WYKONUJEMY DARMOWE AUDYTY SPRAWDŹ
 

Video content marketing – czy warto kręcić filmy?

Content marketing polega na przekazywaniu wartościowych treści użytkownikom. Strategia marketingowa nie może więc być zbyt nachalna – klient musi samodzielnie chcieć skorzystać z materiałów, porad czy przepisów, które przygotowuje dana firma. Należy też pamiętać, że wybór odpowiedniej formy przekazu przygotowanego contentu musi odpowiadać do specyfiki sprzedawanych produktów, jak i grupy odbiorców, do której zamierza się dotrzeć. Wiele przedsiębiorców coraz częściej stawia na video marketing. Prezentowanie produktów i sposobów ich użytkowania w kilkuminutowych filmikach może przyciągać klientów, ale nie stanowi gwarancji sukcesu. Czym jest tak właściwie video content marketing i jak wykorzystać go we własnej działalności? #wiemyjak

Czym jest video marketing?

Video marketing polega na prezentacji treści reklamowych w formie filmiku umieszczonego w sieci, najczęściej na portalu YouTube. Prawie każda wielka firma posiada swój kanał w tym serwisie i zamieszcza na nim oficjalne reklamy (transmitowane również w telewizji), wydłużone wersje spotów reklamowych (czasami z nieocenzurowanymi scenami), porady i sposoby użytkowania produktów, zajawki nowych wyrobów czy odpowiedzi na pytania klientów.

Skąd wziął się pomysł na video marketing? Przede wszystkim zauważono, że ludzie o wiele chętniej dowiadują się nowych rzeczy z filmów. Nie każdy ma czas i ochotę na czytanie artykułów – żyjemy szybko, więc i nowe rzeczy chcemy poznawać błyskawicznie. Z kolei udostępnianie ciekawych filmików stało się popularną aktywnością w sieci. A marketingowy zaczęli to wykorzystywać.

Zasięg video marketingu

Video marketing pozwolił także na rozwój video content marketingu, który polega na przekazywaniu wartościowych treści użytkownikom w formie filmików. Jak się okazuje jest to skuteczny sposób na dotarcie do klienta. Kto z Nas dzisiaj nie ogląda filmików w internecie? Najpopularniejszy jest oczywiście portal YouTube, jednak obecnie każdy serwis społecznościowy daje możliwość zamieszczenia pliku video. I firmy wykorzystują to do celów biznesowych.

Video content marketing – co można w ten sposób przekazać?

Video content marketing może posłużyć do zaprezentowania użytkownikom praktycznie wszystkich informacji, na których będzie zależało firmie. Należy jednak pamiętać, aby przygotowany przekaz był interesujący, pomysłowy i oryginalny – dzięki temu można zyskać większą ilość followersów, czyli takich osób, które będą śledzić nasz kanał i polecą nas i nasz produkt, usługę kolejnym internautom. Co więc wziąć pod uwagę podczas tworzenia strategii video marketingu?

video content marketing - zalety

1. Prezentacja produktu – klienci najczęściej kupują oczami. Z tego względu w sklepach internetowych znajduje się wiele zdjęć produktów. Zainteresowanie użytkowników można zwiększyć poprzez stworzenie filmiku demonstrującego dany wyrób i sposób jego użytkowania. Jeśli świadczysz usługi to za pomocą video content marketingu możesz pokazać, jak krok po kroku będzie wyglądał proces ich realizacji.

2. Poradnik – za jego pomocą pokażesz użytkownikom, w jaki sposób powinni korzystać z zakupionych od Ciebie produktów. W ten sposób możesz także wskazać poszczególne funkcje aplikacji czy oprogramowania, które sprzedajesz. Jednak video content marketing może być także luźno powiązany z Twoją działalnością. Jeśli na przykład sprzedajesz garnki do płyt indukcyjnych, w video poradnikach nie musisz skupiać się tylko na ich prawidłowym użytkowaniu. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie przepisów kulinarnych w formie filmików. Użytkownicy otrzymają od Ciebie wartościową wiedzę, a na tym właśnie polega content marketing.

3. Referencje – większość użytkowników sprawdza opinie dotyczące produktów, które zamierzają kupić. Referencje i polecenia przydają się wtedy, kiedy dokonanie zakupu wiąże się z poniesieniem dużych kosztów (finansowych, czasu czy emocjonalnych) dla nabywcy. W internecie można znaleźć bardzo wiele video blogów, na których vlogerzy recenzują różnego rodzaju produkty. Nawiąż współpracę z takim siewcą opinii. Pamiętaj jednak, aby nie narzucać twórcy, co ma powiedzieć przed kamerą. Internauci kupią Twój produkt, jeśli wygłoszona opinia zostanie uznana za wiarygodną.

4. Video blog – tradycyjny blog zaczyna być często uzupełniany video blogiem. Można na nim udostępniać materiały powiązane dość luźno z prowadzoną działalnością. Warto podjąć współpracę z charyzmatycznym twórcą, który dostarczając treści rozrywkowe, będzie przyciągał nowych internautów i utrzymywał stałe grono użytkowników. Dzięki temu zostanie stworzona społeczność wokół marki.

5. Aktywizowanie internautów – video marketing może służyć także do aktywizowania użytkowników. Organizowanie konkursów na zabawne filmiki pozwoli internautom wczuć się w rolę vlogerów i zaprezentować posiadane pokłady kreatywności. Być może z którymś z nowych twórców zawiążesz stałą współpracę.

Video marketing i jego zalety

Przygotowanie video content marketingu pozwoli ci zapoznać się z reakcją użytkowników na zaprezentowane przez ciebie treści. Wyobraź sobie, że tworzysz spot reklamowy, który transmitowany jest wyłącznie w telewizji. Nie dowiesz się, czy podoba się on telewidzom, jak wpływa na postrzeganie twojej firmy. A jeśli filmik umieścisz chociażby na YouTubie, masz możliwość sprawdzenia publikowanych komentarzy. Zwracaj na nie uwagę i wykorzystuj krytykę, która może się tam pojawić

Video marketing ma także moc samoistnego rozprzestrzeniania się. Jeśli stworzysz oryginalną i ciekawą treść, internauci z pewnością przekażą ją sobie za pomocą portali społecznościowych

Filmiki możesz przygotować pod kątem precyzyjnie określonej grupy odbiorców i starać się efektywniej do nich dotrzeć, niż udałoby ci się to za pomocą transmitowania reklamy w telewizji. Marketing video daje dużo możliwości!

23/11/2015
Dawid Wójcik

Udostępnij:

x

ZAMÓW bezpłatną WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak

Komentarze

*

*

*

Zasady komentowania

 1. Gdy dodajesz komentarz, pamiętaj, aby:
  1. Komentarze podpisywać imieniem i/lub nazwiskiem.
  2. W polu „witryna internetowa” umieszczać link tylko do strony głównej.
 2. Wszystkie komentarze są moderowane i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia lub edytowania wpisu/ komentarza, który:
  1. zawiera wulgaryzmy,
  2. obraża innych użytkowników,
  3. może być uznany za spam – lub ma charakter reklamowy,
  4. nie pasuje tematycznie do wpisu, nie zawiera treści merytorycznej,
  5. zawiera linki do stron, które naruszają prawo polskie.

 

 1. Michalina pisze:

  Zainwestowałam w profesjonalne video promujące moją firmę i chociaż nie było to tanie to jestem pod wrażeniem efektów. Planujemy kolejne inwestycje w video content marketing, działamy w branży IT.

Znajdź nas na Facebooku
Eactive - wiemy jak Lubię to