Praca zdalna – jak sprawić, by nadal była efektywna?

W obecnej sytuacji wielu biurowych pracowników przeszło na pracę w trybie home office, czyli pracy zdalnej lub pracy z domu. Wiele osób, wykonujących zawód freelancerski, taki jak na przykład copywriter czy grafik komputerowy, jest bardzo często zatrudnionych na stałe w formie pracy zdalnej, a aktualna sytuacja niewiele zmieniła w sposobie wykonywania obowiązków. Praca z domu w wielu przypadkach jest naprawdę bardzo wygodną formą i pozwala na dużo większą swobodę działania. Jednak nie oszukujmy się – nie każdy potrafi być równie efektywnym w domu, gdzie mamy do czynienia z dużo większą ilością rozpraszaczy niż w biurze. Aktualnie jednak nie tylko warto, ale przede wszystkim trzeba to przetrwać. Praca zdalna naprawdę może być efektywna i przyjemna. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

praca-zdalna-eactive-hr

W dalszej części artykułu znajdziesz informacje o tym, co zrobić by praca w trybie domowym była wypełniana tak dobrze jak w biurze oraz jakich zachowań unikać podczas home office.

Jak efektywnie pracować w domu?

Mamy dobrą informację dla wszystkich tych, którym praca zdalna nie odpowiada. Efektywności w trybie zdalnym, jak wszystkiego, można się nauczyć! Wystarczy tylko mądrze się przygotować i podążać za kilkoma radami.

Nie tylko wyznacz, ale i zaaranżuj miejsce do pracy

Postaraj się wygospodarować dla siebie przestrzeń, która pozwoli Ci na swobodne wykonywanie obowiązków. Najlepiej, żeby twoje stanowisko pracy, jak najbardziej przypominało to, z którego korzystasz na co dzień w biurze.

  • Zadbaj o to, aby pracować na siedząco, przy biurku lub stole, na wygodnym krześle, które nie obciąży Twojego kręgosłupa. Oprócz tego nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu, dzięki któremu praca nie będzie Cię nużyć, a oczy męczyć.
  • Przygotuj również wszystkie niezbędne artykuły biurowe, z których przeważnie korzystasz, takich jak: kalendarz, notes, długopis, służbowy telefon itp. Z pewnością warto też zadbać o ulubioną herbatę lub kawę. Mając wszystko pod ręką, unikniesz, zbyt częstego odrywania się od pracy i szukania potrzebnych rzeczy.
  • Ważne również, aby zadbać o ciszę i możliwość koncentracji. Pamiętaj, że podczas home office, możesz zaaranżować swoje miejsce pracy dokładnie tak, jak chcesz, dlatego nie żałuj sobie np. kwiatów, na które nie możesz czasem pozwolić sobie w pracy!

Efektywna praca z domu

Przygotuj się do pracy

Myśląc o pracy w domu, często mamy wyobrażenie dnia spędzonego z laptopem w łóżku i piżamie. Staraj się jednak, mimo wszystko, przygotować, chociaż w minimalny sposób do pracy. Nie chodzi o pełny makijaż czy ubieranie garnituru. Nie rezygnuj jednak z porannej rutyny. Staraj się lekko odświeżyć każdego poranka i przebrać w wygodne, ale schludne ubranie. Dzięki temu wprowadzisz się w większym stopniu w nastrój do pracy.

Ustal godziny pracy

Wyznacz sobie dokładne godziny, w jakich planujesz pracować i trzymaj się tego. Pierwsze dni pracy zdalnej w wielu przypadkach pokazują, że nie trzymamy się wyznaczonych ram, a granice między pracą a czasem po niej bardzo się zacierają. Najgorszy scenariusz zakłada pisanie nocnych maili do klientów i kończenie niedokończonych zadań, które powinny być zrealizowane w ciągu dnia. Nie oszukuj się – takie działanie sprzyja tylko narastającemu zmęczeniu i trudności w skupieniu kolejnego dnia.

Najlepiej, aby godziny pracy podczas home office były zbliżone lub takie same jak te, w których na co dzień jesteś w biurze. Mając określony czas, zwiększysz swoją mobilizację do zadań, a osoby, z którymi współpracujesz, będą wiedziały, kiedy mogą się z Tobą kontaktować. I co najważniejsze – nie spędzisz całego dnia przy biurku!

Zaplanuj przerwy

Podczas home office, również masz prawo do przerw w takim samym wymiarze czasowym, jak w biurze. Warto jednak ustalić sobie, kiedy chcesz z nich skorzystać i minimalizować ich liczbę. Odpoczniesz bardziej i będziesz efektywniej wykonywać zadania, jeśli skorzystasz z jednej półgodzinnej przerwy, niż jeśli będziesz co pół godziny przerywał na chwilę pracę. Stosując się do tej zasady, unikniesz niepotrzebnego rozproszenia oraz znacznie łatwiej zrealizujesz swoje obowiązki.

Wyznaczaj zadania i korzystaj z odpowiednich narzędzi.

Sporządź listę zadań na dany dzień lub tydzień. Pozwoli Ci to zaplanować dokładnie swoją pracę, a także uszeregować zadania w zależności od ich wielkości i wagi. Przy pracy zdalnej warto robić to całym zespołem online. Pozwala to przełożonemu łatwiej rozdzielać i kontrolować zadania swoich pracowników. Pracownicy natomiast wiedzą dokładnie czym powinni się zająć w danym momencie. Z narzędzi online służących do tego typu działań, polecamy na pewno Asanę i Trello, z których na co dzień korzystamy również w EACTIVE.

błędy podczas home office

Jakie błędy popełniamy podczas home office?

Praca zdalna, dla wielu osób jest nietypową formą wykonywania obowiązków. Przez fakt bycia w domu, czasami jest nam trudno skupić się wyłącznie na pracy, bo nie jest to nasze naturalne otoczenie to wykonywania służbowych zadań. Dzieje się tak, z kilku podstawowych błędów, które popełniamy:

Brak rozdzielenia życia prywatnego i służbowego

Najczęstszym błędem popełnianym podczas pracy zdalnej, który w ogromny sposób wpływa na naszą efektywność, jest łączenie życia prywatnego i służbowego. Chodzi tutaj głównie o wykonywanie obowiązków domowych takich jak na przykład pranie, odkurzanie, gotowanie obiadu w czasie, który mieliśmy poświęcić na wykonywanie zadań związanych z pracą. Nawet czynności, które nie wymagają dużego nakładu pracy, ale za to powodują odejście od komputera i obowiązków, wpływają negatywnie na dalsze skupienie się i sprawne wykonywanie dalszych czynności.

Rozpraszacze

Rozpraszacze i czasopożeracze to wszystko to, co powoduje oderwanie się od pracy, utrudnia skupienie się na niej i zabiera czas. W skrócie – zmniejszają efektywność pracy. Zaliczamy do nich mnóstwo rzeczy m.in. bałagan w najbliższym otoczeniu, wielozadaniowość, telewizję oraz oczywiście social media np. Facebook czy Instagram. Praca z domu, daje większą swobodę działań, a co za tym idzie, także jesteśmy bardziej narażeni na dekoncentrację. Informację o tym, w jaki sposób radzić sobie z czasopożeraczami znajdziecie w naszym artykule ,,Efektywność pracy marketera

Brak kontaktu z przełożonym i współpracownikami

Najważniejszym aspektem dobrej współpracy w zespole jest dobra komunikacja, która oczywiście utrudnia pracę zdalną. Nie mamy bezpośredniego kontaktu z naszymi współpracownikami oraz przełożonym i nie możemy w każdej chwili swobodnie zadać pytania, licząc, na natychmiastową odpowiedź. Dlatego właśnie warto utrzymywać kontakt z osobami, z którymi pracujemy poprzez odpowiednie narzędzia komunikacyjne np. Slack czy Google Hangouts. Nie chodzi tu tylko o to, aby uzyskiwać szybkie odpowiedzi na nasze pytania, ale również, aby zachować kontakt z ludźmi, który jest niezbędny każdemu z nas.

Bałagan w miejscu pracy

Pomimo często parafrazowanego hasła, o tym, że niektórzy lepiej odnajdują się w chaosie, większość ludzi, lubi jednak pracować w czystym otoczeniu, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy. Bałagan bardzo często nieświadomie rozprasza lub powoduje w pewnym momencie przerwanie naszej pracy, właśnie po to, aby go posprzątać. Najlepiej każdego dnia, po skończeniu zadań, uporządkować swoje biurko i przygotować je na kolejny dzień. W ten sposób łatwo uniknąć rozdrażnienia kolejnego dnia wynikającego z otaczającego nieładu.

Za dużo rutyny

Bardzo ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do home office i przestrzegać odpowiednich zasad, które pozwolą Ci być efektywnym. Niektóre rutynowe czynności, jak na przykład codzienne przygotowanie się do pracy mają bardzo dobry wpływ. Pamiętaj jednak, że praca zdalna naraża bardziej na znudzenie, niż praca w siedzibie firmy. Będąc w biurze, masz bezpośredni kontakt z ludźmi i każdy dzień, dzięki nim różni się od poprzedniego. W domu nie mamy takiej możliwości i po prostu bardzo często siadamy przed komputerem i wykonujemy zadania. Może być to źródłem znudzenia i zmęczenia. Pamiętaj, że praca z domu daje Ci dużo więcej możliwości, niż może się wydawać. Jeśli masz taką możliwość, pracuj czasem w ogródku lub w otoczeniu natury, decyduj się na różne playlisty do słuchania lub chociaż staraj się urozmaicać posiłki. Wykorzystuj możliwości, które posiadasz!


Nie da się ukryć, że praca zdalna nie jest prosta i odpowiednia dla każdego jako stała forma zatrudnienia. Jednak zdarzają się sytuacje, jak obecna, kiedy jesteśmy zmuszeni do skorzystania z niej. Właśnie dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby podczas home office, być równie efektywnym, co na co dzień w biurze. Zwłaszcza teraz, gdy od początku przejścia na home office minęło już trochę czasu i entuzjazm z tego powodu mógł zdążyć już opaść.

Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszych rad i praca z domu będzie dla Was czystą przyjemnością!

Przejdź do komentarzy
Ocena artykułu:
5/5 (6)

Komentarze

Dodaj komentarz