SPRAWDŹ, CO OFERUJEMYPoznaj Aktywny Model Rozliczeń SEO & Ads

Crawling, indeksowanie strony, ranking stron – podstawy pozycjonowania w wyszukiwarce

O czynnikach wpływających na pozycję w rankingu wyszukiwania słyszy się sporo. Warto śledzić najnowsze doniesienia Google o wprowadzanych zmianach, co pozwoli na bardziej świadome ulepszanie naszej strony. Oczywiście kwestie takie jak: dostosowanie strony do urządzeń mobilnych, poprawienie szybkości ładowania się strony czy optymalizacja dla osób dbających o pozycjonowanie są oczywiste. W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy wrócić do podstaw SEO i przyjrzeć się procesowi, dzięki któremu nasza strona ma w ogóle szansę na wyświetlanie się w wyszukiwarce. #wiemyjak

#wiemyjak prowadzić skuteczną strategię SEO i SXO
POZNAJ naszą ofertę na POZYCJONOWANIE

Crawling, indeksowanie strony i ranking stron - 3 etapy Google

Etap I: Crawling

Na tym etapie następuje proces szukania stron. Google, za pomocą swoich robotów musi zdobyć informacje o tym, jakie strony istnieją w internecie. Roboty wyszukiwarki pobierają strony internetowe, a następnie poddają weryfikacji, czy są one warte dodania do indeksu. Roboty podążają za odnośnikami na stronie, pobierają te strony, następnie śledzą linki występujące na tych stronach i tak do miejsca, w którym strony są indeksowane.

Zatem jeżeli umieszczasz treści w internecie i zależy Ci na wysokiej pozycji na liście wyników wyszukiwania – Google musi Twoje treści najpierw znaleźć! Proces szukania nowych stron jest nieustanny. Pierwszym sposobem na znalezienie strony jest śledzenie linków ze znanych już stron. Drugą opcją może być przesłanie mapy witryny przez właściciela strony. Sprawdź: Mapa strony www podstawą nawigacji na witrynie
Crawling, czyli skanowanie, przeszukiwanie internetu, odbywa się dzięki aplikacji Googlebot, który zwany jest także robotem, botem czy pająkiem. To właśnie Googlebot dzięki stosowaniu procesu algorytmicznego wie, które witryny są skanowane, jak często oraz ile stron pobierać z każdej witryny.

Jak można znaleźć w supporcie Google – strony zawarte w plikach robots.txt nie są skanowane, co nie przeszkadza w dodaniu ich do indeksu, jeżeli prowadzą do nich linki z innych witryn. Dodatkowo Google nie skanuje stron, których nie może otworzyć anonimowy użytkownik. W ten sposób strony, które są zabezpieczone procesem uwierzytelniania lub logowania nie są skanowane przez roboty wyszukiwarki.

W celu usprawnienia procesu skanowania stron przez roboty warto zastosować się do wskazówek Google. Przesyłając mapę witryny, zgłaszając prośbę o skanowanie poszczególnych stron ułatwisz znalezienie Twoich treści robotom. Zaleca się również m.in. stosowanie prostych i logicznie skonstruowanych adresów URL, a także zadbanie o linkowanie wewnętrzne w obrębie witryny.

Etap II: Indeksowanie strony

W procesie indeksowania Google stara się rozpoznać tematykę strony, którą znalazł wcześniej. Wspomniany wcześniej Googlebot przetwarza każdą ze znalezionych stron, dzięki czemu tworzy się olbrzymi indeks, czyli baza danych wyszukiwarki. Zawiera ona wszystkie występujące na stronach słowa, ich umiejscowienie, a dodatkowo przetwarzane są informacje zawarte w tagach zawierających słowa kluczowe i atrybutach (title i alt).

Googlebot może przetwarzać równego rodzaju treści, także obrazy i filmy. Wszystko po to, żeby jak najlepiej zrozumieć o czym jest dana strona. W ten sposób w późniejszym etapie Google jest w stanie odpowiednio dopasować wyniki wyświetlania do zapytania użytkownika.

Ręczne dodawanie stron do indeksu nie jest konieczne. Roboty indeksujące regularnie przeszukują sieć w poszukiwaniu nowych witryn i dodają je do indeksu. Po stworzeniu strony internetowej można więc poczekać, aż systemy Google odnajdą i zindeksują zawartość witryny. Z drugiej strony udostępniając listę adresów URL do Twoich treści, czyli mapę witryny przyspieszysz proces znalezienia Twojej witryny przez roboty. Nie będą wtedy polegać tylko na relacjach Twojej strony z innymi stronami, ale na informacjach, które sam dostarczysz.

Przy indeksowaniu warto również uwzględnić głośny w ostatnim czasie Mobile First Index, czyli indeksowanie mobilne. Systemy Google używają mobilnej wersji strony, żeby jak najlepiej dopasować treści wyświetlane w odpowiedzi na zapytanie użytkowników mobilnych. Co ważne, Google nie tworzy w cale osobnego indeksu, a działania Google są uwarunkowane wzrostem liczby wyszukań właśnie na urządzeniach mobilnych.

Sposobem na sprawdzenie, czy witryna została już dodana do indeksu jest wpisanie adresu swojej witryny w pasek wyszukiwarki razem z parametrem „site” w następujący sposób: site:nazwawitryny.pl

Powodów, dla których strona nie została dodana do indeksu może być kilka. W pierwszej kolejności mogą decydować linki prowadzące do strony. To właśnie za ich pomocą roboty trafiają na nasze treści. Jeżeli na naszą stronę nie będą prowadziły linki z różnych innych miejsc sieci, roboty będą miały problem z dodaniem jej do indeksu. Drugą kwestią jest czas istnienia witryny. Jeżeli strona jest nowa, możliwe jest że roboty Google po prostu jeszcze nie zdążyły jej znaleźć. Kolejny powód to sposób zaprojektowania witryny. Może się zdarzyć, że to właśnie dlatego roboty będą mieć problem z indeksacją.

Pomocnym narzędziem w kwestii indeksowania stron jest Google Search Console. Dostępne tam opcje, pozwolą na zgłoszenie konkretnych treści do Google oraz ułatwią ich monitorowanie w wyszukiwarce. Dobrym rozwiązaniem jest skonfigurowanie Google Search Console w taki sposób, żeby dostawać powiadomienia o problemach przy indeksacji.

Etap III: Ranking stron

Poprzedni etap oznaczał dodanie strony do indeksu wyszukiwarki. W tym otrzymujemy ranking, czyli sposób wyświetlania witryny na stronie wyników wyszukiwania (SERPs).

Kiedy zakończy się proces indeksowania i nie będzie żadnych błędów w Google Search Console, jest to czas na działania webmasterów i ekspertów SEO, czyli zadbanie o pozycjonowanie stron www w wyszukiwarce. W etapie rankingu liczą się wysokiej jakości treści, optymalizacja strony, link building i działanie zgodnie z wytycznymi Google. Wszystko po to, żeby pozycja witryny na liście wyników wyszukiwania była możliwie jak najwyższa! Zobacz: Co wpływa na pozycjonowanie? – najważniejsze czynniki rankingowe

Dodatkową ważną informacją jest to, że strona nie musi być indeksowana, aby znalazła się w wynikach wyszukiwania. Istotną rolę w tej kwestii odgrywają linki. Jeżeli link będzie prowadził do danej strony czy domeny, pomoże w jej znalezieniu przez roboty wyszukiwarki. Pamiętajmy, że nawet jeżeli przy pomocy pliku robots.txt uniemożliwimy indeksowanie strony przez wyszukiwarkę, dalej będzie możliwe wyświetlanie jej adresu URL w wynikach wyszukiwania, jeżeli roboty uzyskają informacje o tej stronie z innych zmiennych.

