Zapomniany off-line istotą świata on-line. Współpraca z influencerami krok po kroku

Ostatnio coraz częściej w kuluarach słyszy się o budowaniu świadomości marki, kreowaniu wizerunku, a co za tym idzie – o współpracy z influencerami, liderami opinii, przewodnikami i ekspertami w określonych dziedzinach życia. Pojawiają się na ten temat szkolenia, warsztaty, artykuły. Jakby wszyscy postawili sobie jeden cel: znaleźć kogoś, kto powie światu, że nasza marka jest jedyna w swoim rodzaju, że jest najlepsza.

Szukasz marketingowych rozwiązań dla swojej firmy?
#wiemyjak zrealizować Twoje biznesowe cele
POZNAJ Aktywny Model Rozliczeń Usług SEO & Ads

Współpraca z influencerami - wskazówki

Moda na influencer marketing?

W dzisiejszych czasach, zdecydowana większość „zwykłego” świata przeniosła się do internetu. Należy jednak pamiętać, że wprawdzie wiele czynności wykonujemy na jego łamach – robimy przecież zakupy online, płacimy rachunki przez internetowe konta i wiele innych, to jednak duża część tego świata niewątpliwie wpływa na świat rzeczywisty. Pralka, którą zdecydujemy się wybrać i kupić przez internet będzie fizycznie stała w naszej łazience. Podobnie będzie z odkurzaczem, czy lodówką. I nie inaczej z wakacjami, na które naprawdę pojedziemy, czy z salonem piękności, w którym skorzystamy z zabiegu liftingu. Sami nawet kupujący to rzeczywiści ludzie, o rzeczywistych potrzebach i rzeczywistych upodobaniach.

I właściwie nie ma się co dziwić, że influencer marketing tak dobrze się rozwija. Jako ludzie mamy silną potrzebę przynależności do „tej dobrej” grupy, potwierdzenia, że nasza decyzja jest dobra. Chcemy też korzystać z wysokiej jakości produktów. A jeśli nasza ulubiona aktorka czy youtuber mówi, że warto zainwestować w „to coś”, to na pewno tak jest. I choć „moda” na takie działania rośnie, to warto zastanowić się, czy jest to moda, czy może potrzeba, na którą ktoś znalazł lekarstwo.

Pułapki współpracy z influencerami

Współpraca z influencerami ma też swoje ukryte pułapki. Warto mieć świadomość ich występowania, wówczas łatwiej się przed nimi ustrzec. Wśród stosu świetnych produktów reklamowanych tym sposobem, znajdzie się taki, który będzie absolutnym bublem, bądź nie będzie odpowiednio dopasowany do influencera, a za tym idąc do jego odbiorców. Niestety taka sytuacja może skutkować nie tylko utratą zaufania do influencera czy marki, ale również samego polecania przez liderów opinii. I choć całość będzie rozgrywać się na łamach internetu – uczucia i emocje zostaną wygenerowane w rzeczywistym świecie, u rzeczywistych odbiorców reklamy. Mogą być także początkiem negatywnych opinii przekazywanych ustnie, nie w internecie, które znacznie ciężej kontrolować.

Może się również okazać, że osoba, którą wybraliśmy do współpracy nie ma rzeczywistych fanów, a wszystkie polubienia i komentarze na jej profilu są generowane przez zajmujące się tym agencje. Wówczas cały budżet przeznaczony na współpracę jest krótko mówiąc przepalony. Nikt na pewno nie wejdzie na naszą stronę i nie zapozna się z naszą ofertą.

Inną bardzo poważną pułapką może być to, co influencer reprezentuje sobą w rzeczywistym życiu. Może się bowiem okazać, że jest uwikłany w skandale czy niepochlebne plotki, a osoby go obserwujące nie są jego fanami, a hejterami. Wówczas nasz produkt, a nawet cała marka może być wiązana z nieszczęsnym delikwentem, co może mieć negatywny wpływ na nasz wizerunek. (Oczywiście może się również okazać, że właśnie takiego contentu wokół naszej marki potrzeba – wówczas szukamy dokładnie takich osób. Wszystko zależy od wybranej strategii).

Jak się przed tym ustrzec?

