Witamy w listopadzie! Jeżeli jesteście ciekawi co nowego wydarzyło się w branży SEO, czym jest BERT i jakie zmiany w ochronie prywatności szykuje Google – zapraszamy do lektury kolejnej praSEOwki.
Oto skrót najważniejszych informacji, które przygotują Was na kolejny miesiąc. #wiemyjak
SEO NEWS MIESIĄCA
Nowy algorytm wyszukiwarki Google
Pod koniec października Google wprowadziło planowana aktualizację algorytmu pod nazwą BERT (ang. Bidirectional Encoder Representations from Transformers). Jak zapowiadali pracownicy Google, jest to największa zmiana od momentu wdrożenia Rank Brain.
Co wyróżnia BERT na tle poprzednich aktualizacji? Przede wszystkim ma on przetwarzać naturalny język, przez co będzie w stanie rozumieć kontekst wpisywanych fraz, a nie tylko pojedyncze słowa. Ograniczy to ilość wyników reklamowych i sprzedażowych tym samym zwiększając widoczność materiałów informacyjnych takich jak np: artykuły.
Wzmocnienie ochrony prywatności
Google ogłosiło wprowadzenie opcji ochrony prywatności do trzech usług, którymi są Google Maps, YouTube oraz Asystent Google. Na wprowadzenie zmian wybrano październik, ponieważ jest on światowym miesiącem Cyberbezpieczeństwa. Jak możemy chronić swoją prywatność korzystając z wyżej wymienionych serwisów?
- Jeżeli korzystacie z Asystenta Google na pewno docenicie możliwość zlecenia mu usunięcia historii wyszukiwania przez wydanie prostego polecenia np: Google, usuń moją ostatnią rozmowę;
- Do YouTube dodano opcję automatycznego usuwania historii, w której możecie zaznaczyć zakres czasu (od 3 do 18 miesięcy), w którym dane będą przechowywane. Po jego upływie YouTube automatycznie wyczyści dane wyszukiwania z waszej historii;
- Tryb Incognito zawitał do Google Maps. Jest dostępny w opcjach, po wejściu na profil użytkownika. Działa w identyczny sposób jak ten w przeglądarce, nie rejestrując lokalizacji chociażby w funkcji Oś Czasu.
Nowa wersja Screaming Frog SEO Spider
22 października wprowadzona została aktualizacja Screaming Frog SEO Spider 12.0. A znajdziecie w niej:
- Umożliwienie przywrócenia utraconych crawli;
- Integracja z PageSpeed, Lighthouse oraz CrUX;
- Automatyczne zapisy baz danych oraz szybsze ich uruchamianie;
- Swobodne konfigurowanie zakładek, elementów linków oraz stron.
Kolejne zmiany w Google Search Console
Google Search Console stale wprowadza aktualizacje i ulepszenia dotychczasowych opcji, aby ułatwić pracę użytkownikom. Oto październikowe nowości, które znajdziecie w GSC:
- Dodanie narzędzia Zmiany Adresu do nowego interfejsu;
- Pojawienie się dwóch nowych raportów dotyczących plików wideo – pierwszy znajdziecie w raporcie Skuteczności w sekcji Search Appearance, drugi znajduje się w sekcji Enhancements.
Google testuje wyniki bez URL
Jeden z użytkowników serwisu Reddit udostępnił screeny, które mogą wskazywać na testowanie nowej, możliwej aktualizacji wyszukiwarki Google. Znajdziecie je tutaj.
Zamiast dotychczasowego adresu URL, wyświetlana jest tylko nazwa strony, na której aktualnie się znajdujemy. Wzbudziło to kilka wątpliwości, zwłaszcza w kwestii ochrony strony, A co Wy sądzicie o braku adresu URL? Dajcie znać w komentarzach.
Do usłyszenia za miesiąc! :)
#wiemyjak
@Jacek Waśkiel
Dziękujemy za feedback! Cieszymy się, że prasówka się spodobała :)
A co do RankBrain – funkcjonuje on w Polsce, więc możemy założyć, że i BERT zostanie wkrótce dostosowany do języka polskiego.
Pozdrawiam
Bardzo podoba mi się Wasz nowy cykl comiesięcznych informacji o SEO. Brakowało mi czegoś takiego :)
Co do algorytmu BERT to warto tylko zauważyć, że obecnie jest on aktywny jedynie w kilku geolokalizacjach w Stanach Zjednoczonych. Nie wiadomo kiedy, o ile w ogóle, dotrze nad Wisłę. Doświadczenia z pozycjonowania stron na różnych rynkach językowych coraz bardziej przekonują mnie, że Google nie jest wszędzie „jednakowe”. Zastanawiam się nawet, czy w Polsce już funkcjonuje ten sławny „Rank Brain”.
Zmiany w wyglądzie wyników wyszukiwania z kolei jednoznacznie wskazują, że Google stara się zaciemnić wszystkie różnice pomiędzy wynikami płatnymi a organicznymi, co nie jest dobrą wiadomością dla osób, które liczą na darmowy ruch z wyszukiwarki.
Tak czy inaczej – bardzo fajna inicjatywa z tą praSEOwką :) Pozdrawiam