Jakie są najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce i na świecie?

Wyszukiwarki internetowe napędzają ruch w sieci. Dane pokazują, że dzięki nim generowane jest nawet osiemdziesiąt pięć procent ruchu na stronach internetowych. Nic zatem dziwnego, że każdy, kto zamierza osiągnąć sukces w sieci, inwestuje w pozycjonowanie strony www. Ono z kolei sprawia, że strona zajmuje wysoką pozycję w rankingach wyszukiwania.

#wiemyjak prowadzić skuteczną strategię SEO i SXO
POZNAJ naszą ofertę na POZYCJONOWANIE

wyszukiwarki internetowe

Zanim rozpocznie się inwestowanie w pozycjonowanie stron, trzeba wybrać odpowiednią wyszukiwarkę, taką, która jest najpopularniejsza na terenie naszego działania, czyli w danym kraju czy części kontynentu.

Jakie są najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce?

W Polsce bezwzględnie dominuje wyszukiwarka Google. W maju 2017 roku (według ranking.pl) na pierwszym miejscu zgodnie z rankingiem najpopularniejszych wyszukiwarek w Polsce ze względu na domenę było Google, mające 96,47% udziału na polskim rynku. Na dalszych miejscach znalazły się bing (1.59 %) i Yahoo! (1,31 %).

Według silnika również najpopularniejszą wyszukiwarką było Google (96,99%), na drugim miejscu MSN (1,62%), a następnie Yahoo! (1,31%).

Jakie są najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe na świecie?

Google jest również najpopularniejszą wyszukiwarką internetową na całym świecie. Tutaj jednak dominacja jest nieco mniejsza, choć nadal daje miano giganta. Globalnie Google konkuruje z nieco większą ilością wyszukiwarek, które mimo że w skali całego świata odbiegają mocno popularnością od Google, to jednak lokalnie mają silną pozycję. Przykładem jest Rosja, w której ponad połowa internautów korzysta z rodzimej wyszukiwarki Yandex. Według StatCounter w maju bieżącego roku udział Google w Rosji (na desktopie) wynosił 42,94%, zaś Yandex 51,19%. Podobna sytuacja ma miejsce w Chinach, gdzie największą popularnością cieszą się tamtejsze wyszukiwarki, popularne na Dalekim Wschodzie, zaś nieznane w Europie czy Stanach Zjednoczonych: Baidu (59,89%) i Haosou (28,5%). Google zajmuje tam trzecie miejsce w rankingu z wynikiem 4,5%. Przeczytaj: Jak szukać w Google? 15 zaawansowanych trików.

Raport StatCounter wskazuje, że Google w maju 2017 roku miało 88,36% udziałów w skali świata. Następnie w rankingu znalazł się bing (4,82%), a za nim Yahoo! (3,41%).

Ranking popularności wyszukiwarek na świecie na urządzeniach desktopowych (maj 2017, StatCounter):

 • Google – 88,36%
 • bing – 4,82%
 • Yahoo! – 3,41%
 • Baidu – 0,75%
 • YANDEX RU – 0,7%
 • Inne – 1,95%

Ranking zmienia się nieco w przypadku korzystania z urządzeń mobilnych. Oczywiście pierwsze miejsce wciąż zajmuje Gigant, natomiast drugą w kolejności jest Baidu.

Ranking popularności wyszukiwarek na świecie na urządzeniach mobilnych (maj 2017, StatCounter):

 • Google – 94,8%
 • Baidu – 1,89%
 • bing – 1,47 %
 • Yahoo! – 1,02%
 • Shenma – 0,25%
 • Inne – 0,56%

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe na świecie, poza tymi, które znajdują się na szczytach popularności?

W USA dość popularny jest ask.com, znajduje się w pierwszej dziesiątce wyszukiwarek i oscyuje w granicach 3% udziału na rynku amerykańskim.

wyszukiwarki internetowe ask

Wart odnotowania jest fakt, że istnieje wyszukiwarka, która nie śledzi swoich użytkowników (nie ma personalizowania wyników dla miejsca zamieszkania, adresu IP i historii wyszukiwania) i nie udostępnia ich danych reklamodawcom. To Duck Duck Go. W obecnej sytuacji, gdzie dane użytkowników są pobierane i przechowywane praktycznie podczas każdej aktywności w sieci, wydaję się być to istotnym aspektem. Czy przeważy on na popularności tej wyszukiwarki w przyszłości?

wyszukiwarki internetowe dukduckgo

Dla osób ceniących swoją prywatność doskonałą alternatywą będzie także wyszukiwarka StartPage by lxquick, która podobnie jak Duck Duck Go nie rejestruje adresu IP i posiada wysoki poziom szyfrowania SSL. Przeczytaj: Wyszukiwarka grafiki Google – czyli wyszukiwanie po obrazie

Jeśli chcesz poznać wyniki wyszukiwania z najbardziej popularnych wyszukiwarek na świecie, ale nie chcesz tracić czasu na sprawdzanie ich osobno, rozwiązaniem będzie Dogpile. Prezentuje w przejrzysty sposób wyniki z wiodących wyszukiwarek, w tym Google i Yahoo!.

wyszukiwarki internetowe dogpile

Ciekawym przykładem jest również wyszukiwarka Wolfram Alpha, która formułuje odpowiedź na pytanie zadane w języku naturalnym. Oznacza to, że jeśli chcemy dowiedzieć się który kraj w Europie ma najwięcej ludności, dokładnie w ten sposób powinniśmy wpisać pytanie w okno wyszukiwania. Największą jej zaletą jest jednak fakt, że wyszukiwarka ta obsługuje także język matematyczny, wykonuje obliczenia, rozwiązuje równania i przedstawia dane statystyczne. Przykłady o co można pytać Wolfram Alpha znajdziecie na ich stronie www.

wyszukiwarki internetowe wolfram-alpha

Powyższe wyszukiwarki internetowe to tylko część spośród wszystkich alternatywnych wyszukiwarek. Oprócz nich popularne i dostępne niemal na całym świecie są między innymi: entireweb.com, exalead.com, gigablast.com, lycos.com i blekko.

Wyszukiwarka i pozycjonowanie (SEO)

Jak osiągnąć sukces przy pozycjonowaniu? Jednym z warunków jest sprawdzenie, jaka wyszukiwarka jest najbardziej popularna na danym terenie, a następnie nastawienie się na osiągnięcie w niej jak najlepszej pozycji.

W Polsce bezwzględnie jest to Google i to właśnie tutaj powinny iść wszystkie wysiłki, skierowane na osiągnięcie dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania.

#wiemyjak jak pozycjonować Twoją stronę

Publikacja wpisu: 05/11/2014 oraz aktualizacja: 27/06/2017

Przejdź do komentarzy
Ocena artykułu:
2.6/5 (10)

Komentarze

Dodaj komentarz

 1. Bartosz pisze:

  WolframAlpha jest rzeczywiście bardzo dobrą alternatywą i według mnie lepszą niż DuckDuckGo (chociaż ta, aż tak bardzo nie odstaje) . Te przeglądarki zyskują co raz większą popularność na rynku.

 2. Przemek pisze:

  Mariusz, zgadzam się. Rzadko zdarza mi się korzystać z innych wyszukiwarek niż Google, ale czasem takie alternatywne podejście pozwala znaleźć coś wartościowego. Różne algorytmy po prostu inaczej traktują dane frazy kluczowe.

 3. Mariusz pisze:

  A ja z kolei ostatnio szukając konkretnego wzoru dokumentu nie mogłem za nic znaleźć go w google a w ducduckgo od razu na pierwszym miejscu wyskoczyło. Nie mam pojęcia od czego to zależy, ale widać warto sprawdzać też alternatywne wyszukiwarki internetowe.

 4. Przemek pisze:

  Sam korzystałem czasem z DuckDuckGo, ale wyniki wyszukiwania nie zawsze były zachęcające.
  Dla mnie prawdziwym hitem z alternatywnych wyszukiwarek pozostaje WolframAlpha, pomagała mi w nauce przez lata studiów, do tego w przeciwieństwie do porządnych kalkulatorów jest darmowa.