Rich snippets, czyli jak dogadać się z wyszukiwarką Google?

Pozycjonowanie / SEO

Rich snippets. Dużo się o nich słyszy, ale mało kto zdaje sobie sprawę, czym są. Żeby to zrozumieć, musisz wiedzieć, że wyszukiwarka Google każdego roku przetwarza ponad dwa tryliony zapytań. Jest to spowodowane, wzrostem znaczenia Internetu dla społeczeństw. Dla wielu ludzi wyszukiwarka Google stała się głównym źródłem informacji.

rich snippets

W jaki jednak sposób sprawić, by osoba szukająca wieloznacznego hasła dostała dokładnie taką odpowiedź, jakiej oczekuje? Na ratunek przychodzą tzw. rich snippets (dane strukturalne). Dowiedz się, czym dokładnie są i czy mają jakiś wpływ na pozycjonowanie stron. #wiemyjak

Rich snippets, co to takiego?

Rich snippets to w dużym skrócie rozszerzone opisy strony internetowej. Wyświetlają się w wynikach wyszukiwania Google i poza standardowymi elementami, takimi jak tytuł (title) i opis (meta description) mogą zawierać o wiele więcej informacji. Sklepy internetowe bardzo często wykorzystują rich snippets do przekazania swoim klientom, ceny, dostępności oraz stanu swoich produktów. Można w nich również zawrzeć liczbę opinii, średnie oceny użytkowników, zdjęcia, czy chociażby dokładną datę i miejsce planowanego wydarzenia. Rich snippets wyświetlane są dzięki danym strukturalnym. Są to specjalne znaczniki, które pozwalają wyszukiwarce zrozumieć, co znajduje się na konkretnej stronie WWW. Można je porównać do tłumacza, przekładającego informacje zrozumiałe dla człowieka na „język robotów indeksujących”. Dane strukturalne umieszczane są na stronie w jednym z czterech formatów:

 • mikrodane,
 • mikroformaty,
 • RDF,
 • JSON-LD.

Gdy tylko strona internetowa pojawia się w wynikach wyszukiwania, użytkownicy dostają dostęp do szeregu bardzo ważnych informacji. W przypadku portali społecznościowych o charakterze zawodowym, rich snippets, wykorzystujące dane strukturalne, stanowić mogą informacje o tym, gdzie szukana osoba pracuje oraz jakie zajmuje stanowisko.

Czy rich snippets i dane strukturalne mają wpływ na pozycjonowanie stron?

Wyszukiwarka Google ma to do siebie, że jej sposób działania jest trudny do przewidzenia. Coraz to nowsze funkcje takie jak Knowledge Graph i Featured Snippets (zapytania podobne do) sprawiają, że użytkownicy jeszcze chętniej wpisują wyszukiwane frazy do wyszukiwarki Google. Tworzy to duże wyzwanie dla twórców, ponieważ muszą oni tak planować zawartość swoich stron, by odpowiadała ona na pytania zadawane przez internautów i jednocześnie przekonywała samą wyszukiwarkę, do tego, że odpowie na zapytania lepiej niż inne witryny. Gdy to się uda, więcej użytkowników trafia tam, gdzie chce, a wyszukiwarka indeksuje stronę internetową prawidłowo, pod względem tematycznym. Rich snippets i dane strukturalne mogą mieć realny wpływ na pozycjonowanie stron, zwiększając klikalność oraz generując na nich ruch, który jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na pozycje.

Dane strukturalne – jak to wygląda w praktyce?

Wyobraź sobie sytuację, że dwóch niezależnych od siebie użytkowników wpisuje w wyszukiwarkę frazę “zamek”. Przy takim zapytaniu każdemu z nich może chodzić o coś zupełnie innego. Jeden może szukać informacji o zamkach w kontekście średniowiecznych fortyfikacji, a drugi będzie rozglądać się za nowym zamkiem do drzwi. Jak zatem zadbać o to, by miłośnik historii nie musiał przekopywać się przez setki witryn poświęconych zabezpieczeniu mieszkań? Do tego właśnie służą rich snippets i dane strukturalne. Wyszukiwarki pobierają podpowiedzi od wydawców stron, dzięki czemu są w stanie zaklasyfikować dane zapytanie do odpowiedniej grupy tematycznej. Wystarczy tylko na stronie umieścić znaczniki danych, które będą informować roboty Google o dokładnej tematyce witryny.

Rich snippets – to prostsze niż myślisz

Jak więc widzisz, rozszerzone opisy strony internetowej mogą realnie wpłynąć na Twoje pozycje w wyszukiwarce Google. Oczywiście, pod warunkiem, że prawidłowo rozmieścisz znaczniki danych strukturalnych. Na szczęście istnieje wiele narzędzi, które zrobią to praktycznie za Ciebie. Nie musisz się więc martwić, że popełniłeś  gdzieś błąd. Przetestuj to rozwiązanie na Twojej stronie i przekonaj się, jak wiele dobrego mogą przynieść rich snippets. Jeżeli masz wątpliwości lub nie wiesz, w jaki sposób zaopatrzyć stronę w rich snippets, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów z profesjonalnej agencji SEO. Będziesz mieć wtedy pewność, że cały proces przebiegnie prawidłowo, a opisy prawidłowo wpłyną na pozycjonowanie Twojej witryny.

#wiemyjak POZYCJONOWAĆ

NAPISZ DO NAS

Data dodania: 31/03/2017   Autor: Maciej Piwko

tagi:

x

ZAMÓW bezpłatną WYCENĘ

Filtr antyspamowy

* Pole wymagane

#wiemyjak

Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

*

Zasady komentowania

 1. Gdy dodajesz komentarz, pamiętaj, aby:
  1. Komentarze podpisywać imieniem i/lub nazwiskiem.
  2. W polu „witryna internetowa” umieszczać link tylko do strony głównej.
 2. Wszystkie komentarze są moderowane i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia lub edytowania wpisu/ komentarza, który:
  1. zawiera wulgaryzmy,
  2. obraża innych użytkowników,
  3. może być uznany za spam – lub ma charakter reklamowy,
  4. nie pasuje tematycznie do wpisu, nie zawiera treści merytorycznej,
  5. zawiera linki do stron, które naruszają prawo polskie.

 

 1. Z ocenianiem postów, produktów też nie należy przesadzać, bo znam przypadki, że to poszło w drugą stronę :)

 2. Jack pisze:

  Chciałbym zapytać czy jeśli dodaję Markery danych poprzez Search Console to konieczne jest dodanie tych samych markerów w kodzie strony na podstawie schema.org?
  np.

  bla bla bla

  Wtedy oznaczam jakby to samo dwa razy. Z góry dzięki za odp.

 3. Kwiatek pisze:

  W dłuższej perspektywie korzystanie z rich snippets powinno pomóc stronie ale jak bardzo to już wiedzą sami pracownicy googla.

 4. Jakub Lisiecki EACTIVE pisze:

  Jack, marker danych ma na celu zastępować mikrodane, więc nie ma konieczności używania schematów w kodzie strony. Należy jednak pamiętać, że marker danych może nie poradzić sobie ze zmianami w strukturze strony, dlatego należy weryfikować jago działanie przy okazji zmian w szablonach stron.

Znajdź nas na Facebooku
Eactive - wiemy jak Lubię to