Wyświetlane wyniki wyszukiwania mają dostarczyć jak najlepszej odpowiedzi użytkownikowi na jego zapytanie. W tym celu Google przeszukuje swój indeks oraz uwzględnia wiele innych czynników, decydując które wyniki wyświetlą się najwyżej na liście. Istotne są również takie zmienne jak język, w którym zostało wpisane zapytanie, lokalizacja czy typ urządzenia (komputer lub telefon).

3 etapy w drodze do sukcesu

Podsumowując, strona zostaje dodana do indeksu, jeżeli znajdzie ją Googlebot. Po znalezieniu strony, robot Google analizuje jej treść i znaczenie, po czym zapisuje dane w indeksie. Następnie strony dodane do indeksu pojawiają się w wynikach wyszukiwania, a o miejscu w rankingu decyduje jakość treści umieszczanych na stronie, to czy trafnie odpowiadają zapytaniu użytkownika, a także praca specjalistów SEO :)

#wiemyjak pozycjonować Twoją stronę

Komentarze

Dodaj komentarz

 1. Stanisław pisze:

  Proste podsumowanie jak przebiega proces wyświetlenia strony w wyszukiwarce. Przydał mi się ten artykuł dla uporządkowania informacji.

TAK

Zostaw kontakt, oddzwonimy

Abonament to stagnacja. Aktywny Model Rozliczeń SEO/ADS potęguje efektywność. Podczas 15-minutowej rozmowy dowiesz się wszystkiego.
Imię i Nazwisko
E-mail*
Numer telefonu*
Adres strony internetowej*
Treść wiadomości
TAK
Twoja wiadomość nie została wysłana. Prosimy wysłać e-mail na adres kontakt@eactive.pl

Jeśli chcesz zostawić nam więcej danych wypełnij brief.

Otrzymaliśmy twoje zgłoszenie

Dziękujemy!

 

Co dalej?

 1. Otrzymasz od nas maila potwierdzającego zgłoszenie.
 2. Nasz wyspecjalizowany zespół już niedługo skontaktuje się z Tobą i opowie o dalszym procesie współpracy.
 3. W oczekiwaniu na telefon zapraszamy do zapoznania się z naszymi REFERENCJAMI.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Informujemy, że:

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest EACTIVE #wiemyjak - Kliszczak sp. k. z siedzibą w Świętej Katarzynie, zarejestrowana pod adresem ul. Główna 26/2, 55-010 Święta Katarzyna, reprezentowaną przez: Michała Kliszczaka - Prezesa Zarządu.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Wszelkie kwestie dotyczące danych osobowych można kierować na e-mail: ochronadanych@eactive.pl lub pisemnie na adres korespondencyjny: EACTIVE #wiemyjak - Kliszczak sp. k. ul. Aleksandra Zelwerowicza 18 A, 53-676 Wrocław.
 3. Twoje dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie oraz przygotowania i przedstawienia propozycji współpracy.
 4. Podstawę prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli Twoja zgoda na przetwarzanie danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów oraz art. 6 ust. 1 lit. b RODO, zgodnie z którym przetwarzanie danych jest konieczne w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane innym odbiorcom.
 6. Twoje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia wyrażonej zgody bądź złożenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych.
 7. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie adresu e-mail i numeru telefonu jest niezbędne do obsługi zapytania.
 8. Administrator nie przetwarza Twoich danych osobowych przy użyciu narzędzi do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.
 9. Przysługuje Ci prawo do żądania od Administratora dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania lub ich przeniesienia.
 10. Przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych, a także prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie - wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie Twojej zgody przed jej wycofaniem.
 11. W przypadku uznania, że przetwarzanie przez Administratora danych osobowych narusza przepisy RODO przysługuje Ci prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

Więcej informacji na temat zasad przetwarzania i ochrony danych osobowych przez EACTIVE #wiemyjak - Kliszczak sp. k. znajdziesz w naszej Polityce Prywatności, dostępnej tutaj.

Rozumiem