Gdzie i jak kupić domenę?

Własna domena internetowa to podstawa do inwestowania we własną stronę albo we własny blog. Warto także posiadać własną domenę internetową dla swojej firmy czy nawet określonego produktu. Własna domena internetowa zawsze jest lepiej postrzegana i łatwiejsza do zapamiętania przez klientów, niż taka, która po kropce ma jeszcze dodatkowo nazwę typu prv.pl, onet lub republika.pl.

Tym bardziej, że zakup domeny internetowej nie jest skomplikowaną sprawą. Nie jest też drogi, jeśli mamy zamiar kupić zupełnie nową domenę, której jeszcze nikt na świecie nie zarejestrował. Znacznie więcej będzie nas kosztować zakup domeny od kogoś innego – ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych za najtańsze do setek tysięcy złotych za te najbardziej wartościowe.

#wiemyjak prowadzić skuteczną strategię SEO i SXO
POZNAJ naszą ofertę na POZYCJONOWANIE

Jak kupić nową nową domenę internetową?

Spójrzmy najpierw, gdzie kupić domenę internetową. Domeny są sprzedawane przez różnego rodzaju firmy usługowe. Są wśród nich najwięksi gracze, tacy jak home.pl czy nazwa.pl ale jest też wielu mniejszych, takich jak chociażby hekko.pl czy lh.pl.

Jak kupić domenę internetową? Każda z firm, które oferują sprzedaż domen, posiada wyszukiwarkę. Wpisujemy w nią wymyśloną przez nas nazwę domeny i otrzymujemy po kilku minutach wyniki wyszukiwania. Wyniki pokażą, czy nazwa naszej domeny jest wolna i możliwa do zarejestrowana w połączeniu z wybranymi domenami najwyższego stopnia (krajowymi lub funkcjonalnymi). Niekiedy wymyślona przez nas nazwa może być zajęta w domenie krajowej .pl ale może być wolna w domenie .eu lub w domenie funkcjonalnej .com, niekiedy może być zajęta we wszystkich domenach najwyższego stopnia i wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak tworzyć nową nazwę albo próbować odkupić domenę od jej właściciela.

Kiedy już dokonamy wyboru, zatwierdzamy zakup ustalonej domeny. Firmy wymagają, aby dokonać zalogowania się do ich serwisu oraz aby dokonać opłaty za domenę. Ceny zaczynają się już od niecałych pięciu złotych za rok (ceny są zależne od domeny najwyższego stopnia). Droższe jest za to przedłużenie na kolejny rok.

Wiele firm, które oferują sprzedaż domen, od razu oferuje także hosting. Często w różnego rodzaju pakietach. Przed zakupem domeny warto dokładnie sprawdzić wszystkie koszty. Czasami może okazać się, że bardzo tania domena jest powiązana z bardzo drogim hostingiem.

Do czasu dokonania opłaty za domenę, jest ona zarezerwowana dla nas. Jeśli jednak opłata nie zostanie dokonana, zazwyczaj w ciągu siedmiu dni, transakcja zostaje anulowana, a domena wraca do sprzedaży.

Zakup domeny internetowej z drugiej ręki

Gdzie kupić domenę internetową, która jest już przez kogoś używana i została wcześniej przez niego zarejestrowana i opłacona?

Domeny sprzedawane są na specjalistycznych serwisach, takich jak aftermarket.pl oraz na typowych serwisach ogłoszeniowych i aukcyjnych jak allegro i ebay.

Jak już kupimy domenę trzeba przeprowadzić cesję domeny. Każda firma, w której rejestruje się domeny, posiada przygotowane formularze cesji. Formularza taki musi być wypełniony przez sprzedającego i kupującego, a następnie przesłany do firmy, w której domena jest zarejestrowana. Cesja domeny nie trwa zazwyczaj dłużej, niż czterdzieści osiem godzin.

Informacje o właścicielu domeny

Warto pamiętać o tym, że na całym świecie mogą być dostępne dane o właścicielu domeny – dokładne, włącznie z imieniem, nazwiskiem i adresem. Jak to zmienić? Wystarczy poinformować firmę, w której wykupiliśmy domenę o tym, że nie chcemy, aby nasze dane były dostępne. Wówczas będzie pojawiały się dane firmy, w której nasza domena została zarejestrowana.

Okres ważności domeny

Domeny rejestrowane są i opłacane na rok. Kilka tygodni przed upływem okresu rejestracji każda firma, w której domena jest zarejestrowana, wysyła informację o konieczności dokonania opłaty za nią. Jeśli opłata nie zostanie uiszczona do końca określonego terminu, domena znów trafia do sprzedaży.

Regulaminy i opinie

Przez skorzystaniem z usług firmy, która sprzedaje domeny, koniecznie trzeba dokładnie przeczytać regulamin. Przyda się także zapoznanie się z opiniami o danej firmie, które nietrudno znaleźć w internecie.

Przejdź do komentarzy

Komentarze

Dodaj komentarz

 1. Paweł pisze:

  @Monika, niby to niewielkie różnice, ale np seohost ma jeszcze niższe ceny. Da się tanim kosztem rejestrować domeny.

 2. Monika pisze:

  Godnym polecenia rejestratorem domen jest Microhost.pl- rejestracja domeny .pl to tylko 9,89 zł netto, a jej odnowienie 40,20 zł netto. Najważniejsze jest to, że bez żadnych ukrytych kosztów, bo firma nie nalicza prowizji przy płatności kartą!

 3. Marcin pisze:

  Myślę że warto polecić MASTERNET.pl rejestracja domeny jak i przedłużenie wychodzi taniej niz samo przedłużenie u innych dostawców.

  Uważajcie na tą promocje że domena .eu jest za 4,99zł. w cal :)

 4. Dafuq pisze:

  Ja zakupiłem domenę na cal.pl – dobre ceny i szeroki wybór domen. Żadnych problemów z ogólnym działaniem usługi.

 5. Jarosław pisze:

  Widzę, że na blogu pojawiła się możliwość komentowania, dobry pomysł!