SPRAWDŹ, CO OFERUJEMYPoznaj Aktywny Model Rozliczeń SEO & Ads

Pułapki home office, czyli jak nie zwariować w domu

Mogłoby się wydawać, że po kilku tygodniach pracy zdalnej jesteśmy już mistrzami w samoorganizacji, mamy certyfikaty z absolutnie wszystkich możliwych darmowych kursów i webinarów jakie tylko są dostepne w sieci, obejrzeliśmy najnowsze sezony wszystkich seriali, które mieliśmy do nadrobienia, nauczyliśmy się piec chleb i ciasto drożdżowe, zasadziliśmy nowe odmiany kwiatów ogródkach, posprzątaliśmy wszystkie szafy, a nawet zrobiliśmy formę na lato.

pulapki-home-office
Mogłoby się wydawać. W praktyce jednak po kilku tygodniach nie tylko pracy zdalnej, ale przede wszystkim ograniczenia przestrzeni życiowej wyłącznie do naszych mieszkań czy domów, frustracja  w wielu przypadkach zaczyna sięgać zenitu. Owszem pośród nas są osoby, które świetnie odnajdują się w sytuacji pracy zdalnej, jednak dla wielu nawet konieczność komunikowania się nie tylko ze współpracownikami, ale też rodziną i przyjaciółmi w formie videorozmów, telefonu, czy slacka coraz częściej brzmią jak tortura i przyczyniają się do obniżenia samopoczucia i braku motywacji.
Jeśli do tego dojdzie irytacja dzieleniem przestrzeni z wielopokoleniową rodziną, z którą w normalnych warunkach prawie nie mamy kontaktu, albo ze zdecydowanie nielubianą współlokatorką, czy wręcz przeciwnie – mieszkanie w samotności i nasz własny azyl staje się zbyt przytłaczający… Może być już naprawdę trudno.

Jeśli chociaż przez chwilę mieliście refleksję w stylu “Hej, to o mnie” zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem. Zadbanie o trzy filary, które naszym zdaniem są naprawdę istotne w aktualnej sytuacji, może okazać się bardzo pomocne. Pozwoli nie tylko ułatwić sobie funkcjonowanie i utrzymanie motywacji do codziennego działania w aktualnej rzeczywistości, ale również będzie dobrą bazą do powrotu do rzeczywistości biurowej, pośród innych ludzi.

Zadbaj o siebie od samego rana

infografika-zadbaj-o-siebie

Trzymanie się w ryzach zwłaszcza teraz jest naprawdę bardzo pomocne. Nawet jeśli wydaje się to być bardzo trudnym zadaniem, warto to robić, by nie zgubić motywacji do codziennych obowiązków.
Na początek warto przede wszystkim zadbać o siebie. Poranny prysznic, ogolony zarost, czy makijaż mogą okazać się zbawienne, zwłaszcza teraz. Choć wydawać by się mogło, że zupełnie niepotrzebnie, bo przecież z nikim się nie spotkamy. W praktyce jednak ma to ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Czysty podkoszulek i zadbany wygląd naprawdę robią robotę. No i nie będzie wstydu, jak klient jako formę kontaktu wybierze videorozmowę. Owszem, siedzenie w piżamie jest pomocne od czasu do czasu. Jednak decydowanie się na taki ubiór każdego dnia, z pewnością nie przyniesie nic dobrego. Dzięki codziennemu dbaniu o siebie, również przestawienie się z powrotem na tryb pracy biurowej nie będzie takie trudne. Zachowanie tej rutyny jest naprawdę kluczowe w aktualnej sytuacji.

Rozpoczynając dzień nie zapomnij też o śniadaniu. Nie bez powodu mówi się, że to najważniejszy posiłek dnia. Ma on w końcu dać Ci energię na najbliższe kilka godzin. W normalnych warunkach zawsze brakuje Ci tych paru minut by zjeść coś wartościowego? Wykorzystaj to teraz. To czas na wszystkie energy, green, red i inne „bowl”, pyszne omlety i naleśniki z mnóstwem składników. Eksperymentuj, testuj i próbuj. Kiedy, jak nie teraz.

Do śniadania świetnie sprawdzi się też kawa, herbata, yerba, woda z cytryną, mięta… cokolwiek co lubisz. Chodzi o to, by nie trzeba było się rozpraszać wstawaniem co chwilę po “coś ważnego”. Pamiętaj też koniecznie o swoim ulubionym kubku, którego widok może nie zmieni Twojego samopoczucia, ale czy przypadkiem nie zmieni smaku wybranego napoju na lepszy?

Rano warto zadbać też o odpowiednią dawkę ruchu. Zamknięcie siłowni i basenów w wielu przypadkach poskutkowało zmianą trybu życia z aktywnego na… kanapowy. Oczywiście – super że znajdujemy więcej czasu na ulubioną książkę, czy sen, ale ruch nie przestał być ważny. Aktualnie jego rola jest nawet większa niż mogłoby się wydawać. Poranna dawka endorfin działa o wiele lepiej niż mocna kawa. Nie musi być to mocny trening interwałowy, ani też codzienne studiowanie wszystkich pozycji z Jogi Iyengara. Kilka minut rozciągania na pobudzenie wystarczy, zwłaszcza na początek. W internecie można znaleźć mnóstwo inspiracji i filmów, jak to zrobić.

Po zadbaniu o siebie na zewnątrz – zadbaj o przestrzeń, która Cię otacza

infografika-zadbaj-o-przestrzen

Kolejnym bardzo ważnym punktem jest zadbanie o przestrzeń. Nie chodzi tu o wstawienie nowego biurka do wynajmowanego pokoju, w którym nie da się zrobić już nawet kroku (chyba, że oczywiście mamy taką możliwość – wtedy biurko, jeśli go jeszcze nie ma, może pomóc). Próbując poradzić sobie z pracą zdalną warto po prostu uporządkować otoczenie. By dobrze się czuć powinniśmy pozbyć się używanych ubrań z zasięgu wzroku, wyrzucić śmieci, umyć naczynia. Jeśli nie mamy na to czasu rano, może jesteśmy w stanie chociaż  usiąść tyłem do bałaganu i ogarnąć go po pracy, by pokój był gotowy na kolejny dzień?

W biurze o wiele łatwiej utrzymać porządek. Dookoła tyle oczu, które mogłyby zobaczyć nasz nieład, że wolimy myć kubki po herbacie od razu. W domu jest to o wiele trudniejsze. Nagle okazuje się, że obok komputera leży nie tylko talerz ze śniadania, ale jeszcze z wczorajszego obiadu i papierek po batonie. Gdzieś między firmowym telefonem, gazetą, a słuchawkami.
I może brzmi to banalnie, ale nasze otoczenie naprawdę ma na nas wpływ. Osoby dbające na co dzień o porządek, mogą z kolei zastanowić się, co mogą zmienić w swoim otoczeniu, by umilić sobie dzień. Może dobrym rozwiązaniem będzie małe przemeblowanie?

Dbając o otoczenie warto też uwzględnić osoby z którymi mieszkamy. Spędzanie całej i to kolejnej z rzędu doby z naszą rodziną może skutecznie obniżyć nie tylko nasza efektywność, ale i motywację do pracy zdalnej. Ustalenie jasnych zasad z pozostałymi domownikami może okazać się naprawdę pomocne w zminimalizowaniu liczby kłótni, sporów i niedomówień. Jeśli jedynym stołem w domu jest ten kuchenny, warto ustalić w jakich godzinach zależy Ci na tym, aby nikt Ci nie przeszkadzał, lub np. stworzyć grafik korzystania z wspólnych przestrzeni w przypadku, gdy nie tylko Ty pracujesz na home office. Koniecznie trzeba też poinformować innych o planowanych rozmowach telefonicznych, czy videorozmowach. Chyba, że widok współlokatorki bądź męża w wyciągniętym dresie to to, co chcemy pokazać światu.

Otoczenie to również czas, któremu podlegamy. Warto nie tylko pamiętać o określeniu godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy, ale także o przeznaczeniu czasu pracy na pracę, a czasu przerwy – na odpoczynek. Pracując z domu, często zdarza się, że przychodzi do nas chęć robienia czegoś „przy okazji” pracy, co przyczynia się do całkowitego zacierania granic między sferą zawodową a prywatną.
Chyba wszyscy znamy te memy z czasów studenckich „Jeszcze tylko zamiotę pustynię i zacznę się uczyć”. Każdy z nas ma czasem taki dzień podczas pracy zdalnej, kiedy po prostu musi poskładać suche pranie nim zacznie TO ważne zadanie i jest to zupełnie normalne. Zdarza się też, kiedy niemalże słyszymy, jak brudny kubek prosi nas o umycie, przez co kompletnie nie możemy się skupić. Jeśli zdarza się to od czasu do czasu, nie ma w tym nic złego. Na co dzień warto jednak nie rozpraszać czynnościami nie związanymi z pracą, chyba że akurat to jest czas przerwy. Ale wszyscy znamy lepsze sposoby na odpoczynek niż mycie podłogi.

Co jednak zrobić, gdy organizacja nawet najprostszej czynności przypomina nam organizację wyczynu na miarę lotu w kosmos?

Zadbaj o swoje nastawienie

infografika-zadbaj-o-nastawienie

Przede wszystkim – nie skupiajmy na tym, co przyszło nam stracić razem z nadejściem wirusa i co będzie… kiedyś w przyszłości, w czasie bliżej nieokreślonym. W zamian za to, warto skupiać się na tym, jak umilić sobie życie w tych warunkach, w tych okolicznościach, tego dnia. DZIŚ. Makijaż? Super. Domowe tańce po pracy? Świetnie. Nikt inny nie zrobi tego za nas choćbyśmy bardzo chcieli i niezbędne jest uświadomienie sobie tego.

Warto też postawić na komunikację i rozmowę. Mimo tego, że videorozmowa może budzić dreszcze na naszych plecach, warto porozmawiać z kimś, by po prostu opowiedzieć o tym, co nam przeszkadza. Nawet jeśli ma narzekać razem z nami i dzielić swoimi spostrzeżeniami, zrzucenie z siebie bagażu frustracji, poznanie innego punktu widzenia może być bardzo pomocne.

Niezwykle istotne jest również unikanie demotywatorów i wszelkich działań, które tak naprawdę tylko pogarszają nasze samopoczucie. Każdy zna chyba ten moment, kiedy przy braku siły i motywacji włączamy smętne kawałki lub wyciskacze łez, a koc traktujemy jak ochronę przed światem. Nie zapominajmy, że im dłużej trwa ten stan, tym dłużej nasze samopoczucie nie ma szansy się zmienić. To właśnie w najtrudniejszych momentach zwątpienia, warto robić na przekór. Włączyć wesołą piosenkę i śpiewać swoją własną wersję “Happy”, albo tańczyć przy latynoskich rytmach, by nie pogarszać swojego samopoczucia.

Unikając negatywów, warto również postawić na inspiracje nie tylko spędzania czasu w domu, ale również motywowania samych siebie, zwłaszcza wtedy, gdy akurat trudno jest nam znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Jeśli w naszym otoczeniu jest ktoś, kto dobrze radzi sobie z aktualną sytuacją, warto zapytać, jak to robi. Dobrze jest też szukać różnych wskazówek w internecie – w ostatnim czasie jest ich naprawdę dużo.

No i najważniejsze to szukać sposobu na siebie, bo nie ma uniwersalnej recepty. Na jednych motywująco zadziała dobra muzyka, na innych super śniadanie, a jeszcze inni muszą przebiec rano 5km. Są też tacy, którzy potrzebują po prostu odpocząć i poleżeć plackiem przez kilka godzin. To my znamy siebie najlepiej. Wiemy, co nas irytuje i które porady są dla nas zupełnie nietrafione. Wystarczy wybierać to, co działa, jednocześnie eliminując to, co nie przynosi efektu.

Nie poddawaj się

I na koniec… Bardzo ważne jest, by w tych naszych zmaganiach zwyczajnie się nie poddawać. Bo chociaż wszystkie powyższe punkty wymagają jakiegoś działania, motywacja nie pojawia się znikąd. By ją uzyskać, czasem trzeba robić coś przez kilka dni, z poczuciem, że to kompletnie bez sensu, tylko po to żeby ją obudzić.
Warto jednak przy tym wszystkim pamiętać, że doba w aktualnych warunkach wbrew oczekiwaniom nie ma 40 godzin i nie oczekiwać od siebie niemożliwego. Nadal potrzebujemy czasu na rozmowę z przyjaciółmi, czy relaks w ulubiony a zarazem dostępny aktualnie sposób. Warto sobie na to “pozwolić”. Obecnie home office może być naprawdę męczący, nie bójmy się do tego przyznać przed samym sobą. Jeśli potrzebujemy dnia resetu i marzymy o urlopie – weźmy go. Po prostu.

Wszyscy byśmy chcieli, żeby takie dni po prostu do nas nie przychodziły a praca zdalna była łatwa, prosta i przyjemna. Wiemy jednak, że w aktualnych warunkach nie jest to do końca możliwe. Warto jednak jak najbardziej ułatwić sobie ten czas i od czasu do czasu wprowadzić dodatkowe ulepszenie by poziom motywacji znacznie przewyższał poziom sfrustrowania i złości. Czas izolacji społecznej i zakazów w końcu minie, dbajmy o siebie teraz, by powrót do dawnych przyzwyczajeń przebiegł nam w miły sposób.

Trzymamy kciuki byśmy wyszli z tego wszyscy silniejsi, wiedzieli o sobie jeszcze więcej i znali samych siebie. Powodzenia!

Przejdź do komentarzy
Ocena artykułu:
4.9/5 (8)

Komentarze

Dodaj komentarz

Dołącz do naszego Zespołu!

Wypełnij poniższy formularz. Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Imię i Nazwisko
E-mail*
Numer telefonu*
Link do strony / portfolio
Zamieść pliki*
pliki do 5 MB w formatach: pdf, doc, docx, png, jpg
Dodatkowe uwagi

Administratorem Twoich danych osobowych jest EACTIVE #wiemyjak - Kliszczak sp. k. z siedzibą w Siechnicach, pod adresem ul. Jana Pawła II 12, 55-011 Siechnice, NIP 896-15-47-353, REGON 363683262. tutaj

Otrzymaliśmy twoje zgłoszenie

Dziękujemy!

 

Co dalej?

  1. Otrzymasz od nas maila potwierdzającego zgłoszenie.
  2. Nasz wyspecjalizowany zespół już niedługo skontaktuje się z Tobą i opowie o dalszym procesie współpracy.
  3. W oczekiwaniu na telefon zapraszamy do zapoznania się z naszymi REFERENCJAMI.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Informujemy, że:

  1. Administratorem Twoich danych osobowych jest EACTIVE #wiemyjak - Kliszczak sp. k. z siedzibą w Siechnicach, zarejestrowana pod adresem ul. Jana Pawła II 12, 55-011 Siechnice, reprezentowaną przez: Michała Kliszczaka - Prezesa Zarządu.
  2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Wszelkie kwestie dotyczące danych osobowych można kierować na e-mail: ochronadanych@eactive.pl lub pisemnie na adres korespondencyjny: EACTIVE #wiemyjak - Kliszczak sp. k. ul. Aleksandra Zelwerowicza 18 A, 53-676 Wrocław.
  3. Twoje dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie oraz przygotowania i przedstawienia propozycji współpracy.
  4. Podstawę prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli Twoja zgoda na przetwarzanie danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów oraz art. 6 ust. 1 lit. b RODO, zgodnie z którym przetwarzanie danych jest konieczne w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą.
  5. Dane osobowe nie będą przekazywane innym odbiorcom.
  6. Twoje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia wyrażonej zgody bądź złożenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych.
  7. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie adresu e-mail i numeru telefonu jest niezbędne do obsługi zapytania.
  8. Administrator nie przetwarza Twoich danych osobowych przy użyciu narzędzi do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.
  9. Przysługuje Ci prawo do żądania od Administratora dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania lub ich przeniesienia.
  10. Przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych, a także prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie - wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie Twojej zgody przed jej wycofaniem.
  11. W przypadku uznania, że przetwarzanie przez Administratora danych osobowych narusza przepisy RODO przysługuje Ci prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

Więcej informacji na temat zasad przetwarzania i ochrony danych osobowych przez EACTIVE #wiemyjak - Kliszczak sp. k. znajdziesz w naszej Polityce Prywatności, dostępnej tutaj.

Rozumiem

TAK

Zostaw kontakt, oddzwonimy

Abonament to stagnacja. Aktywny Model Rozliczeń SEO/ADS potęguje efektywność. Podczas 15-minutowej rozmowy dowiesz się wszystkiego.
Imię i Nazwisko
E-mail*
Numer telefonu*
Adres strony internetowej*
Treść wiadomości
TAK
Twoja wiadomość nie została wysłana. Prosimy wysłać e-mail na adres kontakt@eactive.pl

Jeśli chcesz zostawić nam więcej danych wypełnij brief.

Otrzymaliśmy twoje zgłoszenie

Dziękujemy!

 

Co dalej?

  1. Otrzymasz od nas maila potwierdzającego zgłoszenie.
  2. Nasz wyspecjalizowany zespół już niedługo skontaktuje się z Tobą i opowie o dalszym procesie współpracy.
  3. W oczekiwaniu na telefon zapraszamy do zapoznania się z naszymi REFERENCJAMI.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Informujemy, że:

  1. Administratorem Twoich danych osobowych jest EACTIVE #wiemyjak - Kliszczak sp. k. z siedzibą w Siechnicach, zarejestrowana pod adresem ul. Jana Pawła II 12, 55-011 Siechnice, reprezentowaną przez: Michała Kliszczaka - Prezesa Zarządu.
  2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Wszelkie kwestie dotyczące danych osobowych można kierować na e-mail: ochronadanych@eactive.pl lub pisemnie na adres korespondencyjny: EACTIVE #wiemyjak - Kliszczak sp. k. ul. Aleksandra Zelwerowicza 18 A, 53-676 Wrocław.
  3. Twoje dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie oraz przygotowania i przedstawienia propozycji współpracy.
  4. Podstawę prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli Twoja zgoda na przetwarzanie danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów oraz art. 6 ust. 1 lit. b RODO, zgodnie z którym przetwarzanie danych jest konieczne w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą.
  5. Dane osobowe nie będą przekazywane innym odbiorcom.
  6. Twoje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia wyrażonej zgody bądź złożenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych.
  7. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie adresu e-mail i numeru telefonu jest niezbędne do obsługi zapytania.
  8. Administrator nie przetwarza Twoich danych osobowych przy użyciu narzędzi do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.
  9. Przysługuje Ci prawo do żądania od Administratora dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania lub ich przeniesienia.
  10. Przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych, a także prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie - wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie Twojej zgody przed jej wycofaniem.
  11. W przypadku uznania, że przetwarzanie przez Administratora danych osobowych narusza przepisy RODO przysługuje Ci prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

Więcej informacji na temat zasad przetwarzania i ochrony danych osobowych przez EACTIVE #wiemyjak - Kliszczak sp. k. znajdziesz w naszej Polityce Prywatności, dostępnej tutaj.

Rozumiem