Jak wykonać przekierowania adresów URL za pomocą PHP?

Przekierowania adresów URL są nieodłączną częścią procesu pozycjonowania. Najczęściej wykorzystywane są przekierowania 301, które nie tylko przenoszą użytkownika pod nowy adres, ale przede wszystkim informują roboty wyszukiwarki, że zawartość już na stałe będzie się tam znajdowała. Takie przekierowania można wykonać na wiele sposobów. Jednym z nich są przekierowania za pomocą własnego skryptu PHP. #wiemyjak

Poniższy tekst dotyczy sytuacji w której mamy konkretną listę adresów do przekierowania na nowe.

Na początek musimy zalogować się na nasz serwer i zlokalizować w głównym katalogu plik „index.php”. Kod obsługujący nasze przekierowania powinien znaleźć się na jego początku zaraz po otwarciu znacznika „<?php”. Jeśli nie chcemy „zaśmiecać” pliku zbyt dużą ilością kodu możemy po prostu dołączyć inny plik, który go zawiera za pomocą poniższego zapisu:

<?php
include 'przekierowania.php';

Następnie w wybranym przez nas miejscu dodajemy właściwy kod obsługujący przekierowania:

  • Na początku definiujemy funkcję o nazwie „redirect”, której jako argument podawać będziemy adres na który chcemy przekierować użytkownika.

function redirect($target) {
   $host = $_SERVER['HTTP_HOST'];
   header("Location: ".$host.$target, TRUE, 301);
   exit;
}
  • Następnie tworzymy tablicę asocjacyjną w której umieścimy nasze adresy. Kluczem będzie stary adres, a jego wartością nowy.

$urls = array(
  '/adres' => '/nowy-adres',
  '/drugi-adres' => '/drugi-nowy-adres'
);

Do tablicy możemy analogicznie dodawać kolejne pary adresów.

  • Teraz pozostaje nam jedynie sprawdzić czy wywołany przez użytkownika adres pasuje do któregoś z kluczy (adresów) w naszej tablicy. Możemy to zrobić w bardzo prosty sposób korzystając z wbudowanych funkcji PHP. Jeśli adres zostanie znaleziony, przekierujemy użytkownika w odpowiednie miejsce, wywołując zdefiniowaną wcześniej funkcję „redirect” z wybranym argumentem.
if(array_key_exists($_SERVER['REQUEST_URI'], $urls))
   redirect($urls[$_SERVER['REQUEST_URI']]);

Komentarze

Dodaj komentarz

x

ZAMÓW WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak