Jak ustalić jeden adres główny strony w pliku .htaccess?

Często zdarza się że strona dostępna jest pod różnymi wersjami adresów: z „www”, bez „www” czy pod adresem pliku index.php (np. www.domena.pl/index.php). Jeśli chcemy ustalić jeden adres główny dla naszej strony możemy zrobić to w bardzo prosty sposób za pomocą przekierowań zdefiniowanych w pliku .htaccess. Wystarczy, że dodamy w nim wybrane następujące reguły:

 • Dla adresu głównego bez „www”:

  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.(.*)$ [NC]
  RewriteRule ^(.*)$ http://%1/$1 [R=301,L]

Powyższa reguła wykona przekierowanie 301 z dowolnego adresu naszej strony zawierającego „www” na odpowiadający mu adres bez „www”. #wiemyjak

 • Dla adresu głównego z „www” :

  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^nazwadomeny.pl$
  RewriteRule (.*) http://www.nazwadomeny.pl/$1 [R=301,L]

Ta reguła przekieruje 301 dowolny adres bez „www” w naszym serwisie na jego odpowiednik z „www”.

 • Dla adresu nazwadomeny.pl/index.php na adres główny:

  RewriteCond %{THE_REQUEST} ^nazwadomeny.pl/index\.php
  RewriteRule ^(.*)index.php$ /$1 [R=301,L]

Reguła przekieruje 301 adres nazwadomeny.pl/index.php na nazwadomeny.pl.

Wszystkie reguły muszą znaleźć się po włączeniu w pliku .htaccess przekierowań, a więc poniżej linii:

RewriteEngine On

Jeśli nie jesteśmy pewni czy nasz serwer obsługuje mod_rewrite czyli moduł odpowiedzialny za powyższe przekierowania możemy sprawdzić to tworząc na serwerze FTP, w katalogu głównym naszej strony plik PHP o dowolnej nazwie np. „info.php” i umieszczając w nim poniższy zapis:

<?php phpinfo();

Teraz wystarczy wejść pod adres „adresnaszejstrony.pl/info.php” i na wczytanej stronie poszukać informacji o aktywnych modułach.

Komentarze

Dodaj komentarz

x

ZAMÓW WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak