UX co to jest i jak wpływa na pozycjonowanie? Sprawdzenie strony www zapewni wartościowe user experience

Konieczność funkcjonowania biznesu również w świecie wirtualnym nikogo już nie dziwi. W końcu posiadanie strony internetowej może przyczynić się do pozyskania nowych klientów. Jednak samo stworzenie witryny i umieszczenie na niej podstawowych informacji nie wystarczy. Kiedy użytkownik trafi na naszą stronę warto zadbać o to, żeby pozostał na niej jak najdłużej. Wiele firm deklaruje, że klient jest najważniejszy. Zadbanie o wrażenie użytkownika nie dla wszystkich jest jednak oczywiste. Co to jest UX i na które elementy user experience warto zwrócić uwagę? Przeczytaj w poniższym wpisie. #wiemyjak

#wiemyjak prowadzić skuteczną strategię SEO i SXO
POZNAJ naszą ofertę na POZYCJONOWANIE

UX co to jest i do czego się odnosi

UX co to jest

Mówiąc o UX należy podkreślić, że przede wszystkim najważniejszy jest użytkownik. W Supporcie Google, w podstawowych zasadach można znaleźć informację, że strona internetowa powinna być tworzona z myślą o użytkownikach, a nie dla wyszukiwarek. Dbając o user experience, dbamy o jakość naszej witryny, a w konsekwencji przyczyniamy się do wzrostu zadowolenia użytkownika.

User experience (UX), czyli doświadczenie użytkownika to całość wrażeń, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktu, którym w tym przypadku jest strona internetowa. Zadbanie o user experience pozwala na zaprojektowanie konkretnego wrażenia użytkownika, jest to budowanie wizerunku podczas świadomych interakcji użytkownika z naszą stroną. W konsekwencji UX dąży do przekształcenia użytkowników w konsumentów, właśnie poprzez dostarczenie im świetnego doświadczenia na stronie internetowej.

Zaplanuj user experience

UX powinno być dobrze zaplanowanym procesem. W pierwszej kolejności należy określić cele istnienia strony internetowej, a także poznać jej użytkowników, ich potrzeby oraz dowiedz się jakich informacji potrzebują. Warto również ciągle weryfikować ten proces. Dzięki temu nie przegapimy sygnałów od użytkowników, być może zmian ich preferencji i będziemy w stanie zapewnić im wartościowe doświadczenie.

W planowaniu user experience warto analizować ruch i zachowania internautów. Rolą UX jest poprawa efektywności strony, dlatego testowanie różnych wariantów pozwala na dostosowanie doświadczenia do potrzeb użytkowników.

Jeżeli dobrze zaplanujesz user experience, zwiększysz szanse na stworzenie zaangażowanej publiczności. Elementy takie jak czytelna struktura i funkcjonalność strony, a także dostosowanie jej do wszystkich urządzeń i przeglądarek przekładają się na pierwsze wrażenie użytkownika. Odpowiadając na potrzeby użytkowników dajesz im powód do powrotu na Twoją stronę. A o to przecież chodzi! Sprawdź: Dobra strona internetowa, czyli jaka?

Sprawdzenie strony www pod kątem user experience

Warto uwzględnić również sposób szukania informacji przez internautów. Pamiętajmy, że współcześnie szuka się informacji w pośpiechu, a wyników odpowiadających zapytaniu oczekuje się natychmiast. Mało kto poświęca swój czas na przeanalizowanie wszystkich dostępnych wyników. Tak samo przebywając na naszej stronie, użytkownik poddaje ją swego rodzaju testowi. Jeżeli jest w stanie od razu trafić na to czego potrzebuje, a przy okazji doświadczy pozytywnych emocji – brawo! Dbasz o user experience.

Sprawdzenie strony www powinno być częstą praktyką. Mówi się, że strona powinna być przede wszystkim użyteczna. Oczywiście warto sprawić, żeby nasza strona była dla użytkowników przyjazna, tak żeby odwiedzający mogli łatwo znaleźć to czego potrzebują. Jednak strona w pełni użyteczna może być równocześnie nudna i mało atrakcyjna dla użytkownika, tym samym zapewniając mu średnie doświadczenie podczas przebywania na niej.

Sposobem na poprawienie UX może być wzbogacenie strony o ciekawe elementy graficzne. Jeżeli zadbamy o ich spójność i oryginalność, sprawimy, że będą kojarzone konkretnie z naszą stroną. Warto jednak pamiętać, żeby nie przesadzić. Strona nadal powinna być czytelna i łatwa w nawigacji. Atrakcyjne elementy są czynnikiem dodatkowym, który wzbogaca doświadczenie użytkownika.

Zadbaj o user experience i o pozycjonowanie SEO!

Czynnikami, o które warto zadbać i które wymienia się wśród czynników mających wpływ na pozycję strony w rankingu Google są szybkość witryny, jej dostosowanie do urządzeń mobilnych, struktura strony oraz linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne. Te czynniki mają również znaczenie przy dbaniu o user experience. Nacisk na poprawę szybkości ładowania się strony ma znaczenie zarówno dla Google, jak i użytkownika. Chyba każdy zrozumie, że dzisiejszy internauta nie będzie w nieskończoność czekał na załadowanie się strony. Po prostu opuści ją jeżeli treść na stronie nie pojawi się wystarczająco szybko. Uwzględnienie potrzeb użytkowników mobilnych stało się jednym z priorytetów działań Google, który ostatnio ciągle doskonali swoje algorytmy mobilne. Dostosowanie swojej strony do urządzeń mobilnych powinno być zatem standardem i jak można znaleźć w Supporcie Google, witryna powinna zapewnić użytkownikom doskonałą jakość w dowolnym miejscu i czasie.

Linkowanie na stronie jest równie ważne. Ułatwieniem nawigacji i pomocą w zakresie poruszania się po stronie jest linkowanie wewnętrzne. Natomiast linkowanie zewnętrzne jest wskazówką dla wyszukiwarki, że strona zapewnia dobre wrażenia i użytkownicy chcą ją polecać.

Analizowane przez Google są również wzorce zachowań użytkowników. Istotnym sygnałem dla wyszukiwarki, informującym, że użytkownicy nie znaleźli tego, czego szukali będzie właśnie liczba użytkowników, którzy opuścili Twoją stronę. Ważnych informacji dostarcza również czas spędzony przez użytkowników na stronie i to, jak często ludzie wracają do Twojej witryny. Dobrze jest zatem analizować te czynniki za pomocą Google Analytics i innych narzędzi do analizowania witryny.

Dbanie o user experience może przyczynić się również do wzrostu konwersji. Jeżeli zależy Ci na wysokiej pozycji w wyszukiwarce, wiesz że optymalizacja strony jest ważna. Pozycjonowanie prowadzi do wzrostu ruchu na Twojej stronie. UX skłania do analizowania doświadczeń użytkowników, dzięki temu możesz lepiej zrozumieć, w jaki sposób korzystają oni z Twojej strony. W następnej kolejności jesteś w stanie wpłynąć na konwersję, czyli skłonić użytkowników do konkretnego, określonego przez Ciebie działania! Przeczytaj: Co wpływa na pozycjonowanie?

Daj użytkownikom to, czego potrzebują!

Myślenie o potrzebach użytkownika determinuje działania na etapie projektowania, ale także funkcjonowania Twojej witryny. Kluczem do sukcesu jest połączenie potrzeb internautów, z tym co Twoim zdaniem powinni oni robić na Twojej stronie. Warto zastanowić się w jaki sposób użytkownik ma styczność z naszą stroną. W jaki sposób na nią trafił, czego na niej szuka i czy dostaje to czego chce. Kiedy już stworzysz profil swojego użytkownika, zastanów się czego Ty oczekujesz od odwiedzających Twoją witrynę i w jaki sposób to od nich uzyskasz.

Podsumowując, odpowiednie user experience powinno użytkownikom, w sposób przyjemny, bez problemów i irytacji, umożliwić zrealizowanie określonych celów podczas korzystania z serwisu.

#wiemyjak pozycjonować Twoją stronę

Przejdź do komentarzy

Komentarze

Dodaj komentarz