5 poleceń POSIX przydatnych dla webdeweloperów

Pomimo, że najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Windows, środowiska zgodne ze standardem POSIX są wszechobecne.

POSIX to zestaw standardów systemu operacyjnego. Jego implementacja znajduje się chociażby w MacOSX, GNU/Linux czy FreeBSD – dwie ostatnie pozycje są bardzo często wykorzystywane na serwerach, a więc na tym z czym zazwyczaj pracuje webdeweloper. #wiemyjak

Prezentujemy pięć przykładowych komend linii poleceń, które subiektywnie oceniamy za użyteczne w pracy z aplikacjami internetowymi. Mogą one być też inspiracją do szerszego wykorzystania linii poleceń.

Istnieje możliwość uzyskania takiego środowiska w systemie Windows – Cygwin. W niedługim czasie Microsoft chce też wprowadzić dla deweloperów natywnie działający Bash na Ubuntu na Windowsie 10, który obecnie jest w fazie beta-testów.

Niektóre z użytych poniżej programów nie są dostępne standardowo w każdym wierszu poleceń i należy je doinstalować (curl, php).

1.Proste filtrowanie pliku

grep ‘fragnent’ nazwa_pliku

Grep to program, który służy do wyszukiwania i wyodrębniania w tekście. Narzędzie bardzo podstawowe, ale bardzo przydatne.

Powyższy przykład wypisze wszystkie wiersze z pliku „nazwa_pliku”, w których znajduje się „fragment”. Uwaga: Można zamiast konkretnej frazy używać dowolnie wyrażeń regularnych.

Przydatne przy przeszukiwaniu bardzo dużych plików lub ciągów znaków.

2.Przeszukiwanie plików pod kątem zawartości

find NAZWA_FOLDERU -type f -exec grep -l ‘szukana fraza’ {} \;

Program find to potężne narzędzie. Pozwala chociażby na przeszukiwanie po nazwach plików z zastosowaniem wyrażeń regularnych, filtrowanie na podstawie czasu modyfikacji, rodzaju, rozmiaru – wszystkich informacji jakie zawiera plik.

W powyższym przykładzie przeszukujemy folder w poszukiwaniu pliku, w którym znajduje się „szukana fraza”.

Przydatne na przykład wtedy, gdy chcemy przeszukać pliki strony (np. PHP) pod kątem fragmentu, który znajduje się na stronie.

3.Wyświetlanie nagłówków odpowiedzi

curl -I www.strona.pl

cURL to klient sieciowy obsługujący między innymi HTTP(S).

Powyższy przykład wysyła zapytanie i zwraca nagłówki odpowiedzi. Może się przydać gdy musimy wielokrotnie sprawdzać nagłówki przy ustawianiu statusów/przekierowań.

Przydatne do testowania strony pod kątem statusów odpowiedzi lub przekierowań.

4.Podmiana tekstu w całym pliku

sed -i.bak ‘s/Z CZEGO/NA CO/g’ nazwa_pliku

SED to standardowe narzędzie GNU, które w zamyśle ma służyć do operacji z wyrażeniami regularnymi na strumieniach, ale w tym przypadku działa bezpośrednio na pliku (parametr -i).

Powyższy przykład podmienia ciąg „Z CZEGO” na „NA CO” w całym pliku „nazwa_pliku”. Dodatkowo tworzy kopię zapasową pliku sprzed modyfikacji (o takiej samej nazwie z dodatkiem „.bak” na końcu nazwy). Oczywiście zamiast tego możemy otworzyć plik w dowolnym edytorze tekstu i wybrać opcję zamiany, ale przewagą tego rozwiązania jest to, że SED nie ładuje tego pliku do pamięci dzięki czemu możemy to wykonywać nawet na gigantycznych plikach i to dużo szybciej.

Przydatne na przykład przy migrowaniu bazy WordPressa na inną domenę.

5.Stawianie serwera WWW z PHP

php -S localhost:9000

Interpreter PHP od wersji 5.4 umożliwia stworzenie serwera WWW z obsługą skryptów w jednym poleceniu! Serwer nie jest przeznaczony do użycia publicznie – raczej do rozwoju aplikacji.

Powyższy przykład uruchamia serwer na nazwie „localhost” na porcie 9000.

Przydatne do stworzenia środowiska deweloperskiego. Dzięki temu, aby pracować lokalnie nad aplikacją w PHP, nie musimy instalować i konfigurować pełnego serwera.

Komentarze

Dodaj komentarz

x

ZAMÓW WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak