Parkowanie i podpinanie domeny

O domenach pisaliśmy na naszym blogu już niejednokrotnie, dzisiaj postaramy się przedstawić dwa nowe pojęcia domena zaparkowana i domena podpięta. Przeważnie jest tak, że jednocześnie kupujemy stronę www i domenę. W takim przypadku wszystkie sprawy są załatwiane jednocześnie i nie musimy martwić się o serwer czy hosting dla domeny. Jednak może zdarzyć się tak, że będziemy chcieli zarejestrować domenę bez założonej dla niej strony internetowej. Może tak być w przypadku, gdy chcemy szybko zarejestrować domenę, by uniemożliwić to konkurencji, ale również wówczas, gdy chcemy mieć jedynie pocztę z własną domeną. Co się dzieje z domeną w takiej sytuacji? Co należy z nią zrobić? Do wyboru mamy dwie opcje – parkowanie domeny lub podpinanie domeny.

#wiemyjak prowadzić skuteczną strategię SEO i SXO
POZNAJ naszą ofertę na POZYCJONOWANIE

Parkowanie domeny – co to jest?

Parkowanie domeny to dodanie jej do swojego konta hostingowego. Wiele firm oferujących serwery swoim klientom daje możliwość dodania do nich wykupionych domen bez osobnych kont. Jest to duże udogodnienie dla osób, które chcą mieć samą domenę – czekają z założeniem strony internetowej.

Najczęściej taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy planujemy uruchomienie dużego portalu, który już od początku istnienia w sieci powinien być wypełniony treścią. Jednak specjaliści uważają, że nawet przy domenie zaparkowanej warto umieszczać treści na przygotowywanej dla niej stronie. Dlaczego? Jak się okazuje roboty Google widzą domeny, które są zaparkowane, jednak nie wyświetlają ich w wynikach wyszukiwania. Później po nagłym uruchomieniu serwisu może okazać się, że dopiero po jakimś czasie taka zaparkowana wcześniej strona zacznie pojawiać się w wyszukiwarce. Matt Cutts radzi, aby umieścić nawet niewielkie treści – typu „już niedługo otwarcie serwisu” czy „zapraszamy za kilka dni”. Dzięki temu damy niejako znak, że strona będzie uruchamiana, a co za tym idzie będzie szybciej zaindeksowana niż strona bez treści lub z informacjami umieszczonymi na niej w dniu uruchomienia.

Co to jest domena podpięta i czym różni się od domeny zaparkowanej?

Obie domeny możemy dołączyć do konta hostingowego poprzez panel administracyjny. Jednak jest jedna, dość znacząca różnica pomiędzy nimi. Wcześniej opisywana domena zaparkowana umieszczana jest w katalogu public_html. Domena podpięta może być przekierowana do dowolnego katalogu na serwerze. Domeny podpięte mają często funkcję subdomen dla domeny głównej.

domena zaparkowana a domena podpięta

Jak dodać domeny zaparkowane i podpięte do konta hostingowego?

Dodawanie domeny zaparkowanej i podpiętej do konta hostingowego jest bardzo prostą czynnością. W większości paneli administracyjnych są specjalnie wydzielone sekcje, w których wpisuje się odpowiednie informacje. Jak to dokładnie zrobić można też dowiedzieć się w dziale FAQ konkretnego dostawcy usług hostingowych.

Przejdź do komentarzy

Komentarze

Dodaj komentarz