Mapa strony www podstawą nawigacji na witrynie internetowej

Na proces pozwalający witrynie zaistnieć w sieci, poprzez zyskanie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania, składa się kilka kroków. Działania mają doprowadzić do tego, by pozycjonowanie przyniosło pożądany efekt. Podstawą działań, po dobraniu odpowiednich słów kluczowych, jest optymalizacja witryny. Przeprowadza się ją pod kątem użytkownika oraz wyszukiwarki. Udoskonalając witrynę musimy pamiętać, że internauta, gdy trafi na żądane miejsce w sieci, aby skorzystał z oferty, musi chcieć na niej zostać. Wysoka pozycja w wyszukiwarce pozwoli jedynie na dotarcie do klienta, nie zagwarantuje sprzedaży. Dlatego tak ważne jest stworzenie witryny przyjaznej dla odwiedzających. Działania zmierzające do zapewnienia stronie www użyteczności noszą nazwę web usability, a jednym z głównych czynników pomocnych w nawigacji po witrynie jest mapa strony internetowej.

#wiemyjak prowadzić skuteczną strategię SEO i SXO
POZNAJ naszą ofertę na POZYCJONOWANIE

Czym jest mapa strony www

Dobra nawigacja to fundament strony www

Fundamentem każdej lubianej i często odwiedzanej strony internetowej jest dobra nawigacja. Czytelność witryny zapewnia użytkownikowi łatwe dotarcie do żądanego miejsca, pozytywnie wpływa również na statystyki. Internauta wchodząc na stronę www, na której nie może znaleźć tego, co poszukuje, po jednej, góra dwóch próbach wyszukiwania opuści ją. W czasach, gdy w Internecie nie brakuje miejsc posiadających ogrom potrzebnych informacji, utrudniona nawigacja nie zmusi użytkownika do spędzenia na niej większej ilości czasu by dotrzeć do właściwego miejsca, lecz zachęci do opuszczenia jej i udania się na inną witrynę. Dlatego tak ważne jest zadbanie o właściwą nawigację. Sprawdź: Błędy na stronie, które mogą odstraszyć klientów

Czym jest mapa strony www?

Mapa strony www to podstawowy sposób na polepszenie nawigacji w serwisie internetowym. To miejsce, gdzie znaleźć można wszystkie odnośniki kierujące do podstron serwisu, ułatwiające użytkownikowi dotarcie do konkretnych wiadomości. W tym miejscu nie liczy się ważność linków – mapa serwisu skupia wszystkie linki. Wyjątkiem są np. sklepy internetowe z setkami produktów. W ich przypadku stworzenie mapy do każdej podstrony zawierającej konkretną pozycję przyniesie odwrotny skutek niż oczekiwaliśmy – ogrom linków uczyni mapę kompletnie nieczytelną. W takim przypadku rozwiązaniem jest kategoryzacja produktów wedle zadanego kryterium.

Mapa strony przydatna użytkownikom Internetu

Głównym zadaniem utworzenia mapy strony jest ułatwienie nawigacji użytkownikowi. To ona skupia w jednym miejscu wszystkie podstrony serwisu wraz z linkami do nich. Bardzo często wykorzystywana jest przez internautów do szybkiego przejrzenia zasobów witryny i znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy w miejscu, w którym aktualnie się znajduje, trafi na interesujące go treści. Zdarzają się sytuacje, że internauta musi wykonać wiele kliknięć by dotrzeć do interesującego go miejsca, co w czasach, gdy liczy się „szybko i skutecznie”, nie może mieć miejsca. Odwiedziny mapy strony oszczędzą sporo czasu i ułatwią użytkownikowi dotarcie do konkretnej podstrony. Przeczytaj: Dlaczego warto linkować wewnętrznie?

Mapa strony internetowej a SEO

Wykonanie mapy strony www ważne jest nie tylko ze względu na wygodę użytkownika, lecz wykorzystywane jest również przez pozycjonerów dzięki wewnętrznemu linkowaniu. Zbiór odnośników w jednym miejscu to wprost wymarzona sytuacja dla SEO-wców. Tworząc listę linków do każdej podstrony, nie zapominajmy o użyciu słów kluczowych z nią związanych. Dobrą praktyką, przy linkach z anchorami, jest umieszczenie krótkiego opisu do danej podstrony.

Mapa strony www ma nie tylko znaczenie dla użytkowników, ale także dla robotów Google. Dzięki niej, robotom łatwiej nawigować po stronie, co przekłada się później na pozycjonowanie. Stworzona mapa strony pozwala na skuteczne zaindeksowanie witryny w wyszukiwarce. Gdy strona jest bardzo duża, zawiera spore archiwum odizolowanych stron lub stron niepołączonych linkami czy zawiera multimedia, warto zadbać o mapę witryny.

Mapa strony internetowej to jeden z czynników ułatwiających użytkownikowi Internetu łatwą nawigację. Dzięki niej w jednym miejscu dostępne są wszystkie podstrony, które po jednym kliknięciu pojawią się na ekranie monitora. To również element wpływający na indeksację witryny. Ze względu na wysoką użyteczność mapy, po stworzeniu nowej podstrony, warto zadbać o jej aktualizację, by ułatwić czytelnikowi i wyszukiwarce dotarcie do niej.

#wiemyjak pozycjonować Twoją stronę

Publikacja wpisu: 29/09/2014 oraz aktualizacja: 26/02/2018

Przejdź do komentarzy

Komentarze

Dodaj komentarz

 1. Gość pisze:

  Wszystko się zgadza i nic się nie zmieniło od 2014 roku :)
  Dzisiaj praktycznie każda strona internetowa (nawet ta prosta kilkuzakładkowa) powinna posiadać mapę

 2. Ula pisze:

  Mapa strony może się przydać, żeby nie marnować czasu użytkowników. Warto pracować nad tym, żeby maksymalnie ułatwić użytkownikom poruszanie się po stronie, tak żeby znaleźli to co ich interesuje. I jak widać mapa ma znaczenie też dla pozycjonowania strony.

 3. Gość pisze:

  Dziękuję, przydatne ;)