Przeniesienie domeny – jak zrobić to sprawnie i bez utraty ruchu na stronie?

Przenosić czy nie przenosić? Oto jest pytanie! Tak można by sparafrazować słynne słowa wypowiedziane ustami szekspirowskiego Hamleta. Kwestia dotyczy oczywiście zmiany domeny. Wiele osób obawia się przenoszenia zawartości strony na nową domenę, szczególnie gdy strona ma wielu obserwujących, przyzwyczajonych do starego adresu. Obawa dotyczy zarówno zmniejszenia ruchu (w przypadku blogów, portali), jak i utraty klientów, zmniejszenia sprzedaży (sklepy internetowe). Ale czy faktycznie jest się czego obawiać? Czy ma to wpływ na pozycjonowanie strony? Okazuje się, że dobrze przeprowadzone przeniesienie domeny nie niesie ze sobą tak dużego ryzyka. Dzisiaj przedstawimy sposoby na sprawne przeniesienie strony na nowy adres. Sprawdź jak to zrobić. #wiemyjak

jak_przeniesc_domene_gafika

POZNAJ naszą ofertę na POZYCJONOWANIE

Co można zrobić z domeną?

Przy przenoszeniu domeny mamy kilka możliwości, warto zatem wybrać tę, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom:

 • zmiana dostawcy hostingu, czyli transfer domeny;
 • zmiana adresu strony na bardziej atrakcyjny, lepiej pasujący do profilu strony;
 • zmiana darmowej domeny na własną (np. przenoszenie bloga z darmowej platformy na własną domenę).

Każda z powyższych opcji powinna być dobrze przemyślana, a przeniesienie domeny wykonane sprawnie. Jeśli nie do końca wiemy jak to zrobić, zawsze warto skontaktować się ze specjalistą np. pracownikiem firmy, w której będziemy wykupywać hosting. Warto też skonsultować swój wybór z osobą odpowiedzialną za pozycjonowanie stron, aby zapobiec utracie pozycji. Sprawdź: Co to jest domena internetowa?

Przeniesienie domeny – wykonać czy nie?

Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu domeny warto wziąć pod uwagę następujące rzeczy:

 • czy nazwa domeny jest łatwa do zapamiętania – jeśli uważasz, że nazwa domeny jest trudna do zapamiętania, zbyt długa lub nie pasuje do końca do profilu strony, to warto pomyśleć nad przeniesieniem domeny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zrobić mały rekonesans lub nawet zapytać znajomych, co sądzą o zmianie domeny podając możliwe przykłady nowych adresów stron;
 • czy w przyszłości będzie zmieniany adres strony – wiele osób zakłada stronę na „przypadkowej” domenie z myślą, że za jakiś czas dokonają zmiany. Tutaj dobrze trzymać się zasady co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj. Im wcześniej dokonamy zmiany domeny, tym mniej wysiłku będzie to nas kosztować. Warto też reklamować swoją markę już pod właściwą domeną. Ma to oczywiście też znaczenie dla budowania pozycji w wyszukiwarkach oraz świadomości marki wśród potencjalnych klientów. Przeczytaj: Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny internetowej?

Przeniesienie domeny – jak to zrobić?

Przenosząc domenę trzeba uważać na każdy kolejny krok, gdyż błąd może nas dużo kosztować. Aby bez większych problemów przenieść domenę należy po kolei wykonać następujące czynności:

  • zarejestrować nową domenę – znalezienie nowej, oryginalnej i łatwej do zapamiętania domeny jest trudne, jednak warto się do tego przyłożyć. To, czy domena jest wolna lub będzie można ją w najbliższym czasie przejąć można bez problemu sprawdzić w wyszukiwarkach domen, które znajdują się na stronach firm oferujących zakup domen i hosting. Przed wykupieniem domeny, która już była używana warto sprawdzić jej historię, by nie okazało się, że po rejestracji czeka na nas niemiła niespodzianka np. związana z blokadami nakładanymi na wcześniej prowadzony pod tą nazwą serwis;
  • poinformować osoby odpowiedzialne za stronę o zmianie jej adresu – chodzi tutaj głównie o osoby odpowiedzialne za pozycjonowanie strony, jej promocję w social media i opiekę techniczną;
  • ustawić przekierowania – przekierowania są istotne szczególnie w pierwszym okresie działania nowej domeny. Prawidłowo ustawione pozwolą na „przeniesienie” użytkownika na nową stronę, nawet kiedy wpisze stary adres strony. Przekierowania 301 są także ważne ze względu na pozycjonowanie – przekazują moc linków ze starej strony na nową, dbając tym samym o zachowanie pozycji.
  • przeprowadzić analizę ruchu na stronie – pozwoli to na porównanie ruchu na nowej stronie z ruchem na starej witrynie i wdrożyć kolejne działania mające na celu promocję nowej witryny;
  • przenieść zawartości strony na nowy adresna początku zaleca się przeniesienie części strony a następnie sprawdzanie czy pojawia się w wynikach wyszukiwania. Dopiero w następnym kroku powinno się przenieść całą zawartość strony, kontrolując czy wszystko działa poprawnie. Kiedy to zostanie zrobione należy pamiętać o tym, by stara strona była aktywna jeszcze co najmniej miesiąc, z uwagi na to, że indeksacja nowej strony może zająć nawet kilka tygodni;
  • zaktualizować Google Search Console, linki zewnętrzne, adresy e-mail, informacje w social media – wszędzie, gdzie to tylko możliwe należy zaktualizować informacje o stronie, by odbiorcy mogli bez problemu ją odnaleźć i skontaktować się z osobami odpowiedzialnymi za jej prowadzenie.

#wiemyjak pozycjonować Twoją stronę

Publikacja wpisu: 08/09/2016 oraz aktualizacja: 22/01/2018

Komentarze

Dodaj komentarz

 1. Karolina pisze:

  Rzeczywiście, w związku z pojawieniem się na rynku nowych rozszerzeń domen, zmianami w algorytmach Google czy content marketingu, wiele firm zastanawia się nad zmianą nazwy strony internetowej na krótszą, łatwiejszą do zapamiętania i promowania. Niewiele jednak się na to decyduje obawiając się, że ich biznes na tym ucierpi. Tymczasem, aby bez uszczerbku dla strony zmienić nazwę domeny, wystarczy trzymać się tych kilku kroków, które opisaliście :)

  Warto zaznaczyć, szczególnie dla osób, które pierwszy raz stykają się z tym tematem, że zmiana domeny, pod którą znajduje się strona, a transfer domeny, to dwie różne rzeczy. Zmiana domeny to przenoszenie zawartości strony pod nową domenę, a transfer domeny to operacja zmiany rejestratora. Pozdrawiamy!

 2. Adam pisze:

  Właśnie przez takie wprowadzające w błąd artykuły ludzie się gubią w pojęciach, idealna sytuacja by złapać nowego klienta i nabić go w butelkę. Transfer domeny a zmiana domeny to DWIE RÓŻNE rzeczy. Transfer domeny do innego operatora oznacza tylko i wyłącznie to, że kto inny wystawia nam faktury za przedłużenie abonamentu. Czasami też nowy operator pozwala na większy zakres konfiguracji rekordów DNS, lub oferuje dodatkowe usługi związane z obsługą domeny, jak ukrywanie danych właściciela. Transfer domeny nie wpływa na SEO.

 3. Iga Katulska EACTIVE pisze:

  Pani Karolino oraz Panie Adamie,

  dziękujemy za czujność. Artykuł został poprawiony. Faktycznie, wcześniej użyte sformułowania mogły wprowadzać w błąd. Mam nadzieję, że dzięki Państwa komentarzom różnica między zmianą domeny a transferem domeny będzie jasna dla każdego :)

 4. Gość pisze:

  Dokładnie – wielu osobom zmiana wiąże się z samymi problemami itd. Boją się, że ich strona internetowa lub sklep mocno spadnie w wynikach. A tak naprawdę to nie jest trudne a czasami naprawdę warto!
  A jeśli faktycznie nie wiemy jak się za to zabrać to zlecić komuś i po problemie :)

 5. Rysiek pisze:

  Potrzebny wpis. Brak przekierowania starych wpisów do nowych adresów spowodował duży spadek witryny w w wynikach wyszukiwania. Szkoda tylko, że nie wiedziałem tego wcześniej. Pozdrawiam :)

 6. Dzien dobry.

  Interesujacy artykul. Moglibyscie rowniez napipsac, jak przechwycone domeny z ruchem i z Back Links wplywaja na SEO? W jaki sposob pomagaja w serpach? Czy jest sens robic przekierowanie przechwyconej domeny na pozycjonowany serwis, czy lepiej stawiac osobna strone www na przechwyconej domenie i linkowac do pozycjonowanej strony?

  Z gory dziekuje.

 7. Marcin Gaworski EACTIVE pisze:

  @Krzysztof

  Przy przekierowaniu 301 całej domeny na pozycjonowany serwis przekierowujemy wszystkie linki, łącznie z tymi spamowymi, bezwartościowymi. Stąd myślę, że jest to opcja nieco bardziej ryzykowna / niebezpieczna. Można spróbować najpierw pozbyć się linków spamowych (fizycznie bądź ewentualnie chociaż poprzez disavow), a dopiero później przekierować, jednak w takim przypadku prawdopodobnie również przysporzymy pozycjonowanej domenie sporo linków, nie do końca powiązanych tematycznie pod względem otoczenia linka czy samego anchora (pomijając nagły / nienaturalny przyrost linków przychodzących).

  Gdybyśmy stawiali zaplecze na przechwyconej domenie, mielibyśmy kontrolę zarówno nad tym, pod jakim anchorem linkujemy daną domenę, jak i otoczeniem linka, który też jest istotny, choć jest to opcja zdecydowanie bardziej czasochłonna – w przeciwieństwie do regułki w .htaccess.

  Biorąc pod uwagę samą skuteczność przekierowań przechwyconych domen, to czasem jest widoczny efekt tego, jednak bez dokładnego sprawdzenia linków czy samej domeny pod kątem potencjalnie nałożonych kar, możemy sobie strzelić samobója zamiast korzystnie wpłynąć na wyniki.

  Jeśli miałbym coś zarekomendować, myślę, że optowałbym za użyciem wygasłych domen do stworzenia PBN.

 8. Ola pisze:

  Bardzo lakoniczny artykuł, który nie wnosi za wiele do tematu

 9. Kris pisze:

  Dzieki za odpowiedz. Ja zazwyczaj robilem przekierowania 301 wszystkich podstron i mimo ze jest to ryzykowne, moje serwisy nie ucierpialy. NIe wiem, moze jest to kwestia szczescia.

  Pozdrawiam.

 10. Marek pisze:

  Jak juz domena otrzymuje ruch organiczny po kilku/kilkunastu miesiacach od założenia, jak „włożyć” reklamy bez utraty ruchu? Niektóre firmy reklamowe wymagają przeniesiania DNS. Czy jest to bezpieczne?

 11. Projektant pisze:

  Przenoszenie domeny zawsze wiąże sie z utrata pozycji na Google i co za tym idzie, chwilowym spaktu ruchu.
  Jak przenosiłem moja domenę z Namecheap do BlueHost musialem czekac i czekac i czekac

 12. Sebastian Heymann EACTIVE #wiemyjak pisze:

  @Marek

  Reklamy można włożyć i się nimi nie przejmować :) jeżeli ruch spadnie zaraz po włączeniu reklam to bym ograniczył ilość – jeżeli jest to AdSense, to jest napisane gdzie i ile można wrzucać. Przeniesienie DNS jest bezpieczenie pod warunkiem, że dalej masz nad tym kontrolę.

Zamów bezpłatną wycenę

Imię i Nazwisko
E-mail*
Numer telefonu*
Adres strony internetowej*
Treść wiadomości
TAK

Jeśli chcesz zostawić nam więcej danych wypełnij brief.

Otrzymaliśmy twoje zgłoszenie

Dziękujemy!

 

Co dalej?

 1. Otrzymasz od nas maila potwierdzającego zgłoszenie.
 2. Nasz wyspecjalizowany zespół już niedługo skontaktuje się z Tobą i opowie o dalszym procesie współpracy.
 3. W oczekiwaniu na telefon zapraszamy do zapoznania się z naszymi REFERENCJAMI.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Informujemy, że:

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest EACTIVE #wiemyjak - Kliszczak sp. k. z siedzibą w Świętej Katarzynie, zarejestrowana pod adresem ul. Główna 26/2, 55-010 Święta Katarzyna, reprezentowaną przez: Michała Kliszczaka - Prezesa Zarządu.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Wszelkie kwestie dotyczące danych osobowych można kierować na e-mail: ochronadanych@eactive.pl lub pisemnie na adres korespondencyjny: EACTIVE #wiemyjak - Kliszczak sp. k. ul. Aleksandra Zelwerowicza 18 A, 53-676 Wrocław.
 3. Twoje dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie oraz przygotowania i przedstawienia propozycji współpracy.
 4. Podstawę prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli Twoja zgoda na przetwarzanie danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów oraz art. 6 ust. 1 lit. b RODO, zgodnie z którym przetwarzanie danych jest konieczne w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane innym odbiorcom.
 6. Twoje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia wyrażonej zgody bądź złożenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych.
 7. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie adresu e-mail i numeru telefonu jest niezbędne do obsługi zapytania.
 8. Administrator nie przetwarza Twoich danych osobowych przy użyciu narzędzi do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.
 9. Przysługuje Ci prawo do żądania od Administratora dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania lub ich przeniesienia.
 10. Przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych, a także prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie - wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie Twojej zgody przed jej wycofaniem.
 11. W przypadku uznania, że przetwarzanie przez Administratora danych osobowych narusza przepisy RODO przysługuje Ci prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

Więcej informacji na temat zasad przetwarzania i ochrony danych osobowych przez EACTIVE #wiemyjak - Kliszczak sp. k. znajdziesz w naszej Polityce Prywatności, dostępnej tutaj.

Rozumiem