Wszyscy tracimy czujność w internecie. Nie zastanawiamy się nad tym, czy portal na którym czytamy artykuł jest poparty merytoryczną wiedzą lub czy aktorka, która na swoim prywatnym koncie na Instagramie wychwala krem pod oczy, naprawdę go używa. Gdzie nie spojrzeć, zasypani jesteśmy mnóstwem informacji. Nasze ulubione aktorki, sportowcy, trenerzy codziennie opowiadają o tym jak cudownie jest odkurzać odkurzaczem marki X, a płyn do płukania Y pozwala im na budzenie się w nieziemsko pachnącej pościeli. Natłok komunikatów utrudnia ich odpowiednią filtrację. Nie mniej jednak, o ile jesteśmy po drugiej stronie ekranu i to do nas ma ta reklama trafić, wszystko jest teoretycznie w porządku. Ale jako prawdziwi specjaliści marketingu internetowego – musimy widzieć coś więcej. Brak odpowiedniego planu i wiedzy może skutkować niepowodzeniem.

Dlaczego Twoja współpraca z influencerem nie daje efektów?

Zdarza się, że współpraca z influencerem nie przynosi rezultatów – nie generuje sprzedaży, a liczba przejść pozostawia wiele do życzenia. Zwykle zniechęcamy się wówczas do podejmowania dalszych współprac, generalizujemy, uważamy takie działania za stratę budżetu i czasu. Jednak w takiej sytuacji warto zadać sobie kluczowe pytania: Czy byliśmy odpowiednio przygotowani? Czy na pewno sprawdziliśmy WSZYSTKIE istotne informacje? Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nie jest to nic odkrywczego. Odpowiesz, że trzeba przecież sprawdzić zasięgi, bo im więcej tym lepiej. A później? No właśnie, co później?
Warto pamiętać, że zasięgi wybranego konta na Instagramie, czy kanału na YouTube są istotne, ale nie mogą pozostać jedynym wyznacznikiem tego, czy podejmiemy współpracę z wybraną osobą. Mimo tego, że duże liczby wyglądają imponująco, nie załatwiają wszystkiego.

Nawiązywanie współpracy krok po kroku

  • Po pierwsze – zadaj sobie kilka bardzo ważnych pytań: Jaka jest Twoja marka? Co oferuje? Do jakich odczuć odnosi? Co sobą reprezentuje? I choć są to na pozór bardzo łatwe zagadnienia, warto potraktować je poważnie by odpowiedzieć na nie jak najdokładniej. Pozwalają one nie tylko dobrać odpowiedni rodzaj współpracy, ale także stworzyć całą kampanię i plan marketingowy.
  • Kolejnym krokiem jest stworzenie odpowiedniej persony (więcej wskazówek na naszym blogu). Stwórz swojego potencjalnego klienta. Spróbuj znaleźć jego potrzeby i zastanów się, jak możesz na nie odpowiedzieć. Myśl nieszablonowo. Dopiero w tym momencie zacznij poszukiwania odpowiedniego influencera. Znasz jakiegoś lidera opinii, eksperta, którego profil pasuje do Twojej wizji? Świetnie! Nie znasz? Nie martw się – obecnie właściwie każda branża ma swoich internetowych ekspertów, wystarczy dobrze poszukać.

Zobacz: Persona klienta – czym jest?

    • Gdy wybierzesz potencjalną osobę do współpracy rozpocznij weryfikację odpowiednich social mediów. Sprawdź kto obserwuje „Twojego” influencera, kto udostępnia jego treści oraz kto je komentuje. Jednak na tym nie poprzestań. W dobie wspomnianego wcześniej sprzedawania polubień, wymiany komentarzy łatwo dać się zwieść. Pozornie piękne posty z ogromną liczbą fanów, mogą okazać się lekko podrasowanymi zdjęciami stockowymi z opłaconymi zasięgami. Dlatego koniecznie skontaktuj się z wybraną osobą i poproś o statystyki. Pozwolą one także na weryfikację płci odbiorców, wieku, a także innych zmiennych istotnych dla Twojej kampanii. Pamiętaj też, że to nie zasięgi spełnią Twój cel, a prawdziwi ludzie. Może się okazać, że lepiej zainwestować we współpracę z mniejszymi influencerami, z bardziej hermetycznym i konkretnym gronem odbiorców niż kimś, kto ma setki tysięcy polubień.
    • Gdy zdecydujesz się na współpracę z wybranym influencerem pamiętaj, że influencer to nie jest osoba, która dodaje post/film z Twoim produktem, za co w zamian dajesz jej pieniądze lub produkt. Influencer to przede wszystkim (co wynika ze znaczenia słowa „inluence”) ktoś kto oddziałuje, wywiera wpływ. Pozwala zwiększyć zasięg waszej marki, szerzyć jej świadomość lub promować konkretny produkt. Jest wartością samą w sobie, kierującą Was do wyznaczonego na początku celu. Koniecznie zweryfikuj jego content, sprawdź z jakimi markami współpracował do tej pory – przecież nie chcesz ukazywać się w zestawieniu z konkurentem, bądź hasłem zupełnie zaprzeczającym Twojemu wizerunkowi. Wykaż się cierpliwością, nie poddawaj się zbyt szybko, szukaj.
    • Planując współpracę z infuencerem musisz też określić w jaki sposób zmierzysz efekty Waszej współpracy – czy będzie to liczba sprzedanych produktów, wejść na stronę, czy może wzrost naturalnie generowanych wzmianek na Twój temat? A może jeszcze coś innego? Pozwoli Ci to na uzupełnienie analizy współpracy o wnioski skuteczności oraz zasadności tego typu współprac. Łatwiej znajdziesz błędy i poprawisz je. Każda kolejna współpraca, której się podejmiesz będzie bardziej precyzyjna.
    • Pamiętaj też, że świat on-line nie toczy się w oderwaniu od off-line. Sprawdź co reprezentuje sobą na co dzień Twój influencer, czy nie jest zamieszany w afery bądź skandale, które mogłyby negatywnie wpłaca na wizerunek Twojej marki (chyba, że jak pisałam wcześniej, tego właśnie potrzebujesz). Szukaj, analizuj.
    • I na koniec… kontakt. Bądź świadom, że to w domowych zaciszach, rzeczywistych biurach powstają pomysły na nowe treści. Ci ludzie to przede wszystkim LUDZIE mający własne życie, własne problemy i obowiązki. Piękny świat który przestawiają na łamach swoich social mediów to tylko mały kawałek codziennej układanki. Traktuj ich zatem jako osoby z uczuciami i własnymi ambicjami. Nie obrażaj jeśli okaże się, że nie będą zainteresowani współpracą z Tobą – mają do tego prawo. Dyskutuj, przedstawiaj swoje wizje, bądź konkretny ALE pozwól działać! Prawdziwy influencer szanuje swoich odbiorców – nie pozwoli Ci „wejść z butami” w jego świat, dopasuje content do tego, co już zamieścił na łamach swojego konta. Współpracuj.

Zobacz: Współpraca z influencerem – akcja wizerunkowa CASE STUDY

Podsumowując…

Postaw na kreatywność. Myśl nieszablonowo, konsultuj, szukaj. Jeśli nie potrafisz znaleźć odpowiedniego influencera do współpracy w jeden dzień – spróbuj zrobić to tez kolejnego dnia, i kolejnego (jeśli będzie trzeba). Jeśli Twoja kampania nie spełniła założonego celu – próbuj dalej. Znajdź kogoś nowego, dopracuj cele i strategię. I najważniejsze – nie poddawaj się.

Jeżeli myślisz o zwiększeniu sprzedaży, zaistnieniu w internecie czy zwiększeniu rozpoznawalności dzięki influencer marketingowi – zapraszamy do kontaktu z nami!

Pomożemy rozwinąć Twój biznes.

#wiemyjak

Przejdź do komentarzy

Komentarze

Dodaj komentarz

  1. Andrzej pisze:

    Online marketing rozwija się w niesamowitym tempie dlatego sporo uwagi kieruje się właśnie w jego stronę. Warto jednak pamiętać o offline marketingu, który bardzo często pozwala dopełnić i uzupełnić nasze działania reklamowe. Całkowicie zgadzam się z twórcą tego artykułu. :)

  2. Łukasz pisze:

    Współpraca z takimi osobami to mocno złożona kwestia. Trzeba pamiętać o wielu aspektach takiej współpracy, jednak w wielu przypadkach daje ona bardzo fajne efekty. Można do tego dorzucić różnego rodzaju gadżety reklamowe jak smycze, koszulki czy długopisy. Kompleksowe działania to podstawa w marketingu!