x

ZAMÓW bezpłatną WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak

Skuteczna kampania reklamowa za kilkaset złotych? Sprawdź, jak działa reklama PPC

Obecnie inwestycja w marketing internetowy to podstawa, aby zaistnieć w sieci. Reklama PPC to bardzo dobre rozwiązanie – dowiedz się jak działa i dlaczego warto prowadzić kampanie PPC.

korzyści reklamy PPC
Chcesz zwiększyć świadomość marki, produktu lub usługi? A może po prostu zależy Ci na wzroście sprzedaży i zwiększeniu widoczności strony? Wprowadzasz nowy produkt, chcesz poinformować o atrakcyjnej promocji? W każdym z tych przypadków doskonale sprawdzi się kampania PPC. Sprawdź, czym jest, jakie przynosi korzyści oraz, co najważniejsze, ile kosztuje kampania PPC. Wszystkich niezbędnych informacji dowiesz się z poniższego tekstu. #wiemyjak

Czym jest reklama PPC?

Reklama PPC (Pay Per Click) inaczej nazywana CPC (Cost Per Click) jest jedną z form reklamy internetowej, która opiera się na jednym z kilku dostępnych, popularnych modeli rozliczeniowych w kontekście reklamy internetowej. Wybierając taki sposób rozliczenia, reklamodawca płaci nie za samo wyświetlenie swojej reklamy, ale za kliknięcie w nią – może być to na przykład link lub baner reklamowy. Po kliknięciu w reklamę, użytkownik zostaje przeniesiony bezpośrednio na stronę internetową reklamodawcy. W takim systemie najczęściej działają kampanie Google AdWords.

Inne dostępne sposoby rozliczania to na przykład CPM (Cost Per Mille) czy CPA (Cost Per Action). Pierwszy z nich polega na płatności z góry za tysiąc wyświetleń reklamy, a dostępny jest w sieci reklamowej partnerów Google. Model CPA polega natomiast na pobieraniu ,,kosztów za akcję”. Oznacza to, że reklama płatna jest w momencie, kiedy użytkownik wykona na stronie określoną czynność.

Gdzie wykorzystuje się reklamę PPC?

Ten popularny model rozliczeniowy wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku kampanii wyszukiwarkach internetowych oraz tak zwanych sieciach kontekstowych. Bardzo często stosuje się go także w przypadku stron internetowych, na których udostępnione zostało miejsce na reklamę. W przypadku reklam w wyszukiwarce Google pod tym pojęciem kryją się np. linki sponsorowane, czy kampanie display.

Kampania PPC to reklama, która może zostać przedstawiona w formie tekstowej, graficznej lub video. Tak naprawdę kampanię PPC można zaimplementować nawet w ciągu kilku dni. To właśnie dlatego doskonale sprawdza się ona w przypadku szybkich akcji promocyjnych czy innych czasowych działań, które mają wyraźnie określony cel.

Kampania PPC = korzyści?

Uruchomienie kampanii PPC jest przede wszystkim atrakcyjne pod względem finansowym – pozwala na stałą kontrolę nad budżetem. To reklamodawca decyduje tutaj, ile pieniędzy przeznaczy na wydatki reklamowe i jak poprowadzi kampanię.

To, czy reklama zostanie wyświetlona, będzie zależało od dwóch najważniejszych czynników: od ustawionej maksymalnej stawki za kliknięcie (czyli kwoty, jaką reklamodawca jest w stanie zapłacić za jedno kliknięcie) oraz Wyniku Jakości.

Ten drugi czynnik jest o tyle ważny, że tak naprawdę określa całościowo jakość oraz trafność naszej reklamy – pod uwagę brana jest trafność słów kluczowych, tekstu reklamy, jakość strony docelowej oraz przewidywalny współczynnik klikalności. Im wyższy Wynik Jakości uda nam się osiągnąć, tym mniejszy będzie koszt za kliknięcie, a nasza reklama znajdzie się na wyższej pozycji.

W reklamie PPC płacimy tak naprawdę za efekty, czyli kliknięcia w reklamę. Co więcej, kampanie PPC dają możliwość stałego monitorowania liczby kliknięć w naszą reklamę czy też monitorowania słów, które przynoszą najlepsze wyniki. Dużym udogodnieniem jest także bieżące kontrolowanie budżetu.

Kolejna z zalet kampanii PPC to wspomniana wcześniej szybkość ich uruchamiania. Kampanie PPC to najszybsza metoda na to, by zwiększyć ruch na stronie oraz pozyskać nowych klientów. A to wszystko stosunkowo niewielkim kosztem. Ich dodatkowym atutem jest również bez wątpienia fakt, iż można kierować je na wybrane lokalizacje, co może być przydatne szczególnie w przypadku małych, lokalnych firm, chcących wypromować się w swoim regionie.

Ile tak naprawdę kosztuje kampania PPC?

Kwota, jaką reklamodawca płaci za kliknięcie w reklamę (CPC – Cost Per Click), uzależniona jest od wyniku aukcji. Może być zatem niższa niż deklarowany, maksymalny CPC. Co więcej, jeśli dbamy o wysoki Wynik Jakości słów kluczowych, bardzo prawdopodobne jest, że nasze reklamy będą wyświetlać się wyżej niż reklamy konkurencji, przy jednocześnie niskiej stawce.

Od czego zależy koszt kliknięcia w reklamę? Niektóre z reklam kosztują bardzo niewiele – nawet kilka groszy. Inne zaś mogą kosztować kilkanaście złotych. Różnica dotyczy przede wszystkim konkurencyjności słów kluczowych. Jeśli o wysokie pozycje na wybrane, konkurencyjne słowa kluczowe walczy duża liczba reklamodawców, wtedy stawka jest wyższa. I odwrotnie – jeśli konkurencja nie jest wysoka, stawka jest automatycznie niższa. Koszt reklamy PPC w dużej mierze zależeć będzie też od specyfiki branży.

Co więcej, istnieje możliwość sprawdzenia szacunkowych stawek za kliknięcie oraz przewidywalnej liczby wyświetleń dla danych fraz. Wykorzystuje się do tego Planer słów kluczowych – bezpłatne narzędzie, które znacznie ułatwia planowanie kampanii PPC.

Jak ustawić budżet na kampanię?

Na początek warto ustalić cel kampanii, czyli określić, na czym zależy nam najbardziej – na zwiększeniu sprzedaży, rozpoznawalności marki czy choćby na tym, aby strona zanotowała zwiększeniu ruchu. Wstępne określenie takich założeń pozwoli zdefiniować dalsze działania oraz mierzyć ich skuteczność.

To, jak duży będzie nasz budżet, zależeć będzie z pewnością od naszych możliwości finansowych. Kolejnym istotnym czynnikiem jest bez wątpienia rodzaj branży oraz to, jakie działania podejmuje konkurencja.

Bez względu na to, jaki budżet przeznaczymy na kampanie PPC (zwłaszcza, że nie ma on dolnej granicy) oraz jaką ustawimy maksymalną stawkę za kliknięcie, pamiętajmy, że w trakcie trwania kampanii możemy go cały czas modyfikować. Nie zapominajmy też o możliwości wykorzystania Planera słów kluczowych, który pozwoli nam zapoznać się z orientacyjnymi stawkami. Miejmy także świadomość, że odpowiednio przygotowana, a także dobrze prowadzona kampania (na bieżąco analizowana oraz optymalizowana), może generować niskie koszty.

To właśnie z tego względu kampanie PPC warto powierzać specjalistom – ci najlepiej wiedzą, jak zadbać o ich wysoką skuteczność biorąc pod uwagę Twoje potrzeby i możliwości. Pozwól nam zwiększyć Twoją widoczność w internecie!

#wiemyjak prowadzić kampanie reklamowe

x

ZAMÓW bezpłatną WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak

Publikacja wpisu: 17/08/2016 oraz aktualizacja: 14/02/2017

Szukasz rozwiązań marketingowych dla Twojego biznesu?

Nasi eksperci przygotują najlepszą strategię i pomogą zwiększyć Twoją sprzedaż.

Napisz do nas

Komentarze

Dodaj komentarz

 1. Gość pisze:

  Korzystanie z CPC na samym początku pozycjonowania to nie jest najrozsądniejsze rozwiązanie.

 2. Marta pisze:

  A ja robię zarówno pozycjonowanie, jak i reklamy PPC… i obecnie jestem bardzo zadowolona z efektów.

 3. Adam pisze:

  Witam, mam pytanie odnośnie strategi ustalania stawek CPC. Ostatnio zacząłem ustawiać maksymalny CPC na poziomie minimum za pierwszą stronę wyników. Wejść jest dużo więcej, ale domyślam się, że to kosztem jakości kliknięć.

  Czy taka strategia ustalania CPC jest niezalecana? Budżet raczej mały to przy wyższych stawkach szybko się kończy.

 4. Sławek Węgliński EACTIVE pisze:

  Panie Adamie,

  to wszystko zależy od tego, czy przy takiej strategii ustalania stawek kampania spełnia wyznaczone cele, jaki jest koszt i współczynnik konwersji. Prowadząc kampanie, bardzo istotne jest wcześniejsze ustalenie celów i mierzenie ich w Google Analytics. Aby sprawdzić konwersję z reklam powinien Pan mieć połączone konta AdWords i Analytics i na bieżąco kontrolować sytuację. Należy też pamiętać o jakości kampanii – jeżeli jest ona wysoka, koszt kampanii jest z reguły niższy.

 5. Karol pisze:

  Często zdarza się, że osoby prowadzące kampanie ppc nie analizują jej dokładnie, a warto to robić – ja na bieżąco sprawdzam, jak mi reklamy konwertują, dzięki czemu mogę na bieżąco zmieniać i poprawiać pewne działania.