5 poleceń POSIX przydatnych dla webdeweloperów

Pomimo, że najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Windows, środowiska zgodne ze standardem POSIX są wszechobecne.

POSIX to zestaw standardów systemu operacyjnego. Jego implementacja znajduje się chociażby w MacOSX, GNU/Linux czy FreeBSD – dwie ostatnie pozycje są bardzo często wykorzystywane na serwerach, a więc na tym z czym zazwyczaj pracuje webdeweloper.

#wiemyjak prowadzić skuteczną strategię SEO i SXO
POZNAJ naszą ofertę na POZYCJONOWANIE

Prezentujemy pięć przykładowych komend linii poleceń, które subiektywnie oceniamy za użyteczne w pracy z aplikacjami internetowymi. Mogą one być też inspiracją do szerszego wykorzystania linii poleceń.

Istnieje możliwość uzyskania takiego środowiska w systemie Windows – Cygwin. W niedługim czasie Microsoft chce też wprowadzić dla deweloperów natywnie działający Bash na Ubuntu na Windowsie 10, który obecnie jest w fazie beta-testów.

Niektóre z użytych poniżej programów nie są dostępne standardowo w każdym wierszu poleceń i należy je doinstalować (curl, php).

1.Proste filtrowanie pliku

grep ‘fragnent’ nazwa_pliku

Grep to program, który służy do wyszukiwania i wyodrębniania w tekście. Narzędzie bardzo podstawowe, ale bardzo przydatne.

Powyższy przykład wypisze wszystkie wiersze z pliku „nazwa_pliku”, w których znajduje się „fragment”. Uwaga: Można zamiast konkretnej frazy używać dowolnie wyrażeń regularnych.

Przydatne przy przeszukiwaniu bardzo dużych plików lub ciągów znaków.

2.Przeszukiwanie plików pod kątem zawartości

find NAZWA_FOLDERU -type f -exec grep -l ‘szukana fraza’ {} \;

Program find to potężne narzędzie. Pozwala chociażby na przeszukiwanie po nazwach plików z zastosowaniem wyrażeń regularnych, filtrowanie na podstawie czasu modyfikacji, rodzaju, rozmiaru – wszystkich informacji jakie zawiera plik.

W powyższym przykładzie przeszukujemy folder w poszukiwaniu pliku, w którym znajduje się „szukana fraza”.

Przydatne na przykład wtedy, gdy chcemy przeszukać pliki strony (np. PHP) pod kątem fragmentu, który znajduje się na stronie.

3.Wyświetlanie nagłówków odpowiedzi

curl -I www.strona.pl

cURL to klient sieciowy obsługujący między innymi HTTP(S).

Powyższy przykład wysyła zapytanie i zwraca nagłówki odpowiedzi. Może się przydać gdy musimy wielokrotnie sprawdzać nagłówki przy ustawianiu statusów/przekierowań.

Przydatne do testowania strony pod kątem statusów odpowiedzi lub przekierowań.

4.Podmiana tekstu w całym pliku

sed -i.bak ‘s/Z CZEGO/NA CO/g’ nazwa_pliku

SED to standardowe narzędzie GNU, które w zamyśle ma służyć do operacji z wyrażeniami regularnymi na strumieniach, ale w tym przypadku działa bezpośrednio na pliku (parametr -i).

Powyższy przykład podmienia ciąg „Z CZEGO” na „NA CO” w całym pliku „nazwa_pliku”. Dodatkowo tworzy kopię zapasową pliku sprzed modyfikacji (o takiej samej nazwie z dodatkiem „.bak” na końcu nazwy). Oczywiście zamiast tego możemy otworzyć plik w dowolnym edytorze tekstu i wybrać opcję zamiany, ale przewagą tego rozwiązania jest to, że SED nie ładuje tego pliku do pamięci dzięki czemu możemy to wykonywać nawet na gigantycznych plikach i to dużo szybciej.

Przydatne na przykład przy migrowaniu bazy WordPressa na inną domenę.

5.Stawianie serwera WWW z PHP

php -S localhost:9000

Interpreter PHP od wersji 5.4 umożliwia stworzenie serwera WWW z obsługą skryptów w jednym poleceniu! Serwer nie jest przeznaczony do użycia publicznie – raczej do rozwoju aplikacji.

Powyższy przykład uruchamia serwer na nazwie „localhost” na porcie 9000.

Przydatne do stworzenia środowiska deweloperskiego. Dzięki temu, aby pracować lokalnie nad aplikacją w PHP, nie musimy instalować i konfigurować pełnego serwera.

Przejdź do komentarzy

Komentarze

Dodaj komentarz