WYKONUJEMY DARMOWE AUDYTY SPRAWDŹ
 

Wyszukiwanie zaawansowane i operatory wyszukiwania Google

Potocznie mówi się, że „wujek Google wszystko wie” i to do niego możemy zwrócić się z każdym pytaniem. Jednak niejednokrotnie na twarzy osoby szukającej informacji można zobaczyć zdziwienie, gdy wyniki wyszukiwania są bardzo obszerne, albo nawet nie można znaleźć w nich szukanych informacji. Co należy wtedy zrobić, aby znaleźć to, czego się szuka? W takiej sytuacji wystarczy włączyć opcję, jaką jest wyszukiwanie zaawansowane Google i wybrać operatory wyszukiwania ułatwiające pozyskanie konkretnych informacji.

Sprawne wyszukiwanie to nie taka prosta sprawia

Kiedy wpisujemy w wyszukiwarkę hasło pokazują nam się wyniki, które są najpopularniejsze i najlepiej wypozycjonowane. Co to oznacza w praktyce? Na danej stronie może być jedynie pobieżna wzmianka o tym co nas interesuje, albo pojawia się konkretne słowo – nic więcej. Wówczas jesteśmy zmuszeni przeglądać każdą stronę z osobna, w celu wyszukania tego, co się nam naprawdę przyda. A co zrobić, gdy szukamy popularnej frazy i wyniki wyszukiwania pokazują 200 tysięcy a nawet więcej rezultatów? Właśnie w tym momencie z pomocą przychodzi wyszukiwanie zaawansowane Google.

Aby zawęzić wyniki wyszukiwania należy najechać kursorem na znak ustawień (znaczek z kołem zębatym) i wybrać opcję szukanie zaawansowane. Zostajemy wówczas przeniesieni do nowego okna, gdzie pojawiają się nowe możliwości wpisywania fraz.

Pojawiają się wówczas dodatkowe pola do wpisania tekstu. Wszystko jest dokładnie wyjaśnione, dlatego raczej nikt nie powinien mieć problemu z obsługą wyszukiwania zaawansowanego. Można tu wpisać między innymi konkretne słowa, które mają być zawarte we frazie, a także informacje jakie nie mają być szukane.

Dodatkowo można wybrać język wyszukiwania, a nawet dowolny region oraz aktualizację konkretnej strony internetowej.

Dla osób szukających grafiki są dodatkowe opcje takie jak typ wyszukiwanego pliku oraz prawo do użytkowania (jest to przydatna opcja szczególnie, gdy wyszukany obrazek chcemy umieścić na swojej stronie internetowej).

Czym są operatory wyszukiwania Google i dlaczego warto je stosować?

Operatory Google to nic innego jak znaczki, które wpisujemy w odpowiednim miejscu przy szukanym haśle. Dzięki nim można od razu przejść do wyników zaawansowanego szukania, bez konieczności przechodzenia na osobną stronę. Wydawać by się mogło, że operowanie na tych symbolach może być skomplikowane, ale jest to mylne wrażenie, gdyż wystarczy chwila, aby przyswoić sobie zasadę posługiwania się poszczególnymi symbolami. Oto najczęściej wykorzystywane operatory wyszukiwania Google:

 • cudzysłów („”) – wyszukiwarka poszuka dokładnie takiej frazy, jaka znalazła się pomiędzy klamrami cudzysłowie, opcja ta przydaje się przy szukaniu krótkiego fragmentu jakiegoś tekstu;
 • tylda (~) – używana jest do zastąpienia słowa, przy którym stoi dowolnym synonimem, przy korzystaniu z tego operatora wyszukiwania należy pamiętać, że pomiędzy tyldą i wyrazem nie może być przerwy;
 • minus (-) – operator Google pomocny wówczas, gdy chcemy wykluczyć coś z wyników wyszukiwania, przykładowo jedno ze znaczeń np. irys, a irys –kwiat;
 • gwiazdka (*) – zastępuje dowolny znak lub ciąg znaków.

Inne operatory wyszukiwania to operatory słowne, dzięki którym można między innymi przeszukać jedną stronę i jej podstrony w poszukiwaniu konkretnej frazy, wyszukiwać konkretny plik lub wyszukać jedynie strony internetowe, w których nazwie pojawia się szukane hasło.

Jak więc widać zaawansowane wyszukiwanie Google wcale nie jest takie skomplikowane jakby się to mogło wydawać. Naprawdę warto z niego korzystać, gdyż znacznie ułatwia pracę.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć co zyskujesz dzięki stabilnym pozycją w wyszukiwarce to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą KOP = stabilne pozycje>>

10/12/2014
Jakub Lisiecki

Udostępnij:

x

ZAMÓW bezpłatną WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak

Komentarze

*

*

*

Zasady komentowania

 1. Gdy dodajesz komentarz, pamiętaj, aby:
  1. Komentarze podpisywać imieniem i/lub nazwiskiem.
  2. W polu „witryna internetowa” umieszczać link tylko do strony głównej.
 2. Wszystkie komentarze są moderowane i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia lub edytowania wpisu/ komentarza, który:
  1. zawiera wulgaryzmy,
  2. obraża innych użytkowników,
  3. może być uznany za spam – lub ma charakter reklamowy,
  4. nie pasuje tematycznie do wpisu, nie zawiera treści merytorycznej,
  5. zawiera linki do stron, które naruszają prawo polskie.

 

Znajdź nas na Facebooku
Eactive - wiemy jak Lubię to