Zastanawiasz się nad rozpoczęciem działań reklamowych w wyszukiwarce? Ich efekt zależy od wielu czynników, jednak niewątpliwie ważne jest przygotowanie właściwej strategii reklamowej, która przełoży się na satysfakcjonujące wyniki działań. Strategia SEM to krok ku lepszym reklamom, które trafią do właściwych odbiorców, a co najważniejsze – zainteresują ich. Poznaj 8 elementów, którym warto się przyjrzeć przy tworzeniu strategii reklamowej dla Twojego biznesu.
#wiemyjak prowadzić skuteczną strategię SEM
POZNAJ OFERTĘ Kampanii Reklamowych Google Ads!
SEM – co to jest i dlaczego warto w nie zainwestować?
Zacznijmy od wyjaśnienia tytułowego pojęcia – SEM to kompleksowe działania promujące firmę w wyszukiwarce, które dotyczą zarówno kampanii linków sponsorowanych, jak i optymalizacji strony i jej pozycjonowania. Marketing w wyszukiwarkach idealnie jest ujęty w takim równaniu: SEM = SEO + PPC (gdzie SEO, czyli Search Engine Optimization odnosi się do pozycjonowania strony, a PPC, czyli Pay Per Click to płatne reklamy w wyszukiwarce).
Przeczytaj również nasz artykuł i dowiedz się Co to jest SEM i czym różni się od SEO?
Zapewne każdy przedsiębiorca marzy, aby strona jego firmy wyświetlała się na górze wyszukiwarki Google po wpisaniu kluczowych fraz. Wspomniane działania mogą się do tego przyczynić, jednak to właśnie odpowiednia strategia reklamowa może sprowadzić je na dobre tory. Warto podkreślić, że pozycjonowanie przyczynia się do widoczności w naturalnych wynikach wyszukiwania, natomiast linki sponsorowane AdWords to kampanie reklamujące firmę w płatnych wynikach. W tym artykule skupimy się właśnie na rozwinięciu tematu strategii SEM pod kątem kampanii AdWords, a co za tym idzie – przedstawieniu najważniejszych punktów takiej strategii, aby zobrazować na co warto zwrócić uwagę przy rozpoczęciu takich działań. Zacznijmy!
Strategia SEM i PPC – pierwsze kroki
Reklamy w wyszukiwarce otwierają drzwi do znacznej widoczności – odpowiednio przygotowana reklama zaraz po uruchomieniu kampanii pojawia się w na górze wyników wyszukiwania, a to tego jest bardzo elastyczna. Można ustalić, jaki budżet przeznaczysz na kampanię, a także kiedy i komu reklama będzie się wyświetlać. W tym momencie warto zastanowić się, jaka powinna być strategia reklamowa i co warto przeanalizować najpierw. Na początku zastanów się przede wszystkim:
- jaki jest cel Twoich działań. Strategia SEM powinna niewątpliwie być przygotowywania pod tym kątem. Co chciałbyś osiągnąć dzięki reklamom? Czy chcesz zwiększyć swoją sprzedaż? A może chcesz kreować pozytywny wizerunek w sieci? Zastanów się, który z tych wariantów jest lepszy, bo np. przy rozpoczęciu współpracy z agencją, to pytanie jest jednym z kluczowych, które powinno być Ci zadane. Warto pamiętać, że w przypadku kampanii AdWords, poza reklamom w wyszukiwarce dostępne są również np. kampanie w sieci reklamowej, które lepiej sprawdzają się w przypadku celów wizerunkowych.
- Jaka jest Twoja grupa docelowa. Znajomość grupy docelowej to klucz do przeprowadzania skutecznych kampanii. W końcu trzeba wiedzieć, do kogo najlepiej kierować przekaz, aby spotkał się on z zainteresowaniem, prawda? ;) Zastanów się zatem, do kogo chcesz dotrzeć – w jakim wieku są te osoby, z jakich urządzeń korzystają, jakie mają zainteresowania, kiedy warto im wyświetlać reklamy, a także w jakiej lokalizacji. Strategia reklamowa bez ustalenia odbiorców zapewne nie przyniesie żadnych efektów.
- Jakie produkty chcesz reklamować? I co wyróżnia Twój sklep? Dobór produktów ma duże znaczenie – gdy posiadasz sklep internetowy zastanów się na jakich produktach najbardziej Ci zależy, a także jakie mają one korzyści dla potencjalnego klienta i czym możesz się wyróżnić. Zastanów się, dlaczego to właśnie u Ciebie warto dokonać zakupu i dlaczego Twoja oferta jest unikalna.
- Określ co działa a co nie działa? Warto mieć szerszy obraz i sprawdzić, które dotychczasowe działania przynosiły pożądane rezultaty, a które koniecznie wymagają usprawnienia. W tym celu należy przeprowadzić Audyt SEM, dzięki czemu wytypujemy obszary do zmiany. Wykonanie audytu jest również dobrym narzędziem do priorytetyzacji działań.
Strategia reklamowa – co dalej?
Następnie bardzo ważny jest ostateczny wybór kampanii, słów kluczowych i ustalenie stawek. Jeśli wiesz już na czym Ci zależy, gdzie warto się reklamować aby dotrzeć do odbiorców musisz wybrać rodzaj kampanii. Reklama w wyszukiwarce, a może sieć reklamowa? Google oferuje również możliwość reklamowania się na YouTubie, czy w Gmailu. Strategia reklamowa to również odpowiednie rozłożenie budżetu przeznaczonego na działania reklamowe.
W Google Ada dostępnych jest kilka rodzajów ustalania stawek w zależności od rodzajów kampanii. Co ważne, budżet jest elastyczny gdyż to Ty możesz decydować ile przeznaczysz na kampanię i monitorować wyniki. Odpowiednia strategia SEM pozwoli na uzyskanie odpowiednich rezultatów – warto zatem zastanowić się jak faktycznie rozłożyć budżet i jaką kwotę przeznaczyć na te działania. Pamiętaj, że możesz je monitorować i na bieżąco optymalizować.
Warto wspomnieć jeszcze o jednym, strategicznym elemencie związanym z kampanią AdWords, czyli jakości strony docelowej. Załóżmy, że przygotowałeś naprawdę dobrą kampanię AdWords i obrałeś strategię, która faktycznie sprawdzi się w przypadku Twojego biznesu. Przynajmniej na poziomie reklamy. Wszystko może się jednak zmienić za sprawą strony docelowej, na którą kierujesz swoich potencjalnych klientów – jeżeli będzie słaba jakościowo, spadnie zarówno w ich oczach, jak i ogólnej ocenie Twojej reklamy. Jej spójność ze stroną docelową ma zatem ogromne znaczenie jeżeli chcesz osiągnąć sukces.
Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się Jak sprawić, by strona docelowa i jakość szły w parze?
Czy strategia SEM się sprawdza? Monitoruj wyniki
Sprawdzanie skuteczności strategii reklamowej pozwala na jej bieżącą optymalizację. Dlatego nigdy nie zapominaj, żeby monitorować, czy Twoja strategia SEM się sprawdza. Na szczęście w Google Ads zrobisz to bez większego problemu, jednak w zależności od założonych celów powinny interesować Cię inne dane. Możesz monitorować zwrot z inwestycji, świadomość marki, natężenie ruchu w witrynie, czy sprzedaż i konwersje. Masz pełny dostęp do raportów, zatem świat do analizy i statystyk stoi dla Ciebie otworem. To pozwoli Ci wprowadzać zmiany w kampaniach, jak zauważysz niską skuteczność :)
Jakie korzyści niesie za sobą dobrze opracowana strategia SEM?
Odpowiednio zrealizowana strategia SEM pozwoli Ci na efektywne promowanie Twojego przedsiębiorstwa oraz produktów lub usług, które oferujesz, a ponadto:
- rozszerzenie zasięgu Twojej oferty – strategia SEM pozwala na zwiększenie zasięgu dotarcia do użytkowników, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani produktami lub usługami, które oferujesz,
- wzrost widoczności – strategia reklamowa wspomaga również wzrost pozycji Twojego przedsiębiorstwa w wynikach wyszukiwań przeglądarek internetowych,
- wzrost sprzedaży – skoro poprawiasz swoje zasięgi i znajdziesz się w TOP wynikach wyszukiwania, masz szansę na dotarcie do większego grona potencjalnych klientów i wzrost Twoich wyników sprzedażowych,
- zwiększenie świadomości marki – dzięki odpowiednio dobranej strategii reklamowej możesz wybić swoje przedsiębiorstwo na tle swojej konkurencji, dzięki czemu stanie się ono bardziej rozpoznawalne, a użytkownicy zyskają do Ciebie zaufanie.
Podsumowanie, czyli 8 najważniejszych elementów
Podsumowując, w przygotowaniu strategii SEM warto wziąć pod uwagę następujące elementy:
- Cel Twoich działań – jako najważniejszy czynnik, bez którego określenia nie warto ruszać z działaniami naprzód.
- Grupę docelową – która pozwoli na dostosowanie Twojej oferty do konkretnych odbiorców.
- Wybór produktów, które chciałbyś reklamować.
- Wybór właściwej kampanii – nie ograniczaj swoich możliwości, a wątpliwości pozwól rozwiać specjalistom.
- Słowa kluczowe – muszą zostać odpowiednio dobrane do specyfiki Twojego biznesu i produktów lub usług, które oferujesz.
- Budżet – jego ustalenie determinuje możliwość wykonywania konkretnych działań, nie zapominaj więc o tym kroku.
- Jakość strony docelowej – nawet najlepiej przeprowadzone kampanie mogą przynieść słabe efekty jeśli jakość witryny będzie zła. Zrób jej audyt przed przystąpieniem do działania!
- Sposób monitorowania wyników – aby wiedzieć, czy strategia SEM działa i przynosi spodziewane efekty i rezultaty.
Czy strategia SEM to już konieczność?
Oczywiście, że nie! Strategia SEM zyskuje dużą popularność ze względu na jej dostępność zarówno dla większych firm o solidnym zapleczu finansowym, jak również dla średnich i małych przedsiębiorstw. To, jak dana strategia reklamowa zostanie zaplanowana zależy od celów promocyjnych Twojego przedsiębiorstwa oraz budżetu jakim dysponujesz.
Nie zamykaj się jednak na możliwość opracowania i wdrożenia strategii SEM. Jest to świetny sposób na promocję Twojej witryny, przyciągnięcie nowych klientów i zwiększenie sprzedaży. Pamiętaj, że strategia reklamowa to proces. I jak w przypadku większości procesów – efekt nie pojawi się natychmiast. Uzbrój się więc w cierpliwość i poczekaj na rezultaty działań. To jak, spróbujesz?
Teraz kiedy mamy do dyspozycji tyle najróżniejszych strategii, nie warto zamykać się tylko i wyłącznie na SEO, lepiej działać we wszystkich kierunkach (jeśli jest taka możliwość). Pozdrawiam! :)
Strategia SEM to faktycznie teraz jedna z najskuteczniejszych i dających najlepsze efekty przy wdrożeniu. Ciekawy artykuł.
Dobry artykuł, wielkie dzięki za podsumowanie, zawsze to człowiek jest w stanie się od kogoś czegoś nowego nauczyć :)