeczywiście tkwi problem? Jak wynika z dostępnych danych, udziały Google w europejskim rynku wyszukiwarek są największe i koncern posiada 90% takich udziałów. Firma uznawana jest za nieuczciwego monopolistę, który nadużywa swojej władzy. Według parlamentarzystów może on kontrolować użytkowników na dużą skalę, dzięki możliwości śledzenia odwiedzanych przez nich witryn, czy poszerzaniu bazy danych osobowych internautów. Parlament Europejski dąży też do wprowadzenia rozwiązania, którego celem miałoby być zapewnienie równych szans firmom internetowym.

Ostateczna decyzja w tej sprawie uchwały należy do Komisji Europejskiej. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że Komisja poprze zdanie parlamentarzystów – przypomnijmy, że 384 posłów poparło uchwałę, przeciwników było 174. Aktualnie Komisja analizuje, czy prawa ochrony konkurencji zostały naruszone przez Google.

Projekt uchwały został jednogłośnie skrytykowany przez amerykańskich polityków. Podział wiązałby się ze znacznymi zmianami w polityce działania koncernu i jego strukturze, dlatego zauważono wzmożone działania amerykańskich lobbystów, którzy próbują wpłynąć na decyzje europejskich polityków. Google na razie milczy. Czy ma się czego obawiać?

Komentarze

Dodaj komentarz

x

ZAMÓW WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak