Sztuczna inteligencja na Facebooku coraz bliżej?

We wtorek Facebook ogłosił nowe postępy w swoich długoterminowych badaniach nad sztuczną inteligencją. Obejmują one możliwość trenowania komputerów do identyfikowania obiektów na zdjęciach, rozumienia języka naturalnego oraz planowania.

System stworzony przez Facebook’s AI Research (FAIR) team uczy maszyny identyfikacji obiektów i czynności na zdjęciach i jest o 30% szybszy oraz używa 10% mniej danych niż większość innych tego typu systemów. System ten wyposażony jest również w funkcję umożliwiającą użytkownikom zadanie pytania o to, kto jest na zdjęciu. Ta umiejętność określana jest jako VQA lub też visual Q&A i wspierana przez technologię rozumienia języka naturalnego, „Memory Networs” będzie odpowiadała na proste pytania po przeczytaniu tekstu. Będzie to ogromne ułatwienie dla osób niewidomych i niedowidzących.

Oprócz tego Facebook ogłosił także postępy w szkoleniu maszyn do wnioskowania na podstawie obserwacji. System ten może obserwować serię testów wizualnych takich jak na przykład zbiór ułożonych bloków, które mogą upaść lub nie i przewidzieć wynik. Obecnie system ten może przewidywać poprawnie wynik 90% różnych sytuacji, czyli więcej niż człowiek. Ponad to Facebook pracuje także, aby nauczyć wyżej opisany system planowania. Jednym z podjętych w tym celu działań było stworzenie bota sztucznej inteligencji, który potrafi grać w grę planszową Go tak dobrze jak człowiek.

Facebook AI2

Zespół pracujący nad sztuczną inteligencją na Facebooku (FAIR) planuje przedstawić referat dotyczący nowego systemu na jednej z najważniejszych konferencji o sztucznej inteligencji NIPS w przyszłym miesiącu. Facebook podkreśla także, że prace nad sztuczną inteligencją to długoterminowe przedsięwzięcie, ale kiedy uda się je zrealizować, będą mogli budować jeszcze bardziej inteligentne i użyteczne systemy, umożliwiające połączenie wszystkich na świecie. #wiemyjak

 Więcej informacji dostępnych na Newsroom.

Komentarze

Dodaj komentarz

x

ZAMÓW WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak