Pomożemy Ci SZYBKO zdobyć klientów! SPRAWDŹ

AdSense w pigułce – jak działa i jakie generuje zyski?

Nie od dziś wiemy, że Google docenia dobre, wartościowe dla użytkownika strony internetowe, odwdzięczając się ich właścicielom wysokimi pozycjami. Okazuje się jednak, że to nie koniec profitów, jakie otrzymują posiadacze najlepszych jakościowo witryn. Dobre strony cieszące się niezłą popularnością, otrzymują także możliwość dodatkowego, obiecującego zarobku, a to wszystko za pośrednictwem programu AdSense. Na czym polega, jak działa oraz jakie przychody może przynieść wydawcom Google AdSense? #wiemyjak

Kilka słów o programie Google AdSense

Na początek kilka zdań wprowadzenia dla tych, dla których z jakiegoś powodu termin ten brzmi jeszcze nieznajomo. Google zachęca reklamodawcom do korzystania zarówno z Google AdWords, jak i AdSense. Program AdSense to serwis reklamowy Google, którego działanie polega na wyświetlaniu na stronach WWW kontekstowych reklam tekstowych, bannerów lub reklam wideo. Mówiąc najprościej, strony, które cieszą się popularnością, a przy tym spełniają kilka najważniejszych wymogów Google’a, mogą zarabiać na wyświetlaniu w swoich witrynach odpłatnych reklam.

Jak w praktyce wygląda zarabianie na reklamach AdSense? Otóż, jeśli użytkownicy klikają w wyświetlane reklamy, za każdy taki ,,klik” właściciel strony otrzymuje określoną kwotę. To jednocześnie część kwoty, jaką za tę reklamę pobiera Google. Zarobione przez wydawcę pieniądze nie są jednak wypłacane mu od razu, lecz dopiero po zsumowaniu i przekroczeniu określonej wysokości zarobków. Co więcej, wydawcy mogą też umieścić na swojej stronie niestandardową wyszukiwarkę dla swojej witryny, a tym samym zarabiać na reklamach, które wyświetlać się będą w towarzystwie wyników wyszukiwania.

Kto może zarabiać dzięki programowi AdSense?

Z programu AdSense skorzystać może tak naprawdę każdy wydawca – rejestracja jest tutaj bezpłatna i nie wiążą się z nią żadne zobowiązania. Musimy mieć jednak świadomość, że to nie wystarczy. Żeby móc faktycznie zarabiać na AdSense, musimy zatroszczyć się o jakość naszej witryny, co wyjaśniamy w osobnym artykule. Im lepszej jakości strona internetowa, tym lepsze reklamy będą mogły się na niej wyświetlać. A lepsze reklamy, to również lepsze stawki AdSense.

W jaki sposób Google dokonuje oceny witryny? Pod uwagę bierze kilka czynników. Do najważniejszych należą: wartościowa, zgodna z zasadami AdSense oraz zoptymalizowana pod kątem słów kluczowych treść, atrakcyjny wygląd i estetyka witryny, a także skuteczna promocja, która sprzyja dużej liczbie wejść na stronę, a tym samym decyduje o jej popularności.

Z programu AdSense korzystać mogą zarówno znane, chętnie odwiedzane strony internetowe, jak i blogi. Co więcej, program AdSense umożliwia także zarabianie na wiele innych sposób – oprócz wyświetlania reklam na stronach internetowych, może być to, wspomniane wcześniej, udostępnianie użytkownikom funkcji wyszukiwania, wyświetlanie reklamy w różnego rodzaju kanałach (np. YouTube) i inne. Reklama AdSense na stronach internetowych będzie wyświetlać się na górze strony, po jej bokach, u dołu bądź będzie wplatana w treść.

W praktyce, do wyświetlania reklam dochodzi w bardzo prosty sposób: najpierw dana reklama musi wygrać w specjalnej aukcji, by po jej zakończeniu system mógł automatycznie wyłowić reklamodawców, którzy będą w stanie zapłacić za nią najwięcej. Reprezentowana przez nich strona musi być oczywiście jednocześnie atrakcyjna dla użytkownika.

Ile możesz zarobić w AdSense i od czego zależą stawki AdSense?

Wysokość zarobków, jakie generują reklamy AdSense, zależy od kilku różnych czynników – między innymi budżetu reklamodawców czy typu reklam, które będą wyświetlać się na stronie. Reklamy, które biorą udział w programie AdSense są płatne za kliknięcie lub wyświetlenie. Stawki AdSense za pojedyncze kliknięcia zależą przede wszystkim od konkurencyjności fazy kluczowej oraz jakości strony, która chce publikować reklamę.

Jakie dokładnie kwoty obowiązują za wyświetlenia reklam? Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem są one dość zróżnicowane. Ktoś, kto chce zarabiać na AdSense, musi zatem liczyć się z tym, że jego zarobki będą uzależnione od budżetów reklamodawców, jakości treści w witrynie czy reklam najchętniej klikanych przez użytkowników.

Tak naprawdę najlepszy sposób, żeby sprawdzić, jakie zarobki pozwala wygenerować program AdSense, to całkowicie darmowa rejestracja oraz, zwyczajnie, rozpoczęcie wyświetlania reklam na stronie internetowej. Pomocny może być tutaj fakt, iż w trakcie uczestnictwa w programie, można na bieżąco sprawdzać uzyskane już zarobki. Wystarczy zalogować się na konto i spojrzeć na dostępne tam raporty, a pośród nich między innymi na łączną liczbę kliknięć, wyświetleń, współczynnik klikalności oraz faktyczne zarobki. Pamiętajmy – im lepsza jakościowo, ciekawsza oraz bardziej popularna strona, tym większa szansa i prawdopodobieństwo zarobków w programie AdSense.

Jak wygląda udział w przychodach AdSense?

Oczywiście nie tylko wydawcy stron zarabiają na reklamach AdSense, choć to do nich trafia większa część przychodów. Podział wygląda następująco:

  • 68% przychodów pobieranych przez Google w związku z usługą otrzymuje wydawca, 32% otrzymuje Google,
  • 51% przychodów pobieranych przez Google w przypadku AdSense dla wyszukiwania otrzymuje wydawca, 49% – Google.

Pamiętajmy – jakość witryny może w znaczący sposób wpłynąć na to, czy i ile faktycznie zarobimy korzystając z programu AdSense. To strona docelowa będzie warunkowała typ reklam na niej wyświetlanych, a tym samym ich cenę i zarobki. Jeśli więc zależy nam na obiecujących przychodach, warto popracować nad jakością witryny. Bardzo pomocne może okazać się tutaj pozycjonowanie, które pozwoli odpowiednio zoptymalizować witrynę i dostosować ją do potrzeb wyszukiwarki. Takie działania zapewnią stronie internetowej lepsze, wyższe pozycje, a tym samym większą popularność. A od tej już przecież krótka droga do zadowalających zarobków w programie AdSense.

Chcesz zarabiać dzięki reklamom? Wiemy jak wypromować Twoją firmę w internecie – nasi specjaliści przygotują dla ciekawe efektywne kampanie reklamowe.

Zapoznaj się z naszą

OFERTĄ REKLAM GOOGLE!

Komentarze

Dodaj komentarz

  1. czy profil programu AdSense jest darmowy i trzeba za założenie opłacić pewna sumkę. oraz jakie koszta są wliczane właściciela bloga. jednym zdaniem czy w przyszloci jako wlascicel bloga na którym będą wyświetlane reklamy muszę opłacić konto programu AdSense

  2. Jagoda Dynowska EACTIVE pisze:

    Pani Anno,
    korzystanie z programu AdSense jest bezpłatne. Więcej informacji dotyczących aktywacji konta i zarabiania na AdSense dostępnych jest również w Centrum Pomocy Google.

x

ZAMÓW WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak