Kampanie Google AdWords – czy to się opłaca?

#wiemyjak prowadzić skuteczną strategię SEM
Powierz kampanię Ads specjaliście

Kampanie AdWords

Kampanie reklamowe Google’a to dziś niemal nieodłączny element internetowych działań marketingowych. Jeśli nieodłączny – musi być też skuteczny. A jeśli skuteczny, to przecież opłacalny. Mimo wszystko niektóre osoby twierdzą, że w ich przypadku kampanie Google AdWords nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

No właśnie, jak to się dzieje, że niektóre kampanie generują znaczne zyski, a inne z kolei narażają na straty? Sekret tkwi w odpowiedniej ich optymalizacji, a tym samym systematycznym monitorowaniu oraz dostosowywaniu. Chcesz, by Twoje reklamy osiągały możliwie najlepsze wyniki? Google podpowiada, jak zrobić to w kilku krokach. #wiemyjak

Określ cel. Sprawdź, jak go realizujesz

Masz już za sobą swoje pierwsze kampanie, a może dopiero zaczynasz przygodę z Google AdWords? Bez względu na to, na jakim etapie działań reklamowych jesteś, zawsze miej na uwadze cel, jaki wyznaczyłeś swojej kampanii. Ten pozwoli Ci koncentrować się na najistotniejszych działaniach, monitorować najważniejsze dane oraz optymalizować je.

W jednym z wcześniejszych tekstów wspominaliśmy o 4 głównych, najczęściej wybieranych celach kampanii Ads. Przypomnijmy, to:

 • pozyskiwanie ruchu,
 • wzrost sprzedaży lub innego rodzaju konwersji,
 • zwiększenie świadomości marki,
 • poprawa współczynnika ROI.

Sprawa jest prosta. Jeśli Twoim celem jest zwiększenie liczby odwiedzin, powinieneś monitorować liczbę uzyskiwanych kliknięć. Jeżeli najbardziej zależy Ci na sprzedaży – musisz śledzić konwersję. Chcesz zwiększyć świadomość marki? Popraw zasięg oraz częstotliwość wyświetlania reklam. Interesuje Cię wyższy wskaźnik ROI? Sprawdź, które reklamy oraz używane w nich słowa kluczowe są najskuteczniejsze.

Kontroluj jakość reklam i monitoruj koszty

Aby lepiej zrozumieć działanie Google AdWords, musisz poznać zależność, która zachodzi pomiędzy kosztami reklam, a ich jakością. Okazuje się, że im wyższy Wynik Jakości słów kluczowych użytych w reklamach, tym mniejszy koszt kliknięcia w nie. Oznacza to, że w przypadku wysokiego Wyniku Jakości, w ramach budżetu, jaki przewidziałeś na daną kampanię, uzyskasz jeszcze większą liczbę kliknięć. To jeszcze nie wszystko – Twoja reklama nie tylko będzie częściej wyświetlana, ale i pojawi się na lepszych pozycjach.

Jak poprawić Wynik Jakości? Po pierwsze, możesz to zrobić optymalizując współczynnik klikalności. Aby tego dokonać, kontroluj słowa kluczowe, twórz chwytliwe nagłówki oraz lepsze teksty reklamowe. Przyciągaj słowem, eksponuj korzyści, informuj o promocjach. Przede wszystkim zaś: testuj, bo tylko w ten sposób przekonasz się, która z metod jest najskuteczniejsza.

Drugi sposób na poprawę Wyniku Jakości to praca nad zawartością Twojej strony docelowej. Świetnie zaprojektowana kampania reklamowa AdWords będzie bardzo istotnym elementem, jednak to właśnie miejsce, w które przekierowany zostanie użytkownik, zadecyduje, czy faktycznie dojdzie do zakupu. Co możesz zrobić? Przede wszystkim spełnij obietnicę, którą dałeś w reklamie. Pokaż, że masz to, czego szukał Twój potencjalny klient i po prostu mu to daj. Niech strona docelowa koresponduje z wyszukiwanym przez niego zapytaniem. Jeśli będzie odwrotnie, najprawdopodobniej spotkasz się z wysokim współczynnikiem odrzuceń. A Twoja kampania po prostu nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Śledź wskaźnik zwrotu z inwestycji

Inwestujesz, a więc oczekujesz widocznych zysków – to całkiem zrozumiałe. Jak najprościej zmierzyć opłacalność kampanii AdWords? Określisz ją przy pomocy wskaźnika ROI, inaczej wskaźnika zwrotu z inwestycji – to stosunek zysków do kosztów poniesionych na reklamę. Jeśli będziesz go stale monitorować, dowiesz się, jakie kwoty zarabiasz dzięki reklamie AdWords, dzięki czemu łatwiej będzie Ci podejmować decyzje dotyczące tego, na co przeznaczać budżet.

