Pomożemy Ci SZYBKO zdobyć klientów! SPRAWDŹ

Poznawaj świat z grafem wiedzy Google

Korzystając z wyszukiwarki internetowej chcemy znaleźć odpowiedzi na interesujące nas pytanie, poszerzyć swoją wiedzę o brakujące elementy, poznać ciekawostki na dany temat. Jednak już samo wyszukiwanie informacji wymaga od nas posiadania wiedzy. Od nieco ponad roku polska wersja wyszukiwarki Google posiada nową, niezwykle interesującą cechę – graf wiedzy Google, który pomoże dotrzeć do żądanej informacji w łatwiejszy i szybszy sposób.

Przeszukaj wiedzę Google

Przed wprowadzeniem grafu wiedzy, korzystając z wyszukiwarki otrzymane wyniki dobierane były na zasadzie zadanych słów. Były tylko i wyłącznie tymi słowami. Same w sobie nie zawierały żadnej treści. Jednak z punktu widzenia użytkownika, pod tymi słowami powinna skrywać się poszukiwania wiedza, którą posiada wyszukiwarka. Użytkownika interesowały rzeczy, nie słowa. Tak powstał graf wiedzy Google, dzięki któremu szukamy ludzi, miejsc, rzeczy, wszystko to, o czym wie Google. Po wpisaniu interesującej nas informacji otrzymujemy natychmiastowy zwrot będący cząstką wiedzy posiadanej przez wyszukiwarkę. Dzięki zaawansowanym algorytmom, Google stara się zrozumieć świat na wzór pojmowany przez człowieka.

Google, skąd ty to wiesz?

Graf wiedzy Google posiada niezliczone ilości informacji. Opiera się na milionach powiązań, informacjach wyszukiwanych przez internautów i wszystkim, co można znaleźć przeglądając zasoby sieci. To również publiczne źródła wiedzy takie jak Wikipedia czy Freebase.

Wyszukiwarka stara się zrozumieć co miałeś na myśli

Korzystając z wyszukiwarki i zadając jej zapytanie możemy oczekiwać wielu różnych informacji. Język jest na tyle niejednoznaczny, że konkretne słowo może mieć więcej niż jedno, dwa czy trzy znaczenia. Google stara się zrozumieć co miał na myśli użytkownik i do wyniku dodaje propozycje, które mogą lepiej trafiać w oczekiwany wynik.

Szukając wiadomości na temat ulubionego zespołu muzycznego otrzymujemy krótką informację ogólną wraz z datą i miejscem powstania, nazwiska członków kapeli, nadchodzące wydarzenia z nim związane, listę utworów i wydane albumy.

graf wiedzy

Dlaczego akurat taką treść? Sporządzona została ona przez Google na podstawie analiz zapytań zadanych przez użytkowników dotyczących danego hasła.

Pomocne w wyszukiwaniu są również powiązania zaprezentowane przy wyniku przez Google. Pozwalają nam poszerzyć wiedzę o bliźniacze zapytania. W przypadku wyszukiwania informacji o ulubionej kapeli, propozycję grafu wiedzy – „podobne wyszukiwania” – dotyczyć będą wykonawców grających podobną muzykę.

Graf wiedzy Google to również nieoczekiwane odkrycia w zwróconych wynikach. Dzięki temu użytkownik nabywa wiedzę, o której istnieniu często nawet nie miał pojęcia!

Inteligentne przeglądanie sieci

Żyjemy w czasach, gdy wyszukiwarka potrafi odpowiedzieć nam na zadane pytanie. Podsunie propozycje haseł, które mogą nas interesować, uzupełni posiadaną wiedzę o fakty, o których nie mięliśmy pojęcia. To co niegdyś wydawało się niemożliwe, dziś staje się faktem – Google stara się zrozumieć co użytkownik miał na myśli i zwraca mu to czego pragnął. Zaczerpnięcie nowych pokładów wiedzy możliwe jest nie tylko na desktopie, siedząc przy biurku, ale również w trakcie jazdy tramwajem w drodze na uczelnie, czy podczas zwiedzania ZOO z najbliższymi – na tabletach i smartfonach.

Wśród zapytań zadanych wyszukiwarce na pewno nie znajdziemy jednak odpowiedzi na jedno pytanie – jaki kolejny krok wykona Google by zbliżyć nas do posiadania wiedzy zupełnej?

 

Komentarze

Dodaj komentarz

x

ZAMÓW WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak