Zmiany w ustawieniach geolokalizacji wyników Google

Na swoim blogu Google poinformowało 27 października o wprowadzeniu nowych ustawień geolokalizacji wyników wyszukiwania. Do tej pory wyświetlane wyniki zależne były od domeny krajowej wyszukiwarki. Po wprowadzonych zmianach lista wyników będzie wyświetlana w oparciu o lokalne adresy IP. #wiemyjak

Geolokalizacja na podstawie domeny krajowej wyszukiwarki

Od momentu wprowadzenia geolokalizacji w wyszukiwarce Google, wyniki wyszukiwania układane były na podstawie oznaczenia kraju zgodnego z nazwą domeny ccTLD. Oznacza to, że bez znaczenia była nasza faktyczna lokalizacja. Jeśli korzystaliśmy z wyszukiwarki google.pl to wyniki, które uzyskiwaliśmy były dopasowane dla Polski, analogicznie jeśli wpisaliśmy adres brytyjskiej wyszukiwarki google.co.uk, widzieliśmy wyniki ukazujące się dla użytkowników z Wielkiej Brytanii. Będąc w Polsce, mogliśmy sprawdzić wyniki na przykład dla Niemiec i na odwrót.

Lokalne IP zamiast domeny krajowej

Teraz wyniki wyszukiwania wyświetlane są w oparciu o miejsce, w którym aktualnie przebywa użytkownik. Oznacza to, że od tej pory nasza rzeczywista lokalizacja ma znaczenie i będzie ona określana po adresie IP. Wyniki wyszukiwania, które otrzymamy dopasowane będą do miejsca, w którym się znajdujemy, bez względu czy w adresie wpiszemy google.pl czy google.de. Będąc za granicą możemy korzystać z wyszukiwarki właściwej Polsce, a lista wyników wyszukiwania i tak zostanie dopasowana do obecnego kraju naszego pobytu.

Powyższe zmiany dotyczą wyszukiwarki desktopowej oraz mobilnej a także aplikacji i map Google.

geolokalizacja w google

Źródło: https://www.blog.google/products/search/making-search-results-more-local-and-relevant/

Pierwsze problemy po wprowadzonych zmianach

Jeżeli chcemy sprawdzić wyniki wyszukiwania z innego kraju niż ten, w którym aktualnie jesteśmy, jest to możliwe, jednak nie tak szybko jak do tej pory. Możemy to zrobić zmieniając w ustawieniach konta preferencje co do kraju, z którego chcemy otrzymywać wyniki wyszukiwania.

Chociaż dla zwykłych użytkowników wyszukiwarki wprowadzone zmiany nie będą bardzo inwazyjne, to osoby świadczące usługi takie jak pozycjonowanie stron oraz monitorujące stale pozycje, napotkały już na pewne problemy. Nowe ustawienia geolokalizacji okazują się problematyczne dla narzędzi do monitoringu pozycji wykorzystujących serwery proxy. W tego typu narzędziach możliwe jest ustawienie lokalizacji, dla której pobierane mają być wyniki wyszukiwania, jednak Ww wyniku wprowadzonych zmian funkcje te nie działają poprawnie. Jedynie w przypadku monitorowania pozycji fraz w jednym kraju jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem, ustawiając IP proxy z konkretnej lokalizacji, natomiast sprawdzając pozycje w różnych krajach jest to bardziej skomplikowane, ponieważ wymaga to nieustannej zmiany lokalizacji w ustawieniach.

08/11/2017
Agata Strzębska

Udostępnij:

x

ZAMÓW bezpłatną WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak

Komentarze

*

*

*

Zasady komentowania

 1. Gdy dodajesz komentarz, pamiętaj, aby:
  1. Komentarze podpisywać imieniem i/lub nazwiskiem.
  2. W polu „witryna internetowa” umieszczać link tylko do strony głównej.
 2. Wszystkie komentarze są moderowane i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia lub edytowania wpisu/ komentarza, który:
  1. zawiera wulgaryzmy,
  2. obraża innych użytkowników,
  3. może być uznany za spam – lub ma charakter reklamowy,
  4. nie pasuje tematycznie do wpisu, nie zawiera treści merytorycznej,
  5. zawiera linki do stron, które naruszają prawo polskie.

 

Znajdź nas na Facebooku
Eactive - wiemy jak Lubię to