Pomożemy Ci SZYBKO zdobyć klientów! SPRAWDŹ

Video w internecie jest lepsze od telewizyjnego?

Oficjalnie już wiadomo, że osoby biorące udział w badaniu IRCenter zdecydowanie częściej korzystają z internetu, niż telewizji. To już kolejne badanie, z którego wywnioskować można znaczący spadek popularności telewizji. W raporcie dostępne są również informacje o tym, jak użytkownicy korzystają z dostępnych mediów, reklam, a także na jakie grupy można ich podzielić.

YouTube nadal na szczycie

Badanie przeprowadzone przez IRCenter dowodzi, że treści video w internecie są znacznie atrakcyjniejsze dla użytkowników, niż te przedstawione w telewizji. Internet staje się zatem niezawodnym medium i wygrywa w porównaniu z telewizją. W zestawieniu badawczym podano zarówno popularne portale internetowe, jak i często oglądane stacje telewizyjne, mimo różnic między nimi. Z przedstawionego raportu wynika, że użytkownicy w pierwszej kolejności wybierają internetowych gigantów – YouTube, z którego co najmniej raz w miesiącu korzysta 92% internautów i Facebooka, gdzie dostępne treści ogląda 85% badanych. Kolejne miejsca zajmuje Polsat i TVN, które uzyskały po 66% głosów. YouTube już od dłuższego czasu powiększa swoje zasięgi, a treści video które możemy na nim znaleźć cechują się ogromną różnorodnością. Okazuje się, że wśród dostępnych mediów użytkownicy cenią YouTube’a najbardziej.

ircenter_popularne

Współkorzystanie z różnych mediów

Z badania wynika także, że użytkownicy płatnego, internetowego VoD bardzo często korzystają również z płatnej telewizji kablowej, lub cyfrowej, ale też wybierają bezpłatne VoD. Dodatkowo, badani korzystający zarówno z płatnego, jak i darmowego VoD są w większości fanami Facebooka (kolejno 71% i 62%). Popularność wśród takich osób zyskują też ogólnie portale internetowe. Facebook i inne portale internetowe to też bardzo ważne media dla osób wybierających różnego rodzaju media telewizyjne. Internauci, którzy rezygnują z telewizji na rzecz internetu często oglądają video na YouTube, Ipla.tv i Zalukaj.tv.

IRCENTER

4 typy użytkowników

W badaniu dokonano ciekawego podziału internautów pod względem konsumpcji mediów. Pod uwagę zostały wzięte upodobania użytkowników co do różnych dostępnych mediów i częstotliwość korzystania z wybranych z nich. Jakie wyróżniono grupy?

Pierwsza z nich to tzw. „żądni wielu ekranów”, czyli użytkownicy korzystający z różnych mediów, jednak głównie z wielu kanałów telewizyjnych. Są również aktywnymi internautami, dla których social media, YouTube, czy inne portale internatowe są wpisane w codzienność. Druga grupa opisana jest jako „użytkownicy komercyjnej rozrywki” wybierający zwykle Iplę i Vod.pl, a raczej rezygnujący z telewizji. W większości używają na co dzień Facebooka. Następnie do czynienia mamy z „tradycyjnymi ekranowcami”, czyli jak można łatwo się domyślić entuzjastami tradycyjnej telewizji, których nie interesują treści zawarte w internecie. Najrzadziej ze wszystkich grup korzystają oni z internetu. Na koniec pozostają „konsumenci darmowego contentu”, którzy z reguły są mężczyznami niechętnie płacący za jakikolwiek rodzaj contentu video. Co ich charakteryzuje? Częste korzystanie ze smartphonów, sympatia do serwisów takich jak: Zalukaj.tv, czy Iplex i poszukiwanie bezpłatnych, a interesujących treści. Jak myślicie, do której grupy jest Wam najbliżej?

Raport z badania oraz wszelkie dodatkowe informacje znajdują się na stronie: http://ircenter.com/konsumpcja-mediow-wsrod-polskich-internautow/. Badanie zostało zrealizowane na reprezentatywnej grupie internautów n=801.

Komentarze

Dodaj komentarz

  1. Marko pisze:

    Wideo w sieci ma to do siebie, że często jest pozbawione PP, jak również jest go zdecydowanie więcej niż w telewizji i jak by nie patrzeć sami „wybieramy” co oglądamy, natomiast TV w jakiś sposób narzuca nam treści.

x

ZAMÓW WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak