Jak zarabiać na reklamach na blogu? Przekonaj się, czy blogowanie się opłaca!

zarabianie na reklamach na blogu

Blogi przeszły w ostatnich latach prawdziwą metamorfozę. Jeszcze kiedyś traktowane jako typowo hobbystyczne zajęcie – dziś, dla wielu stały się sposobem na dodatkowy zarobek, a nawet na… życie. Istnieją bowiem ludzie, dla których blogowanie to nie tylko pasja, ale i zawód. Brzmi mało wiarygodnie? Sprawdź, jak robią to prawdziwi weterani blogowania. Z niniejszego tekstu dowiesz się między innymi jak zarabiać na reklamach oraz sprawdzisz, co jeszcze robią blogerzy, by czerpać zyski z pisania.

Blogowa inwestycja – czy dla każdego?

Zanim potraktujesz ten tekst jako sugestię do założenia bloga z myślą o celach zarobkowych, musimy uściślić jedną kwestię. Możliwość zarabiania na blogu nie powinna być w żadnym wypadku pobudką do jego powstania. Proponujemy raczej kolejność odwrotną – dobrze prosperujący blog może stać się świetnym podłożem do prowadzenia działań, które pozwolą zyskać parę groszy.

Musimy zaznaczyć, że korzyści finansowe płynące z blogowania zarezerwowane są dla tych, którzy prowadzą swoje blogi konsekwentnie i długoterminowo. Dla osób, które udostępniają na nich prawdziwie wartościowe i przydatne treści, generujące zadowalającej wielkości ruch. Osób, które piszą z pasją, które dzielą się nią. Przekazują wiedzę, prezentują inne spojrzenie, inspirują, a dzięki temu gromadzą wokół siebie internetową społeczność.

Wiemy już zatem, kim jest dobry bloger. Pójdźmy więc dalej – jak dobry bloger zarabia na tym, że… jest dobry? Możliwości jest kilka, jednak to wielkość zasięgu bloga oraz częstotliwość jego odwiedzin weryfikują, którą z nich w ogóle może on wykorzystać oraz która okaże się opłacalna. #wiemyjak

Zarabianie na reklamach

Blogerzy, którzy nie posiadają jeszcze ugruntowanej pozycji oraz nie są dobrze rozpoznawalni, ale jednak widoczni w sieci, mogą postawić np. na popularne reklamy AdSense, należące do serwisu reklamowego Google. Zarabianie na reklamach w Internecie jest popularną praktyką, która niemal zawsze przynosi efekty. Wystarczy, że Twoja strona generuje odpowiedni ruch – im jest on większy, tym również większe prawdopodobieństwo, że zamieszczone u Ciebie reklamy będą klikane, a Twoje konto gromadzić będzie kolejne złotówki.

Zarabianie na AdSense

AdSense to program, który umożliwia wyświetlanie reklam w witrynach oraz generowanie przychodów w momencie, kiedy dany użytkownik kliknie w taką reklamę. Poprzez analizę niektórych czynników (takich jak m.in. zawartość witryn, lokalizacja użytkowników), AdSense dopasowuje treść reklam do potrzeb i zainteresowań internautów.

Czy zarabianie na AdSense sprawdza się w każdym przypadku? Okazuje się, że taka reklama może dobrze działać na blogach o odpowiedniej tematyce. Publikowane na nich treści muszą być uniwersalne i ponadczasowe, nie zaś chwilowo aktualne, cieszące się tymczasowym zainteresowaniem. Raczej nie jest to rozwiązanie dla osób poruszających na swoich blogach tematy społeczne, polityczne, nawiązujące do wydarzeń kulturalnych czy sportowych.

Jeśli nie jesteś pewien, czy reklamy AdSense będą dobre akurat dla Twojego bloga – po prostu to sprawdź. Założenie konta AdSense jest darmowe, tak więc nic nie tracisz – możesz jedynie zyskać. Więcej o reklamach tego typu przeczytasz w jednym z naszych wcześniejszych wpisów pt. „Co należy zrobić, aby rozpocząć zarabianie na AdSense?„.

Jak jeszcze zarabiać na reklamach?

Popularnym wśród blogerów sposobem zarobku są także programy partnerskie, które równie świetnie pokazują, że zarabianie na reklamach w Internecie może się opłacać. Jak to działa? Marki płacą blogerom za sprzedaż produktów, które są przez nich promowane. Przykładowo, blogerzy umieszczają na swoim blogu boks z linkiem, który przekierowuje na stronę danej firmy. Jeśli przeniesiony tam użytkownik dokona zakupu – bloger otrzyma ustaloną prowizję. Inne metody to między innymi zamieszczanie na blogu bannerów czy linków afiliacyjnych, które – umiejętnie wplatane w tekst – mają bezpośredni wpływ na konwersję.

Dla doświadczonych – artykuły sponsorowane

Teksty sponsorowane znamy chyba wszyscy. Wielokrotnie wpisując w wyszukiwarkę nazwę konkretnego produktu natrafiamy na treść, która bez skrępowania wychwala jego atuty. Artykuły sponsorowane zarezerwowane są dla najlepszych retoryków – tych, którzy sprzedają dzięki zgrabnie i umiejętnie dobranym słowom. Dobry artykuł sponsorowany nie jest jednak natarczywą formą sprzedaży – to wartościowy merytorycznie tekst, który powoduje naturalne zainteresowanie zakupem.

Znani blogerzy i współpraca z markami

Najwięcej na blogach zarabiają najbardziej rozpoznawalne twarze blogosfery. To, co robią blogerzy ,,wyższej rangi” (ci najbardziej popularni), to współpraca z większymi markami i agencjami oraz promocja ich produktów i usług. Bloger otrzymuje produkt, który osobiście sprawdza i testuje, a następnie rekomenduje go swoim czytelnikom. W Polsce działa w ten sposób wielu znanych blogerów modowych, lifestylowych, piszących o nowych technologiach oraz działających w wielu innych branżach, które są na topie.

Prowadzenie bloga jest jednak również źródłem niematerialnych korzyści. Taki kawałek internetowej przestrzeni to świetne miejsce do kreowania własnego wizerunku, a także promowania własnej osoby jako pasjonata, znawcy danej branży, eksperta. To także przestrzeń, w której bezpośrednio działać mogą firmy. Dzięki blogom mają one szansę budowania trwałych relacji z klientami, opartych na lojalności i zaufaniu.

Czas na małe podsumowanie. Bloger, który chce zarabiać na swoim blogu powinien:

  • tworzyć dla swoich czytelników wartościowe treści,
  • zgromadzić i utrzymać przy sobie społeczność,
  • wygenerować na swoim blogu odpowiedni ruch.

Kiedy już uda się to osiągnąć, bloger może między innymi:

  • zainteresować się reklamą AdSense i rozpocząć zarabianie na AdSense,
  • zarejestrować się w programie partnerskim,
  • zająć się tworzeniem artykułów sponsorowanych,
  • pomyśleć o współpracy z renomowanymi markami.
Przejdź do komentarzy

Komentarze

Dodaj komentarz

  1. Gość pisze:

    Fajne jest to, że jest wiele opcji reklam czy zarobku na blogu i każdy może wybrać to, co chce.