Co to jest wyszukiwarka internetowa, czyli jak działa Google?

W dzisiejszych czasach najczęściej informacji poszukuje się w Internecie za pomocą wyszukiwarki. Wyszukiwarka w sekundę potrafi wyrzucić wiele wyników wyszukiwania powiązanych z hasłem, jakie interesuje internautę. Jedne z wyszukiwań odpowiadają w większym stopniu potrzebom informacyjnym internauty i w związku z tym znajdują się na samej górze listy wyników wyszukiwarki. Jak działa wyszukiwarka Google i jak za jej pomocą możemy w kilka sekund znaleźć odpowiedzi na trapiące nas pytania?

Co to jest wyszukiwarka internetowa?

Wszyscy codziennie korzystamy z wyszukiwarki internetowej. Ale jak właściwie odpowiedzieć na pytanie co to jest wyszukiwarka internetowa? Mianem wyszukiwarki internetowej (ang. search engine) określa się witrynę internetową, która wyposażona jest w odpowiednie oprogramowanie, umożliwiające internautom wyszukiwanie informacji w sieci. Wyszukiwarki są wykorzystywane także do marketingu internetowego. Specjaliści od SEO wykorzystują wyszukiwarki do pozycjonowania stron internetowych. A im wyżej wypozycjonowana strona, tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownicy na nią wejdą i na przykład skorzystają z dostępnej na tej stronie oferty.

Najpopularniejszą wyszukiwarką w Polsce jest oczywiście google.pl, która jest zdecydowanym liderem, szacuje się, że osiąga około 97 procent wizyt internautów w Polsce ze wszystkich wyszukiwarek. Ranking wyszukiwarek przedstawialiśmy w naszym wpisie: Jakie są najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce i na świecie?

Jak działa wyszukiwarka?

Wiemy już co to takiego jest wyszukiwarka internetowa, więc przejdźmy do tego jak działa. Jeśli chcemy dowiedzieć się jak działają wyszukiwarki musimy poznać ich budowę. Wszystkie wyszukiwarki składają się z  czterech składników, do których zaliczają się: pająk (spider, crawler), bazy danych, indeksy oraz program wyszukujący.

Pająk, zwany także pajączkiem służy do czytania kodu witryny. Sposób czytania kodu różni się jednak od sposobu czytania kodu przez przeglądarkę. Pająk pomija znaczniki HTML interpretując kod. Pajączek pamięta wyłącznie sam tekst ze strony oraz otamowuje go, czyli dodaje znaczniki do tekstu. Tagi mają za zadanie przesyłać informację do programu wyszukującego dotyczącą tematyki witryny.

Kolejnym elementem wyszukiwarki są bazy danych. Do nich przesyłane są informacje, które zostały zebrane przez pajączka. Każda strona, która została przejrzana przez spider’a, zostaje zaindeksowana. Baza danych przechowuje więc zaindeksowane strony. Co pewien czas roboty pracujące w ramach wyszukiwarki, korzystają z bazy danych, by ponownie prześledzić treść strony, dodać na niej znaczniki i ponownie ją zaindeksować. Taki proces trwa cały czas.

Indeks jest spisem zebranych przez roboty internetowe słów. Do słów dołączane są odnośniki wiążące słowa z miejscami ich występowania w bazie. Indeksy będące częścią wyszukiwarki internetowej są jak indeksy w książkach czy gazetach – pozwalają odnaleźć stronę, w tym przypadku internetową, która jest akurat w danym momencie potrzebna internaucie.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem wyszukiwarki, jest program wyszukujący. Powszechnie program wyszukujący jest utożsamiany z wyszukiwarką internetową. Użytkownik wpisując frazę w okienko wyszukiwarki powoduje, że program wyszukujący rozpoczyna przeszukiwanie indeksów, by odnaleźć dany zwrot. W momencie, gdy dana fraza zostanie wyszukana, program wyszukujący przedstawia internaucie witryny, oznaczone jako te, które zawierają dane słowo kluczowe.

Co to jest wyszukiwarka Google i jak jest zbudowana

Jak działa Google?

Mamy już ogólną wiedzę jak działa wyszukiwarka, jednak wśród polskich internautów najwięcej chciałoby poznać odpowiedź na pytanie jak działa Google? Na działania wyszukiwarki Google, które mają dostarczyć internautom poszukiwane przez niego informacje, składają się trzy etapy: pobieranie, indeksowanie oraz dostarczanie wyników. Przejdźmy więc przez wszystkie etapy, aby zrozumieć jak działa Google.

Etap pobierania jest procesem, w którym robot wyszukiwarki Google (zwany Googlebot) stara się odnaleźć nowe strony, jak i zaktualizować te witryny, które zostały już dodane do indeksu Google. Proces wyszukiwania nowych stron jest bardzo pracochłonny i wymaga użycia wielu komputerów wraz z ich mocami obliczeniowymi. Googlebot stosuje mechanizmy algorytmiczne, dzięki którym programy są zdolne do decydowania o indeksowaniu wybranych witryn, częstotliwości ich indeksowania oraz innych warunkach.

Kolejnym etapem wyszukiwania zapytań internautów jest indeksowanie. W tym etapie Googlebot przygotowuje ogromy indeks słów kluczowych występujących na danych stronach internetowych. W indeksie tworzone są także umiejscowienia słów kluczowych na stronach.

Robot Google’a – Googlebot wyposażony jest także w możliwość przetwarzania indeksowanych witryn. Dzięki temu powstaje ogromny zbiór (indeks) wszystkich wyszukanych słów z ich umiejscowieniem na stronach internetowych.

Ostatni etap wyszukiwania to oczywiście wyświetlanie wyników zapytań wpisywanych przez internautów. W momencie wpisania przez internautę poszukiwanej frazy, roboty internetowe przeszukują indeks w poszukiwaniu fraz i słów kluczowych, które pojawiały się na stronach. Inteligentne roboty wyświetlają jako pierwsze te strony, które uznają za najtrafniejsze, czyli zawierające słowa i frazy wpisane przez użytkownika.

Google, podczas wyświetlania wyników, kieruje się wieloma wskaźnikami oraz algorytmami. Nikt dokładnie nie zna wszystkich wskaźników, którymi kieruję się Google. Są one ciągle modyfikowane i aktualizowane, ponieważ Google lubi zaskakiwać.

#wiemyjak prowadzić skuteczną strategię SEO i SXO
POZNAJ naszą ofertę na POZYCJONOWANIE

Przejdź do komentarzy

Komentarze

Dodaj komentarz

  1. Wiesław0 pisze:

    Świetnie napisany i zobrazowany artykuł. Jak wiemy z wyszukiwarki Google korzysta ponad 70%.
    Jak uważacie, czy przyszłość wyszukiwarki będzie zależała od ogólnej marki giganta, czy może jednak od Google Bota? A może Windows 10 wraz z nową przeglądarką przekonają ludzi do Bing?