Pomożemy Ci SZYBKO zdobyć klientów! SPRAWDŹ

Web usability w pozycjonowaniu

Aby pozycjonowanie (SEO) było skuteczne należy najpierw przeprowadzić dokładną analizę strony internetowej i ocenić jakość poszczególnych elementów. Na pozycjonowanie (SEO) ma wpływ bardzo wiele czynników. Obecnie bardzo ważna jest także tzw. użyteczność strony www – to przetłumaczenie angielskiego terminu web usability. Użyteczność stron wiąże się z ich jakością, a to jest dziś bardzo ważne nie tylko jak do tej pory dla użytkowników, ale i dla całości procesu pozycjonowania.

Co to jest web usability?

Co to jest użyteczność stron internetowych lub jak ktoś woli – web usability? To cała grupa zagadnień, które mają wpływ na to, czy dana strona jest dla jej użytkowników czytelna i przejrzysta, czy ma odpowiednio czytelną czcionkę (czyli ogół zagadnień, zwanych layoutem strony), tło, a ponadto czy ma czytelne i łatwe do zapamiętania logo i czy całość jest rozmieszczona tak, aby łatwo można było do niej dotrzeć.

W przypadku stron firmowych, które prezentują produkty lub usługi firm, użyteczność będzie dotyczyła także takich elementów, jak dokładny (rzetelny) opis oferowanych produktów lub usług (na przykład podanie danych technicznych w przypadku urządzeń, wymiarów itd.) oraz danych dotyczących adresu firmy.

web usability

Jak doprowadzić internautę do szału, czyli przeciwieństwo użyteczności strony

Z użytecznością strony www wiąże się możliwość korzystania z typowych udogodnień, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Niestety, często zdarza się tak, że wiele z nich jest stworzonych z wykorzystaniem oprogramowania, które zmusza użytkowników do ściągania różnych sterowników (na przykład skomplikowane animacje flash itd.), na niektórych umieszczane są zdjęcia bardzo wysokiej jakości (lub filmiki w wysokiej jakości HD, na przykład na stronach, grupujących filmy rozrywkowe), które bardzo wolno się ładują i przez to odstręczają wielu użytkowników.

Na niską użyteczność strony będzie miała także wpływ bardzo duża ilość reklam, zwłaszcza tych wyskakujących, które będą bombardować użytkownika co kilka sekund. O stronach, które celowo wprowadzają użytkowników w błąd, aby tylko zmusić ich do klikania w reklamy, nie warto już nawet wspominać.

Strona użyteczna czyli przyjazna dla użytkownika

Podsumowując, web usability polega na tym, że strona jest po prostu przyjazna dla przeciętnego użytkownika. Pozwala mu ona na łatwy dostęp do całej treści za sprawą czytelnego menu, przejrzystego i intuicyjnego układu strony, nie męczy wzroku nieodpowiednio dobraną czcionką, nie atakuje dziesiątkami wyskakujących okienek z reklamami, ma estetyczny szablon, posiada widoczne logo, łatwe w obsłudze menu oraz stworzona jest przy użyciu oprogramowania nie wykorzystującego skryptów, animacji i multimediów, które spowalniają działanie strony lub wręcz uniemożliwiają dostęp do niej użytkownikom, posiadającym przeciętny sprzęt i standardowe oprogramowanie.

Ważna jest także jakość serwera, na jakim umieszczona jest strona. Oczekiwanie kilka minut na załadowanie się strony, albo kilkukrotne spotkanie się z pustą stroną lub komunikatem o braku połączenia z bazą danych skutecznie odstraszy użytkowników od dalszego odwiedzania takiej strony.

Dlaczego warto tworzyć strony przyjazne dla użytkowników?

A teraz odpowiedź na najważniejsze pytanie. Po co to wszystko? Co dadzą te wszystkie działania i dlaczego warto dbać o web usability? Przede wszystkim praca nad użytecznością sprawi, że strona będzie odwiedzana przez wiele osób, które (wtedy, gdy serwis jest aktualizowany, prezentuje ciekawe treści) mogą do niego wracać, mogą samodzielnie zachęcać innych do odwiedzania takowego serwisu (na przykład poprzez jego promocję we własnym koncie w jednym z serwisów społecznościowych). Zwiększony (naturalny!) ruch ma również zdecydowany wpływ na pozycje strony w wyszukiwarce Google.

Odpowiednia użyteczność stron internetowych ma największe znaczenie dla tych, którzy internet traktują jako jeden z najważniejszych lub najważniejszy (sklepy internetowe) kanał sprzedaży. W takim przypadku liczy się nie tylko przyciągnięcie zainteresowanych osób, olśnienie ich odpowiednią grafiką strony, zachęcenie odpowiednimi artykułami, umożliwienie im skorzystania z wygodnego menu i łatwego sposobu poruszania się po stronie. Liczy się również to, aby taka osoba pozostała na stronie sprzedawcy jak najdłużej. Po co? Albowiem wtedy może znacznie zwiększyć ilość zamawianych artykułów i… z przyjemnością wróci jeszcze nie raz.

Komentarze

Dodaj komentarz

x

ZAMÓW WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak