WYKONUJEMY DARMOWE AUDYTY SPRAWDŹ
 

Jakie są najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce i na świecie?

Wyszukiwarki internetowe napędzają ruch w sieci. Dane pokazują, że dzięki nim generowane jest nawet osiemdziesiąt pięć procent ruchu na stronach internetowych. Nic zatem dziwnego, że każdy, kto zamierza osiągnąć sukces w sieci, inwestuje w pozycjonowanie swojej strony. Ono z kolei sprawia, że strona zajmuje wysoką pozycję w rankingach wyszukiwania.

wyszukiwarki internetowe

Zanim rozpocznie się inwestowanie w pozycjonowanie stron, trzeba wybrać odpowiednią wyszukiwarkę, taką, która jest najpopularniejsza na terenie naszego działania, czyli w danym kraju czy części kontynentu. #wiemyjak

stale się rozwijamy WIEMY JAK

POZNAJ naszą ofertę na POZYCJONOWANIE

Jakie są najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce?

W Polsce bezwzględnie dominuje wyszukiwarka Google. W maju 2017 roku (według ranking.pl) na pierwszym miejscu zgodnie z rankingiem najpopularniejszych wyszukiwarek w Polsce ze względu na domenę było Google, mające 96,47% udziału na polskim rynku. Na dalszych miejscach znalazły się bing (1.59 %) i Yahoo! (1,31 %).

Według silnika również najpopularniejszą wyszukiwarką było Google (96,99%), na drugim miejscu MSN (1,62%), a następnie Yahoo! (1,31%).

Jakie są najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe na świecie?

Google jest również najpopularniejszą wyszukiwarką internetową na całym świecie. Tutaj jednak dominacja jest nieco mniejsza, choć nadal daje miano giganta. Globalnie Google konkuruje z nieco większą ilością wyszukiwarek, które mimo że w skali całego świata odbiegają mocno popularnością od Google, to jednak lokalnie mają silną pozycję. Przykładem jest Rosja, w której ponad połowa internautów korzysta z rodzimej wyszukiwarki Yandex. Według StatCounter w maju bieżącego roku udział Google w Rosji (na desktopie) wynosił 42,94%, zaś Yandex 51,19%. Podobna sytuacja ma miejsce w Chinach, gdzie największą popularnością cieszą się tamtejsze wyszukiwarki, popularne na Dalekim Wschodzie, zaś nieznane w Europie czy Stanach Zjednoczonych: Baidu (59,89%) i Haosou (28,5%). Google zajmuje tam trzecie miejsce w rankingu z wynikiem 4,5%.

Raport StatCounter wskazuje, że Google w maju 2017 roku miało 88,36% udziałów w skali świata. Następnie w rankingu znalazł się bing (4,82%), a za nim Yahoo! (3,41%).

Ranking popularności wyszukiwarek na świecie na urządzeniach desktopowych (maj 2017, StatCounter):

 • Google – 88,36%
 • bing – 4,82%
 • Yahoo! – 3,41%
 • Baidu – 0,75%
 • YANDEX RU – 0,7%
 • Inne – 1,95%

Ranking zmienia się nieco w przypadku korzystania z urządzeń mobilnych. Oczywiście pierwsze miejsce wciąż zajmuje Gigant, natomiast drugą w kolejności jest Baidu.

Ranking popularności wyszukiwarek na świecie na urządzeniach mobilnych (maj 2017, StatCounter):

 • Google – 94,8%
 • Baidu – 1,89%
 • bing – 1,47 %
 • Yahoo! – 1,02%
 • Shenma – 0,25%
 • Inne – 0,56%

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe na świecie, poza tymi, które znajdują się na szczytach popularności?

W USA dość popularny jest ask.com, znajduje się w pierwszej dziesiątce wyszukiwarek i oscyuje w granicach 3% udziału na rynku amerykańskim.

wyszukiwarki internetowe ask

Wart odnotowania jest fakt, że istnieje wyszukiwarka, która nie śledzi swoich użytkowników (nie ma personalizowania wyników dla miejsca zamieszkania, adresu IP i historii wyszukiwania) i nie udostępnia ich danych reklamodawcom. To Duck Duck Go. W obecnej sytuacji, gdzie dane użytkowników są pobierane i przechowywane praktycznie podczas każdej aktywności w sieci, wydaję się być to istotnym aspektem. Czy przeważy on na popularności tej wyszukiwarki w przyszłości?

wyszukiwarki internetowe dukduckgo

Dla osób ceniących swoją prywatność doskonałą alternatywą będzie także wyszukiwarka StartPage by lxquick, która podobnie jak Duck Duck Go nie rejestruje adresu IP i posiada wysoki poziom szyfrowania SSL.