Chcesz zwiększyć wskaźnik ROI? Śledź konwersję oraz określaj skuteczność słów kluczowych. Koszt pozyskania konwersji (kliknięcia) powinien być zawsze niższy od kwoty, jaką dzięki tej konwersji otrzymujesz (czyli od kwoty zakupu). Jeśli zatem w ostatecznym rozrachunku koszt za kliknięcia jest większy niż faktyczna sprzedaż – zadbaj o poprawę swojego ROI. Dzięki Google Analytics możesz dodatkowo prześledzić ścieżkę konwersji oraz uzyskać dostęp do zaawansowanych raportów. W ten sposób łatwiej będzie Ci zlokalizować reklamy oraz słowa kluczowe, które nie przynoszą zysków, a tym samym skupić się konkretnie na nich.

Uwierz, że to się opłaca

Wniosek jest prosty – jeśli kampania jest nieopłacalna, to głównie dlatego, że jest nieumiejętnie prowadzona. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, kampanie Google AdWords wymagają nieustannego monitorowania oraz optymalizowania poszczególnych czynników wchodzących w ich skład. Do tego potrzebna jest przede wszystkim wiedza oraz śledzenie branżowych aktualności.

#wiemyjak osiągać wyznaczone cele

Przejdź do komentarzy

Komentarze

Dodaj komentarz

 1. Jagoda Dynowska EACTIVE pisze:

  Panie Ryszardzie,

  Rzeczywiście mierzenie ROI nie jest łatwym zadaniem. Jeśli chodzi o przypisywanie konwersji do Google AdWords, my korzystamy głównie z Google Analytics i zdecydowanie polecamy takie rozwiązanie.
  Analytics daje możliwość testowania różnych modeli atrybucji – wybór odpowiedniego jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Nie ma jednej, uniwersalnej recepty. Dlatego warto to sprawdzać i mierzyć, aby wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

 2. Ryszard Antczak pisze:

  Mierzenie ROI kampanii AdW to chyba nie jest taka prosta sprawa. Czytałem sporo tekstów na ten temat, ale zazwyczaj liczone jest to w oderwaniu od pozostałych kanałów. AdWords widzi tylko swoje działania i jeśli brał udział w konwersji to zalicza ją sobie. Analytics widzi więcej i tę sama konwersję może zaliczyć do innego kanału. Pytanie jak to uwzględnić w obliczeniach? A jeszcze możemy regulować sobie długośc okna konwersji itd.

 3. Michał Barczyk pisze:

  Pani Jagodo,
  Zawartość strony to jedno, a oferowane usługi i ceny towarów to drugie. W Polskich realiach są bardzo nikłe szanse by bez wyrobionej marki oferować produkty lub usługi w wysokich cenach. Ludzie poza formą przekazu reklamowego zwracają uwagę także na: szybkość obsługi, jakość obsługi, czas dostarczenia usługi, opinie i sugestie społeczeństwa, bliskość usługodawcy, a nawet samą formę komunikacji. Działania w zakresie kampanii AdWords powinny wyłącznie w kierunku optymalizacji kosztów, zwiększeniu widoczności i nieustannym kontakcie z klientem.

 4. Jagoda Dynowska EACTIVE pisze:

  Panie Romanie,

  oczywiście zgadzamy się i mamy świadomość, że na efektywność kampanii wpływają też inne czynniki – nie twierdzimy, że nieumiejętne prowadzenie kampanii jest jedynym powodem. Wcześniej wspominamy, że warto też pracować nad zawartością strony internetowej, gdyż miejsce gdzie zostanie przekierowany użytkownik zadecyduje, czy faktycznie dojdzie do zakupu. Możliwe, że mylące okazało się słowo „głównie” – jednak w zamyśle odnosiliśmy się samej kampanii, zakładając, że między reklamą a stroną jest spójna relacja.

 5. Roman Rozenberger pisze:

  Trochę nie zgodzę się z ostatnim punktem – „jeśli kampania jest nieopłacalna, to głównie dlatego, że jest nieumiejętnie prowadzona” Jako agencja wiecie jakie czasem macie „kwiatki” (z całym szacunkiem). Jeśli strona nie jest przygotowana sprzedażowo, produkt jest słaby, mamy dużą konkurencję to święty boże nie pomoże bez działań na stronie.

  Zgadzam się z monitoringiem, zgadzam się z ROI, ROAS i kosztem konwersji. Ale pamiętajmy, że prowadząc kampanię AdWords sprowadzamy ruch na stronę, a im bardziej spójna relacja między reklamą, a stroną tym lepiej dla nas bo prawdopodobieństwo konwersji nam rośnie.

  Jeśli ktoś byłby zainteresowany to przygotowałem takie makiety typu CTR vs CVR , z chęcią wytłumaczę zasady ich działania