Jeśli chcesz poznać wyniki wyszukiwania z najbardziej popularnych wyszukiwarek na świecie, ale nie chcesz tracić czasu na sprawdzanie ich osobno, rozwiązaniem będzie Dogpile. Prezentuje w przejrzysty sposób wyniki z wiodących wyszukiwarek, w tym Google i Yahoo!.

wyszukiwarki internetowe dogpile

Ciekawym przykładem jest również wyszukiwarka Wolfram Alpha, która formułuje odpowiedź na pytanie zadane w języku naturalnym. Oznacza to, że jeśli chcemy dowiedzieć się który kraj w Europie ma najwięcej ludności, dokładnie w ten sposób powinniśmy wpisać pytanie w okno wyszukiwania. Największą jej zaletą jest jednak fakt, że wyszukiwarka ta obsługuje także język matematyczny, wykonuje obliczenia, rozwiązuje równania i przedstawia dane statystyczne. Przykłady o co można pytać Wolfram Alpha znajdziecie na ich stronie www.

wyszukiwarki internetowe wolfram-alpha

Powyższe wyszukiwarki internetowe to tylko część spośród wszystkich alternatywnych wyszukiwarek. Oprócz nich popularne i dostępne niemal na całym świecie są między innymi: entireweb.com, exalead.com, gigablast.com, lycos.com i blekko.

Wyszukiwarka i pozycjonowanie (SEO)

Jak osiągnąć sukces przy pozycjonowaniu? Jednym z warunków jest sprawdzenie, jaka wyszukiwarka jest najbardziej popularna na danym terenie, a następnie nastawienie się na osiągnięcie w niej jak najlepszej pozycji.

W Polsce bezwzględnie jest to Google i to właśnie tutaj powinny iść wszystkie wysiłki, skierowane na osiągnięcie dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania.

#wiemyjak POZYCJONOWAĆ

NAPISZ DO NAS

x

ZAMÓW bezpłatną WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak

Publikacja wpisu: 05/11/2014 oraz aktualizacja: 27/06/2017

27/06/2017
Michał Kliszczak

Ocena artykułu:
4.5/5, głosów: 4

Udostępnij:

x

ZAMÓW bezpłatną WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak

Komentarze

*

*

*

Zasady komentowania

 1. Gdy dodajesz komentarz, pamiętaj, aby:
  1. Komentarze podpisywać imieniem i/lub nazwiskiem.
  2. W polu „witryna internetowa” umieszczać link tylko do strony głównej.
 2. Wszystkie komentarze są moderowane i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia lub edytowania wpisu/ komentarza, który:
  1. zawiera wulgaryzmy,
  2. obraża innych użytkowników,
  3. może być uznany za spam – lub ma charakter reklamowy,
  4. nie pasuje tematycznie do wpisu, nie zawiera treści merytorycznej,
  5. zawiera linki do stron, które naruszają prawo polskie.

 

 1. Przemek pisze:

  Sam korzystałem czasem z DuckDuckGo, ale wyniki wyszukiwania nie zawsze były zachęcające.
  Dla mnie prawdziwym hitem z alternatywnych wyszukiwarek pozostaje WolframAlpha, pomagała mi w nauce przez lata studiów, do tego w przeciwieństwie do porządnych kalkulatorów jest darmowa.

 2. Mariusz pisze:

  A ja z kolei ostatnio szukając konkretnego wzoru dokumentu nie mogłem za nic znaleźć go w google a w ducduckgo od razu na pierwszym miejscu wyskoczyło. Nie mam pojęcia od czego to zależy, ale widać warto sprawdzać też alternatywne wyszukiwarki internetowe.

 3. Przemek pisze:

  Mariusz, zgadzam się. Rzadko zdarza mi się korzystać z innych wyszukiwarek niż Google, ale czasem takie alternatywne podejście pozwala znaleźć coś wartościowego. Różne algorytmy po prostu inaczej traktują dane frazy kluczowe.

 4. Bartosz pisze:

  WolframAlpha jest rzeczywiście bardzo dobrą alternatywą i według mnie lepszą niż DuckDuckGo (chociaż ta, aż tak bardzo nie odstaje) . Te przeglądarki zyskują co raz większą popularność na rynku.

Znajdź nas na Facebooku
Eactive - wiemy jak Lubię to